Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Ogłoszenie zwycięzców Sony World Photography Awards 2011


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Ogłoszenie zwycięzców Sony World Photography Awards 2011
Dodał: Katarzyna Stodolska 28.04.2011
Znamy zwycięzców w kategoriach profesjonalnych, fotografa roku w konkursie otwartym oraz zdobywcy nagrody L’Iris D’Or - tytułu fotografa roku Sony World Photography Awards.


Znamy już nazwiska zwycięzców i zdobywcę nagrody L’Iris D’Or. Tytuł fotografa roku Sony World Photography Awards i nagroda L’Iris D’Or zostały w tym roku przyznane argentyńskiemu fotografowi Alejandro Chaskielbergowi. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 105 tysięcy fotografii z 162 krajów. W czasie ceremonii w sali londyńskiego kina Odeon przy Leicester Square ogłoszono wyniki konkursu — jego zwycięzcą okazał się Alejandro Chaskielberg z Argentyny. W ubiegłych latach ceremonie przyznania nagród SWPA miały miejsce w Cannes, w słynnym Pałacu Festiwalowym; w tym roku po raz pierwszy uroczystość zorganizowano w Londynie.

(c) Alejandro Chaskielberg, dzięki uprzejmości Sony World Photography Awards 2011

Chan Kwok Hung został zwycięzcą w kategorii otwartej. Ogłoszono także zwycięzców w kategorii profesjonalnej i w konkursie Student Focus. Nagrodę za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię przyznano Bruce’owi Davidsonowi

Alejandro Chaskielberg ma dziś 34 lata. Karierę fotografa zaczął w wieku 18 lat jako fotoreporter lokalnej gazety. Jego zwycięskie prace to niezwykły wgląd w życie wyspiarskiej społeczności z delty rzeki Parana. Chaskielberg bardzo zaangażował się w projekt „High Tide” („Przypływ”). Przez dwa lata mieszkał wśród bohaterów swojego fotoreportażu, brał udział w ich codziennych zajęciach i starał się dokumentować i życie i pracę. — Za pomocą moich zdjęć chciałem pokazać w zupełnie nowy sposób życie w delcie Parany — mówił. — Mieszkający tu ludzie od wielu lat byli zupełnie ignorowani przez fotografów i fotoreporterów.

(c) Alejandro Chaskielberg, dzięki uprzejmości Sony World Photography Awards 2011

Spośród innych zgłoszonych fotoreportaży prace Chaskielberga wybrało 12-osobowe jury. Zwycięzca otrzyma 25 tysięcy dolarów w gotówce oraz cyfrową lustrzankę i inny sprzęt fotograficzny firmy Sony. Podobnie jak laureaci poprzednich edycji konkursu (David Zimmerman, Vanessa Winship i Tommaso Ausili), dołączy także do grona członków World Photography Academy. — Wybór zwycięzcy nie jest prosty, kiedy trzeba wybierać pomiędzy tak bardzo różnymi pracami i tematami — powiedział Francis Hodgson, przewodniczący Honorowego Komitetu Sędziowskiego Sony World Photography Awards 2011. — Jednak w tym roku jury stosunkowo łatwo doszło do końcowej decyzji o uhonorowaniu przejmującego fotoreportażu „High Tide” autorstwa Alejandro Chaskielberga. Te zdjęcia pokazują nam miejsce ciężkiej pracy i wspólnoty w życiu człowieka, pokazują ludzi skazanych na ekonomiczny survival. To znane prawdy, ale Chaskielberg przedstawia nam je w niezwykły, często aluzyjny sposób.

Tytuł Fotografa Roku w kategorii otwartej otrzymał Chan Kwok Hung za porywające, pełne dramatyzmu zdjęcie pod tytułem „Buffalo Race” („Wyścig bawołów”). Trzydziestosiedmioletni producent biżuterii z Hongkongu także pojawił się na uroczystości rozdania nagród. Otrzymał 5 tysięcy dolarów w gotówce i sprzęt fotograficzny firmy Sony. Chan swoją pierwszą lustrzankę kupił w 2006 r. Techniki uczył się sam, korzystając z książek i informacji znalezionych w Internecie. Jego pasją są podróże do mało znanych miejsc. Kiedy usłyszał o wyścigach bawołów, specjalnie wybrał się do Indonezji, aby zapolować na okazję do zrobienia dobrych zdjęć. Jego konsekwencja i cierpliwość zaowocowały — jak sam mówi — niezapomnianą podróżą i zwycięską fotografią.

W czasie uroczystości ogłoszono także pozostałych zwycięzców w kategorii profesjonalnej — w podkategoriach takich jak „Wydarzenia bieżące”, „Fotografia reklamowa”, „Podróże” czy „Sztuki piękne”. W gronie zwycięzców znaleźli się między innymi Javier Arcenillas z Hiszpanii — finalista w czterech kategoriach, zwycięzca w kategoriach „Wydarzenia bieżące” i „Współczesność” — oraz Adam Hinton z Wielkiej Brytanii, zwycięzca w kategorii „Kampania reklamowa”, który zaczął swoją przygodę z fotografią w wieku 12 lat, kiedy ojciec kupił mu w prezencie pierwszą lustrzankę.

(c) Javier Arcenillas, dzięki uprzejmości Sony World Photography Awards 2011

— Niezwykłe zdjęcia Alejandro Chaskielberga to świadectwo niezwykle wysokiego poziomu artystycznego tegorocznych zdjęć — powiedziała Astrid Merget, dyrektor kreatywny Sony World Photography Awards. — Byliśmy pod ogromnym wrażeniem poziomu prac zgłoszonych do konkursu we wszystkich kategoriach, szczególnie pozytywnie zaskoczyły nas fotografie zgłoszone w ramach kategorii otwartej. Także poziom konkursu studenckiego rośnie z roku na rok. Praca z młodym pokoleniem fotografów jest naprawdę fascynująca!

— Uczestnicy tegorocznego konkursu po raz kolejny zaskoczyli nas i zachwycili — powiedział Tatsuya Akashi, wiceprezes Digital Imaging Sony Europe. — Ich prace były niezwykle różnorodne i znakomite jakościowo. Z całego serca gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

Prezentacja prac zwycięzców konkursu to najważniejsza z wielu wystaw fotograficznych będących częścią World Photography Festival w londyńskim Somerset House. Wystawy można zwiedzać od 26 kwietnia do 22 maja. Festiwal umożliwia podziwianie dużej kolekcji współczesnej fotografii dokumentalnej, sportowej, portretowej, pejzażowej, związanej z modą, reklamą i wieloma innymi tematami. To niepowtarzalna okazja spojrzenia na świat w latach 2010 / 2011 oczami fotografów — amatorów i profesjonalistów.

Wybitny wkład
Ostatnim punktem gali było wręczenie wyróżnienia za wybitny wkład w fotografię Bruce’owi Davidsonowi. 77-letni Davidson należy do najbardziej uznanych fotografików amerykańskich, a jego kariera trwa od ponad pół wieku. Wystawę prac artysty, zorganizowaną w ramach World Photography Festival, można oglądać w Somerset House . Wśród prezentowanych prac, wybranych przez Bruce’a Davidsona i Simona Bakera, kuratora fotografii i sztuki międzynarodowej w Tate, znajdą się najsłynniejsze dzieła pochodzące ze zbiorów East 100th Street i Circus.

(c) Javier Arcenillas, dzięki uprzejmości Sony World Photography Awards 2011

Konkurs Student Focus
W czasie uroczystości ogłoszono także zwycięzcę konkursu studenckiego — został nim Louis Boulet z École Nationale Supérieure Louis Lumière. Konkurencja była ogromna: Student Focus uznawany jest obecnie za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych i dlatego swoje prace zgłosili uczestnicy z ponad 200 uczelni z całego świata.

Tegoroczny konkurs studencki powstał we współpracy z galerią internetową Young Tate Online. Wszyscy finaliści konkursu mieli dodatkowy miesiąc na rywalizację. Tematem prac było hasło „Działania mówią głośniej niż słowa”, a studenci mieli zaprezentować zdjęcia wykonane aparatami α firmy Sony. Autor zwycięskich fotografii i przedstawiciele uczelni przyjechali do Londynu na uroczystość rozdania nagród. Szkoła otrzyma w nagrodę sprzęt fotograficzny firmy Sony o łącznej wartości około 45 tysięcy euro.

(c) Amit Madheshiya, dzięki uprzejmości Sony World Photography Awards 2011

Focus Award 2011/12
Każdego roku WPO współpracuje z wybraną międzynarodową organizacją dobroczynną w ramach programu Focus Award, którego celem jest wykorzystanie fotografii do uświadamiania opinii publicznej określonego problemu globalnego. Podczas ceremonii WPO i Sony ogłosiły, że ich partnerem i współorganizatorem konkursu Focus Award 2011/12 będzie organizacja Save the Children.

Honorowy Komitet Sędziowski pod przewodnictwem Francisa Hodgsona ogłosił, że zwycięzcami w kategorii profesjonalnej zostali:

FOTOGRAFIA DZIENNIKARSKA I DOKUMENTALNA
Wydarzenia bieżące
• Zwycięzca: Javier Arcenillas (Hiszpania)
• II miejsce: Robin Hammond (Nowa Zelandia) / Panos
• III miejsce: Ahmad Masood (Afganistan) / Reuters
Współczesność
• Zwycięzca: Javier Arcenillas (Hiszpania)
• II miejsce: Christian Lutz (Szwajcaria) / Agence VU
• III miejsce: Balazs Gardi (Węgry) / basetrack.org
Ludzie
• Zwycięzca: Alejandro Chaskielberg (Argentyna)/ Michael Hoppen Gallery
• II miejsce: Denis Rouvre (Francja)
• III miejsce: Lucia Herrero (Hiszpania)
Sport
• Zwycięzca: Pavel Wolberg (Izrael)
• II miejsce: Javier Arcenillas (Hiszpania)
• III miejsce: Palmer + Pawel (Wielka Brytania)
Kultura i sztuka
• Zwycięzca: Amit Madheshiya (Indie)
• II miejsce: Tommaso Bonaventura (Włochy)
• III miejsce: Mahesh Shantaram (Indie)

FOTOGRAFIA REKLAMOWA
Kampania reklamowa
• Zwycięzca: Adam Hinton (Wielka Brytania) / Saatchi & Saatchi
• II miejsce: Richard Bailey (Wielka Brytania)
• III miejsce: Tomg Meng (Chiny)
Podróże
• Zwycięzca: Liz Loh-Taylor (Australia)
• II miejsce: Javier Arcenillas (Hiszpania)
• III miejsce: Andrew McConnell (Irlandia) / Panos
Styl życia
• Zwycięzca: Saja Seus (Niemcy)
• II miejsce: Frank Bayh i Steff Rosenberger-Ochs (Niemcy)
• III miejsce: Fabrizio Cestari (Włochy)

SZTUKI PIĘKNE
Architektura
• Zwycięzca: Alnis Stakle (Łotwa)
• II miejsce: Frank Meyl (Niemcy)
• III miejsce: Frank Bayh & Steff Rosenberger-Ochs (Niemcy)
Portret
• Zwycięzca: Alain Willaume (Francja)/ Tendance Floue /Galerie Vu
• II miejsce: David Kretschmer (Niemcy)
• III miejsce: Paolo Verzone (Włochy) / Agence VU
Krajobraz
• Zwycięzca: Florence Iff (Szwajcaria)
• II miejsce: Guido Castagnoli (Włochy) / Periscope Creative
• III miejsce: Frank Day (Stany Zjednoczone)
Martwa natura
• Zwycięzca: Renhui Zhao (Singapur)
• II miejsce: Peter Franck (Niemcy)
• III miejsce: Charles Emerson (Wielka Brytania)
Fotografia Konceptualna
• Zwycięzca: Paul Gisbrecht (Niemcy)
• II miejsce: Ana Cop (Kanada)
• III miejsce: Zhongyin Gao (Chiny)

Więcej informacji: www.worldphoto.org

Zobacz także:
Casio Tryx nagrodzony przez TIPA
Pomysł, fotografia, wydruk – warsztaty z Jackiem Boneckim
Samsung wypożycza aparaty podczas Fotofestiwalu w Łodzi
AF-S NIKKOR 50 mm f/1.8G
BenQ W1200 – projektor do kina domowego z PiP
Panasonic Lumix FT3, TZ20 i TZ22 - firmware 1.1
Aktualizacja firmware dla systemu Ricoh GR do wersji 1.36
Konkurs "Foto-grafika i problem znika'' rozstrzygnięty!
Firmware 1.2 dla Olympusa XZ-1
Sigma 120-300 mm f/2.8 APO EX DG OS HSM z bagnetem Canon EF
Cztery nagrody TIPA dla Canona
Nikon Camera Control Pro 2.9.0
Nikon Capture NX 2.2.7
Nagrody TIPA dla technologii Sony SLT oraz kamery Handycam NEX-VG10E

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.576s.