Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy "Et in Arkadia Ego" Jowity Bogny Mormul


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Wernisaż wystawy "Et in Arkadia Ego" Jowity Bogny Mormul
Dodał: Przemysław Imieliński 23.03.2017
W najbliższy piątek, 24 marca 2107 r. o godzinie 18.00 w Galerii Obok ZPAF odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć powstałych w pasażach, w tłocznych przejściach podziemnych i w galeriach handlowych.


Problematyka stosunku i wzajemnej relacji pomiędzy człowiekiem, a otaczającą go przestrzenią jest nieobca zarówno dziedzinom sztuk plastycznych jak i filozofii, czy psychologii. Człowiek od zarania dziejów starał się kształtować otoczenie według własnych potrzeb, jednak czasy nam współczesne wskazują na proces odwrotny – to sztuczne, wykreowane otoczenie zaczyna wymykać się kontroli i wpływać na człowieka na jego emocje, pragnienia, czy zachowania społeczne.

Zdjęcie z wystawy ''Et in Arkadia Ego'', fot, Jowita Bogna Mormul


Autorka wystawy, Jowita Mormul, przyznała w rozmowie, że tytuł do prezentowanego w Galerii cyklu zdjęć zaczerpnęła z obrazu Nicolasa Poussina. Gdy zastanowimy się nad obrazem, który wyszedł spod pędzla mistrza klasycyzmu i porównamy go ze zdjęciami autorki, można dostrzec w tym pewną dozę przewrotności i ironii.
 
Czym jest bowiem dzisiejsza Arkadia? Gdzie, będąc na co dzień otoczeni budynkami i ulicami, możemy zaznać chwilę powierzchownego szczęścia? Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą centra handlowe, które nie są już tyko zbiorem sklepów, ale łączą w sobie funkcję miejsca spotkań, rozrywki, kultury, gimnazjonów, centrów medycznych. Same w sobie architektonicznie również często są dziełami sztuki – wystarczy wspomnieć Galerię Lafayette w Paryżu, czy Markthal w Roterdamie.
 
Może również dlatego, planiści i twórcy centrów handlowych używają właśnie takich nazw i sformułowań, które podprogowo insynuują "że to właśnie tu, w tym miejscu, znajduje się obiecany raj na Ziemi".

Zdjęcie z wystawy ''Et in Arkadia Ego'', fot, Jowita Bogna Mormul


Krzyczące światłami i kolorami witryny, niemy spektakl manekinów, sącząca się w tle łagodna muzyka, funkcjonalność przejść, ruchomych schodów, rozległość korytarzy, to wszystko oddziałuje na naszą podświadomość, a pobudzone w zjawisku syntezji fale alfa i theta "łaskoczą" wybrane obszary naszego mózgu przenosząc nas w stan nirwany, gdzie tracimy zdrowy rozsądek i ulegamy zbiorowym rekcjom społecznym. W takim sztucznym, wykreowanym z premedytacją świecie trudno jest zachować własną odrębność. Trudno jest obronić się przed natłokiem i nachalnością zewnętrznych bodźców. Człowiekiem targają sprzeczne uczucia, od zachwytu po wyalienowanie.
 
I gdy popatrzymy teraz uważnie na zdjęcia autorki, to właśnie te emocje i te wzajemne sprzeczności, możemy w nich odnaleźć. Z jednej strony mamy dominujący kolor, z drugiej – mnóstwo nieostrości i niedopowiedzenia. Podmiot – człowiek, gubi się w tych przestrzeniach, traci swoje ja, rozmywa się w ferii barw, ruchu otoczenia. To wszystko doskonale uchwyciła autorka wystawy tworząc nie tyle zapis dokumentalny, co przedstawiając nam widzom pewien wrażeniowy przekaz, gdzie wszystkie użyte środki techniczne – panoramiczność zdjęć, ich nieostrość, długi czas naświetlania, wielowarstwowość i dźwięk podkreślają przewodnią intencję i zamysł wykonania tych prac.
Kurator Anna WolskaZdjęcie z wystawy ''Et in Arkadia Ego'', fot, Jowita Bogna Mormul


"Et in Arkadia Ego – Pasaże"
Projekt Pasaże bada relacyjną naturę poczucia istnienia subiektywnie odczuwanego ja, wobec świata zewnętrznego i dziejących się w nim zdarzeń oraz ich uczestników.
Inspiracją do powstania "Pasaży" jest między innymi niedokończone dzieło Waltera Benjamina pod tym samym tytułem.

Zdjęcie z wystawy ''Et in Arkadia Ego'', fot, Jowita Bogna Mormul


Zdjęcia do projektu powstają w tytułowych pasażach, w tłocznych przejściach podziemnych, w galeriach handlowych. Długi czas zapisu powoduje wnikanie postaci ludzkich w materię obrazu i stopniowe ich zanikanie od nie-oczywistości po pozorną nieobecność, gdzie pozostawiony ślad jest prawie nieuchwytny, odwołując się raczej do świadomości oglądającego, niż do zmysłu wzroku. Uchwycony w zdjęciach moment czasowy jest jednym z wielu możliwych układów, zawierających całe bogactwo "teraz" różne dla każdej z utrwalonych w nim konfiguracji przestrzennych. Pod spodem znajduje się druga warstwa będąca rejestracją mojej przestrzeni prywatnej i za razem autoportretem. Tworzy się symboliczna strefa symultanicznych zdarzeń, która umożliwia przemieszczanie uwagi i śledzenie relacji pomiędzy poszczególnymi, zarejestrowanymi wydarzeniami i obiektami. Powstaje pasaż, który jest przejściem i zarazem łącznikiem między tu – a gdzie indziej, między sferą intymną – a sferą publiczną, między trwaniem – a zanikaniem, między czasem teraźniejszym – a minionym, między oglądem z pozycji flaneura – a oglądem z pozycji voyeura.
 
Tytuł "Et in Arkadia Ego" nawiązuje do znanego obrazu Poussina. Tematem obrazu jest odkrycie, że nawet kraina mitycznej, wiecznej szczęśliwości, nie jest wolna od obecności śmierci.

Zdjęcie z wystawy ''Et in Arkadia Ego'', fot, Jowita Bogna Mormul


Zdjęcia powstały w pasażach warszawskiego kompleksu handlowego Arkadia. Słowo Arkadia jako nazwa miejsca powinno kojarzyć się idealnie, rajsko i cukierkowo, jak piękna etykieta. Kolorystyka zdjęć tworzy z daleka bukoliczną, odrealnioną warstwę. Poruszenie i iluzoryczność obrazów, pojawianie się i zanikanie postaci ludzkich jako zdepersonalizowanych duchów wprowadza element niepokoju i poczucia nietrwałości. Bliski ogląd odsłania "tkankę" z jakiej zbudowane są wizje raju.
Jowita Mormul


Jowita Bogna Mormul tworzy w obszarze sztuk wizualnych. Doktor sztuk filmowych Wydziału Operatorskiego i Realizacji TV, Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Filmowych Telewizyjnych i Teatralnych w Łodzi. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Malarstwa (1997 r.) oraz Wydziału Grafiki (1999 r.). Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzi wykłady z zakresu fotografii, multimediów i analizy obrazu. Stypendystka nagrody im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej (1996 r.) oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki (1996/1997 r.). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1998 r.) i Związku Polskich Artystów Fotografików (2001 r.). Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych i pokonkursowych w kraju i za granicą.

Lokalizacja: Galeria Obok ZPAF
Adres: Warszawa, Plac Zamkowy 8
Wernisaż: 24 marca 2017 r., godzina 18.00
Wystawa czynna: 24 marca – 28 kwietnia 2017 r.

Więcej informacji: www.go.zpaf.pl

Zobacz także:
BenQ PD2700Q dla projektantów i animatorów
Delock prezentuje czytnik do kart Micro SD
Portrety imigrantów z wyspy Ellis
Konkurs ''Portret niejedno ma oblicze'' rozstrzygnięty!
Wyniki konkursu Tychy Press Photo 2017
Wernisaż wystawy "Szukając Marilyn"
Lexar JumpDrive C20 – pendrive odkryty na nowo
Ceny oraz dostępność nowych obiektywów Tamrona
Nowa pojemność kart microSD x1000 UHS-II U3 od Lexara
Quadralite Pulse Pro X – studyjna lampa błyskowa dla profesjonalistów
Drukarki natychmiastowe do tabletów i smartfonów od Kodaka
Aparaty w dłoń! Rusza kolejna edycja Głębi Spojrzenia
Pięcioro Polaków w finale Sony World Photography Awards 2017
Nowe mini statywy fotograficzne marki Genesis
Tatry na starych fotografiach Karłowicza
Sigma 14 mm F1.8 DG HSM ART – jasny, szeroki kąt
Sigma 135 mm F1.8 DG ART – jasny obiektyw portretowy

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Wszystkie kolory wiosny

Poczujcie w sobie wiosnę, wykorzystajcie coraz dłuższe dni i pokażcie nam jak w Waszych obiektywach wygląda najbardziej radosna pora roku. Czekamy na zdjęcia!
Wszystkie kolory wiosny
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[18.04.2018]
Autor:
Katarzyna Kaleta
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.309s.