Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Pięcioro Polaków w finale Sony World Photography Awards 2017


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Pięcioro Polaków w finale Sony World Photography Awards 2017
Dodał: Przemysław Imieliński 01.03.2017
W finale największego na świecie konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards 2017 znalazło się pięcioro naszych rodaków. Kolejnych 11 fotografów z Polski uplasowało się w pierwszej pięćdziesiątce uczestników w poszczególnych kategoriach.


Jurorzy konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards 2017 uhonorowali prace pięciorga Polaków, zaliczając je do pierwszej dziesiątki najlepszych zdjęć nadesłanych z całego świata w poszczególnych kategoriach tegorocznego konkursu profesjonalnego i otwartego. Sędziowie poszukiwali obrazów reprezentatywnych dla współczesnej fotografii.

Mariusz Prusaczyk z Sosnowca awansował do finału konkursu profesjonalnego w kategorii "Świat natury". Przedmiotem oceny w tej kategorii jest całość materiału liczącego od 5 do 10 zdjęć. Natomiast w konkursie otwartym, w którym ocenie podlega pojedyncze zdjęcie, finalistami zostali: Paweł Jędrusik z Jaworzna i Michał Płachta z Myślenic w kategorii "Kultura", Mariusz Stanosz z Nysy w kategorii "Ruch" oraz Iwona Czubek z Cerekwi w kategorii "Martwa natura".
 
Na konkurs Sony World Photography Awards 2017 napłynęło ponad 227 000 zdjęć ze 183 krajów. W dniu dzisiejszym jury ogłosiło finalistów konkursu profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego i studenckiego.

Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry, fot. Mariusz Prusaczyk


Finaliści z Polski
Mariusz Prusaczyk, kategoria profesjonalna "Świat natury"
Mariusz, niezależny fotograf z Sosnowca, został wyróżniony za urzekającą serię zdjęć lotniczych zatytułowaną "Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry". W swoim cyklu Mariusz ukazuje długoterminowy wpływ działalności przemysłowej na krajobraz, która odciska swoje piętno również po zamknięciu fabryk. Pasją Mariusza są podróże i fotografia. Odwiedził już 78 krajów, a dominującymi tematami w jego kadrach są przyroda i krajobraz. Niedawno Mariusz zaczął wykonywać zdjęcia z drona, który oferuje mu zupełnie nowy punkt widzenia.

– Wiele miejsc zostało zdewastowanych w wyniku działalności przemysłowej, często przez wydobycie węgla kamiennego lub piasku – mówi Mariusz o swojej serii. – Nawet wiele lat po zakończeniu wydobycia zdewastowany teren tworzy niesamowite, surrealistyczne obrazy, widoczne tylko z powietrza. Zdjęcia zostały wykonane w centralnej części Polski, w lecie 2016 r. – Jestem zaszczycony, że moje zdjęcia zostały docenione przez Sony World Photography Awards – mówi Mariusz o swoim sukcesie. – Być może w ten sposób zwrócę uwagę na postępującą degradację środowiska.

Taniec, fot. Paweł Jędrusik


Paweł Jędrusik, kategoria otwarta "Kultura"
Paweł jest fotografem i dziennikarzem z Jaworzna. Do finału konkursu zakwalifikowano jego zdjęcie "Taniec", wykonane podczas gali tanecznej Akademii Tańca Elite, która odbyła się w Domu Kultury w Jaworznie. Zamiast skupić się na tym, co działo się na scenie, Paweł poszedł za kulisy. Tam powstało to urokliwe zdjęcie dziewczynek przygotowujących się do występu.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny zostałem doceniony w tak prestiżowym konkursie, jakim jest Sony World Photography Awards – komentuje swój sukces Paweł.
W 2015 roku Paweł zajął pierwsze miejsce w kategorii Poland National Award konkursu Sony World Photography Awards.

Uścisk panny młodej, fot. Michał Płachta


Michał Płachta, kategoria otwarta "Kultura"
Michał urodził się w Myślenicach, a obecnie mieszka w Pińczowie. Z wykształcenia jest historykiem. Fotografuje od 2007 r., między innymi na ślubach. Do finału zakwalifikowano jego zdjęcie "Uścisk panny młodej". Przedstawia ono pierwszy taniec pary młodej, a powstało podczas uroczystości weselnej w miejscowości Kornatka.

– Jestem naprawdę szczęśliwy, że znalazłem się na krótkiej liście fotografów jako autor zdjęcia "Uścisk panny młodej". To niesamowite uczestniczyć w takim wydarzeniu – mówi Michał o swoim awansie do finału.

Lecąca chmara, fot. Mariusz Stanosz


Mariusz Stanosz, kategoria otwarta "Ruch"
Mariusz pochodzi z Nysy, mieszka w Krakowie. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, z zamiłowania górołazem, podróżnikiem i fotografem. Do finału zakwalifikowano jego zdjęcie "Lecąca chmara".

– Zdjęcie zostało wykonane techniką panoramowania w październiku 2016 na plaży na Ko Lanta, na południowym wybrzeżu Tajlandii i przedstawia stado biegusów malutkich – mówi Mariusz. – Ptaki te znane są z niezwykłych ewolucji w powietrzu: potrafią całkowicie zmienić kierunek lotu w ułamku sekundy, więc sfotografowanie ich wymagało licznych sprintów po plaży!

Maki i pomidory, fot. Iwona Czubek


Iwona Czubek, kategoria otwarta "Martwa natura"
Iwona z Cerekwi fotografuje od dwóch lat. Jurorzy wyróżnili jej zdjęcie "Maki i pomidory". Ta martwa natura nawiązuje do klasycznego malarstwa i łączy dwie pasje Iwony: fotografię i ogrodnictwo. Ciepłe i nasycone barwy mają na celu oddanie klimatu lata, jego smaków i zapachów.

– To dla mnie ogromne wyróżnienie i honor być w gronie tak wspaniałych fotografów – komentuje Iwona swój awans do grona finalistów.

Nagrody i wystawa
Teraz finaliści będą walczyć o pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach oraz o prestiżowy tytuł fotografa roku Sony World Photography Awards. Nazwiska zwycięzców kategorii otwartych zostaną podane 28 marca; ogłoszenie zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych nastąpi podczas ceremonii wręczenia nagród w Londynie już 20 kwietnia. Na zwycięzców czeka najnowszy sprzęt fotograficzny Sony, podróż na ceremonię wręczenia nagród w Londynie oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 30 000 USD.
 
Prace wszystkich finalistów będzie można oglądać na wystawie Sony World Photography Awards & Martin Parr – 2017 w Londynie w dniach od 21 kwietnia do 7 maja.

Dalsze wyróżnienia
Jury konkursu Sony World Photography Awards wyróżniło także 11 Polaków uczestniczących w konkursie otwartym. Prace zaliczone do grupy 50 najlepszych zdjęć na świecie nadesłali:
• Adam Dzienis (Białystok), Ruch
• Anna Sznajder (Cieszyn), Portrety
• Arek Rataj (z Chorzowa, obecnie Doha w Katarze), Fotografia uliczna
• Jakub Rybicki (z Białegostoku, mieszka w Poznaniu), Podróże
• Jakub Karol Kowalski (Warszawa), Ruch
• Jan Siwmir (Warszawa), Dzika przyroda
• Kamila Staniszewska (z Tomaszowa Mazowieckiego, mieszka w Warszawie), Portrety
• Katarzyna Young (Londyn), Architektura
• Konrad Żelazowski (Warszawa), Podróże
• Larys Lubowicki (z Bielska Podlaskiego, mieszka w Białymstoku), Natura
• Piotr Leczkowski (Żyrardów), Ruch

Sony World Photography Awards
Organizowany przez World Photography Organisation konkurs Sony World Photography Awards obchodzi w 2017 roku swoje 10-lecie. Od samego początku sponsorem imprezy jest firma Sony.
 
W konkursie nagradzane są najlepsze fotografie z ubiegłego roku, zgłoszone w czterech podstawowych kategoriach: profesjonalnej, otwartej, młodzieżowej i studenckiej. Na liście finalistów tegorocznej edycji znalazło się aż 49 narodowości, co świadczy o międzynarodowej renomie konkursu i jego wyjątkowym potencjale – konkurs prezentuje najlepsze zdjęcia fotografów ze wszystkich zakątków świata.
 
Oceny prac zgłoszonych we wszystkich czterech głównych kategoriach dokonują anonimowo uznani specjaliści z branży, starannie wybrani przez World Photography Organisation.

Więcej informacji: www.worldphoto.org

Zobacz także:
Konkurs fotograficzny "Wisła w obiektywie"
Śląska Fotografia Prasowa 2016 – wystawa pokonkursowa
Dwa 32-calowe monitory BenQ z funkcją DualView dla projektantów
Nowe mini statywy fotograficzne marki Genesis
Tatry na starych fotografiach Karłowicza
Konkurs ''Świat w odcieniach szarości'' rozstrzygnięty!
Nowe obiektywy marki Voigtlander
Sigma 14 mm F1.8 DG HSM ART – jasny, szeroki kąt
Sigma 135 mm F1.8 DG ART – jasny obiektyw portretowy
Sigma 100–400 mm F5–6,3 DG OS HSM – zoom na safari
Sigma 24–70 mm F2.8 DG OS HSM ART – jasny, uniwersalny zoom
Wystawa ''Fotografia dzikiej przyrody 2016''
Tamrac znowu w Polsce
Jubileuszowe, dwudzieste Targi FILM VIDEO FOTO już za dwa miesiące
Nowe lustrzanki Canon EOS 77D i EOS 800D oraz obiektyw EF-S 18–55 mm f/4–5,6 IS STM
Canon EOS M6 – uchwyć więcej z nowym bezlusterkowcem od Canona
Portret Dolnego Śląska na szklanej fotografii
Yongnuo YN600EX-RT II – nowa lampa do aparatów Canon

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.357s.