Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Pięcioro Polaków w finale Sony World Photography Awards 2017


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Pięcioro Polaków w finale Sony World Photography Awards 2017
Dodał: Przemysław Imieliński 01.03.2017
W finale największego na świecie konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards 2017 znalazło się pięcioro naszych rodaków. Kolejnych 11 fotografów z Polski uplasowało się w pierwszej pięćdziesiątce uczestników w poszczególnych kategoriach.


Jurorzy konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards 2017 uhonorowali prace pięciorga Polaków, zaliczając je do pierwszej dziesiątki najlepszych zdjęć nadesłanych z całego świata w poszczególnych kategoriach tegorocznego konkursu profesjonalnego i otwartego. Sędziowie poszukiwali obrazów reprezentatywnych dla współczesnej fotografii.

Mariusz Prusaczyk z Sosnowca awansował do finału konkursu profesjonalnego w kategorii "Świat natury". Przedmiotem oceny w tej kategorii jest całość materiału liczącego od 5 do 10 zdjęć. Natomiast w konkursie otwartym, w którym ocenie podlega pojedyncze zdjęcie, finalistami zostali: Paweł Jędrusik z Jaworzna i Michał Płachta z Myślenic w kategorii "Kultura", Mariusz Stanosz z Nysy w kategorii "Ruch" oraz Iwona Czubek z Cerekwi w kategorii "Martwa natura".
 
Na konkurs Sony World Photography Awards 2017 napłynęło ponad 227 000 zdjęć ze 183 krajów. W dniu dzisiejszym jury ogłosiło finalistów konkursu profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego i studenckiego.

Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry, fot. Mariusz Prusaczyk


Finaliści z Polski
Mariusz Prusaczyk, kategoria profesjonalna "Świat natury"
Mariusz, niezależny fotograf z Sosnowca, został wyróżniony za urzekającą serię zdjęć lotniczych zatytułowaną "Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry". W swoim cyklu Mariusz ukazuje długoterminowy wpływ działalności przemysłowej na krajobraz, która odciska swoje piętno również po zamknięciu fabryk. Pasją Mariusza są podróże i fotografia. Odwiedził już 78 krajów, a dominującymi tematami w jego kadrach są przyroda i krajobraz. Niedawno Mariusz zaczął wykonywać zdjęcia z drona, który oferuje mu zupełnie nowy punkt widzenia.

– Wiele miejsc zostało zdewastowanych w wyniku działalności przemysłowej, często przez wydobycie węgla kamiennego lub piasku – mówi Mariusz o swojej serii. – Nawet wiele lat po zakończeniu wydobycia zdewastowany teren tworzy niesamowite, surrealistyczne obrazy, widoczne tylko z powietrza. Zdjęcia zostały wykonane w centralnej części Polski, w lecie 2016 r. – Jestem zaszczycony, że moje zdjęcia zostały docenione przez Sony World Photography Awards – mówi Mariusz o swoim sukcesie. – Być może w ten sposób zwrócę uwagę na postępującą degradację środowiska.

Taniec, fot. Paweł Jędrusik


Paweł Jędrusik, kategoria otwarta "Kultura"
Paweł jest fotografem i dziennikarzem z Jaworzna. Do finału konkursu zakwalifikowano jego zdjęcie "Taniec", wykonane podczas gali tanecznej Akademii Tańca Elite, która odbyła się w Domu Kultury w Jaworznie. Zamiast skupić się na tym, co działo się na scenie, Paweł poszedł za kulisy. Tam powstało to urokliwe zdjęcie dziewczynek przygotowujących się do występu.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny zostałem doceniony w tak prestiżowym konkursie, jakim jest Sony World Photography Awards – komentuje swój sukces Paweł.
W 2015 roku Paweł zajął pierwsze miejsce w kategorii Poland National Award konkursu Sony World Photography Awards.

Uścisk panny młodej, fot. Michał Płachta


Michał Płachta, kategoria otwarta "Kultura"
Michał urodził się w Myślenicach, a obecnie mieszka w Pińczowie. Z wykształcenia jest historykiem. Fotografuje od 2007 r., między innymi na ślubach. Do finału zakwalifikowano jego zdjęcie "Uścisk panny młodej". Przedstawia ono pierwszy taniec pary młodej, a powstało podczas uroczystości weselnej w miejscowości Kornatka.

– Jestem naprawdę szczęśliwy, że znalazłem się na krótkiej liście fotografów jako autor zdjęcia "Uścisk panny młodej". To niesamowite uczestniczyć w takim wydarzeniu – mówi Michał o swoim awansie do finału.

Lecąca chmara, fot. Mariusz Stanosz


Mariusz Stanosz, kategoria otwarta "Ruch"
Mariusz pochodzi z Nysy, mieszka w Krakowie. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, z zamiłowania górołazem, podróżnikiem i fotografem. Do finału zakwalifikowano jego zdjęcie "Lecąca chmara".

– Zdjęcie zostało wykonane techniką panoramowania w październiku 2016 na plaży na Ko Lanta, na południowym wybrzeżu Tajlandii i przedstawia stado biegusów malutkich – mówi Mariusz. – Ptaki te znane są z niezwykłych ewolucji w powietrzu: potrafią całkowicie zmienić kierunek lotu w ułamku sekundy, więc sfotografowanie ich wymagało licznych sprintów po plaży!

Maki i pomidory, fot. Iwona Czubek


Iwona Czubek, kategoria otwarta "Martwa natura"
Iwona z Cerekwi fotografuje od dwóch lat. Jurorzy wyróżnili jej zdjęcie "Maki i pomidory". Ta martwa natura nawiązuje do klasycznego malarstwa i łączy dwie pasje Iwony: fotografię i ogrodnictwo. Ciepłe i nasycone barwy mają na celu oddanie klimatu lata, jego smaków i zapachów.

– To dla mnie ogromne wyróżnienie i honor być w gronie tak wspaniałych fotografów – komentuje Iwona swój awans do grona finalistów.

Nagrody i wystawa
Teraz finaliści będą walczyć o pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach oraz o prestiżowy tytuł fotografa roku Sony World Photography Awards. Nazwiska zwycięzców kategorii otwartych zostaną podane 28 marca; ogłoszenie zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych nastąpi podczas ceremonii wręczenia nagród w Londynie już 20 kwietnia. Na zwycięzców czeka najnowszy sprzęt fotograficzny Sony, podróż na ceremonię wręczenia nagród w Londynie oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 30 000 USD.
 
Prace wszystkich finalistów będzie można oglądać na wystawie Sony World Photography Awards & Martin Parr – 2017 w Londynie w dniach od 21 kwietnia do 7 maja.

Dalsze wyróżnienia
Jury konkursu Sony World Photography Awards wyróżniło także 11 Polaków uczestniczących w konkursie otwartym. Prace zaliczone do grupy 50 najlepszych zdjęć na świecie nadesłali:
• Adam Dzienis (Białystok), Ruch
• Anna Sznajder (Cieszyn), Portrety
• Arek Rataj (z Chorzowa, obecnie Doha w Katarze), Fotografia uliczna
• Jakub Rybicki (z Białegostoku, mieszka w Poznaniu), Podróże
• Jakub Karol Kowalski (Warszawa), Ruch
• Jan Siwmir (Warszawa), Dzika przyroda
• Kamila Staniszewska (z Tomaszowa Mazowieckiego, mieszka w Warszawie), Portrety
• Katarzyna Young (Londyn), Architektura
• Konrad Żelazowski (Warszawa), Podróże
• Larys Lubowicki (z Bielska Podlaskiego, mieszka w Białymstoku), Natura
• Piotr Leczkowski (Żyrardów), Ruch

Sony World Photography Awards
Organizowany przez World Photography Organisation konkurs Sony World Photography Awards obchodzi w 2017 roku swoje 10-lecie. Od samego początku sponsorem imprezy jest firma Sony.
 
W konkursie nagradzane są najlepsze fotografie z ubiegłego roku, zgłoszone w czterech podstawowych kategoriach: profesjonalnej, otwartej, młodzieżowej i studenckiej. Na liście finalistów tegorocznej edycji znalazło się aż 49 narodowości, co świadczy o międzynarodowej renomie konkursu i jego wyjątkowym potencjale – konkurs prezentuje najlepsze zdjęcia fotografów ze wszystkich zakątków świata.
 
Oceny prac zgłoszonych we wszystkich czterech głównych kategoriach dokonują anonimowo uznani specjaliści z branży, starannie wybrani przez World Photography Organisation.

Więcej informacji: www.worldphoto.org

Zobacz także:
Konkurs fotograficzny "Wisła w obiektywie"
Śląska Fotografia Prasowa 2016 – wystawa pokonkursowa
Dwa 32-calowe monitory BenQ z funkcją DualView dla projektantów
Nowe mini statywy fotograficzne marki Genesis
Tatry na starych fotografiach Karłowicza
Konkurs ''Świat w odcieniach szarości'' rozstrzygnięty!
Nowe obiektywy marki Voigtlander
Sigma 14 mm F1.8 DG HSM ART – jasny, szeroki kąt
Sigma 135 mm F1.8 DG ART – jasny obiektyw portretowy
Sigma 100–400 mm F5–6,3 DG OS HSM – zoom na safari
Sigma 24–70 mm F2.8 DG OS HSM ART – jasny, uniwersalny zoom
Wystawa ''Fotografia dzikiej przyrody 2016''
Tamrac znowu w Polsce
Jubileuszowe, dwudzieste Targi FILM VIDEO FOTO już za dwa miesiące
Nowe lustrzanki Canon EOS 77D i EOS 800D oraz obiektyw EF-S 18–55 mm f/4–5,6 IS STM
Canon EOS M6 – uchwyć więcej z nowym bezlusterkowcem od Canona
Portret Dolnego Śląska na szklanej fotografii
Yongnuo YN600EX-RT II – nowa lampa do aparatów Canon

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.942s.