Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  VueScan 9.22 zgodny z Mac OS X 10.7 Lion


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

VueScan 9.22 zgodny z Mac OS X 10.7 Lion
Dodał: Marcin Pawlak 18.03.2011
W nowej wersji znanej aplikacji do obsługi skanerów zapewniono pełną obsługę najnowszej wersji systemu operacyjnego dla komputerów Macintosh.


Nabywcy skanerów nie zawsze zadowoleni są z dołączonego oprogramowania – mówiąc wrost, często nie wykorzystuje ono możliwości skanera, któremu towarzyszy. Z tego powodu dużym powodzeniem cieszą się aplikacje takie jak VueScan. Program ten jest uniwersalnym narzędziem, pozwalającym wykorzystać maksimum możliwości użytkowanego urządzenia. Jego najnowsza wersja rozpoznaje ponad 1600 modeli skanerów (pełną listę można znaleźć tutaj), podłączanych do komputera poprzez złącza SCSI, USB lub FireWire. Jedną z istotnych zalet VueScan jest to, że wyposażony on został we wbudowany moduł kalibracyjny. Jeśli więc producent urządzenia nie dostarczył wraz z nim odpowiedniego profilu ICC lub ICM, to za pomocą wzornika IT8 użytkownik może utworzyć go samodzielnie. Już samo skalibrowanie naszego – nawet wysłużonego już – skanera sprawi, że jakość obrazu digitalizowanych zdjęć znacząco się poprawi.
 
W najnowszej wersji programu dodano pełną obsługę najnowszego systemu operacyjnego dla komputerów Macintosh - Mac OS X 10.7 Lion. Tym samym aplikacja jest zgodna z platformą sprzętową PowerPC oraz 32- i 64-bitowymi platformami Intela. Program jest również dostępny w wersji dla systemów operacyjnych z rodziny Linux.


VueScan posiada w swojej bazie informacje na temat masek barwnych ponad 100 rodzajów negatywów oraz umożliwia skanowanie slajdów i odbitek. Duża liczba oferowanych opcji i narzędzi pozwala nie tylko precyzyjne korygować kolorystykę obrazu, ale także usuwać z niego zanieczyszczenia, wzmacniać wyblakłe kolory, zmniejszać ziarno oraz oczywiście kadrować, obracać i wyostrzać zdjęcia. Zeskanowane zdjęcia mogą być jednocześnie zapisywane w kilku formatach – np. TIFF, JPEG, PDF lub "cyfrowym negatywie" DNG. W dodatku każdy typ pliku może zostać automatycznie skopiowany do innego katalogu. Liczba opcji konfiguracyjnych oraz funkcji automatyzujących pracę jest naprawdę imponująca i sprawia, że program ten da się bez problemu dopasować do potrzeb bardzo różnych użytkowników.
 
Aplikacja wykorzystuje możliwości procesorów wielordzeniowych, dzięki czemu wykazuje duży wzrost wydajności, sięgający nawet 50%. Największy przyrost prędkości działania zaobserwowano podczas korzystania z opcji wymagających przeprowadzania skomplikowanych obliczeń, takich jak czyszczenie skanów negatywów z wykorzystaniem analizy widma podczerwonego, bądź też redukcja efektu ziarna.
 
Zaletą aplikacji jest też jej niewygórowana cena. Za wersję Professional, zawierającą wszystkie opcje kalibracyjne, dającą możliwość zapisywania skanów w postaci RAW i prawo do nielimitowanych czasowo aktualizacji, zapłacić trzeba 80, zaś za wersję Standard – 40 dolarów. Program oferowany jest także na zasadach licencji wielostanowiskowej. Osoby zainteresowane, jak sprawuje się on w praktyce mogą pobrać ze strony producenta jego wersję testową.

Ceny: 79,95 USD (wersja Professional), 39,95 USD (wersja standard)
Strona producenta: www.hamrick.com

Zobacz także:
Fotoedycja i archiwizacja – autorskie spotkanie z Jerzym Nogalem
DNP Photo Imaging w Polsce
Możliwe problemy z dostępnością obiektywów Samyang
PENTAX OPTIO RS1500 – fotograficzny kameleon
Adapter do digiscopingu FSB-8 do aparatu kompaktowego Nikon COOLPIX P300
Festiwal Podróżniczy ROZJAZDY 2011
Fotomiastikon 2010. Najlepsze z najlepszych
Konkurs filmowo-fotograficzny "Autyzm wprowadza zmysły w błąd"
SystemBank nowym dystrybutorem Polarioida
Za miesiąc targi Film Video Foto
Trzy nowe kompakty Rollei
Umysł fotografa. Myślenie kreatywne w fotografii cyfrowej.
Najnowsza książka o fotografii produktowej - do wygrania w konkursie na fotografuj.pl.
Nikon publikuje tabele zgodności obiektywów i korpusów

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.395s.