Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Publikacje  >  Umysł fotografa. Myślenie kreatywne w fotografii cyfrowej.


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Umysł fotografa. Myślenie kreatywne w fotografii cyfrowej.
Dodał: Marcin Pawlak 14.03.2011
Wśród popularnych i cenionych poradników fotograficznych wydawnictwa National Geographic pojawiła się nowość. Umysł fotografa autorstwa Michaela Freemana to kontynuacja bestsellerowego Okiem fotografa, który na całym świecie sprzedał się w nakładzie 300 tys. egzemplarzy.


Umysł fotografa. Myślenie kreatywne w fotografii cyfrowej nie jest książką pasującą do stereotypowego wyobrażenia o poradniku fotograficznym. Dlaczego? Ponieważ brakuje w nim sensu stricte porad, co, jak i dlaczego fotografować. Zamiast tego autor stara się nauczyć odbiorców jak interpretować fotografie. To pomysł niecodzienny. Większość autorów piszących o fotografii skupia się na tajnikach warsztatu, wyjaśnieniu zasad poprawnej kompozycji i właściwego ich zastosowania w praktyce.
 
Freeman pisze natomiast: Interpretowanie i odcyfrowywanie fotografii odgrywa dużą rolę w czerpaniu przyjemności z jej oglądania. Na początku książki stwierdza też: Nauczenie się, jak lepiej interpretować fotografie, może – a nawet powinno – prowadzić do robienia lepszych zdjęć.


Książka została podzielona na trzy części. W pierwszej, pt. Zamiar, autor skupia się na powodach, dla których obiektyw aparatu kierowany jest na taki, a nie inny obiekt. Szeroko omawia zagadnienie, czym dla fotografii jest jej temat. Odnosi się także do kategorii piękna i atrakcyjności tego, co przedstawia zdjęcie, oraz kwestii sztampowości w przedstawieniu danego obiektu.
 
W części drugiej, zatytułowanej Styl, Freeman analizuje wiele różnych technik kompozycji kadru, przedstawia także subiektywny katalog najważniejszych stylów we współczesnej fotografii. Ma to pomóc odbiorcy w określeniu jego własnego stylu fotografowania. Aby dać odpowiedź, dlaczego jedne rzeczy podobają się wizualnie bardziej od innych, Freeman nie waha się sięgnąć do wiedzy z zakresu neurobiologii.
 
W ostatniej części, noszącej tytuł Proces, autor opisuje i analizuje krok po kroku wszystko to, co dzieje się podczas wykonywania zdjęcia. Mam (…) nadzieję odsłonić przed wami złożoność i tempo, z jakim umysł fotografa rozwiązuje twórcze problemy w chwili rejestrowania ujęcia – pisze Freeman.
 
W Umyśle fotografa pokazana została droga, jaką pokonać musi każdy fotograf, aby robić bardzo dobre zdjęcia. Bo tak naprawdę nie liczy się jakoś sprzętu – najważniejsze narzędzie każdy fotograf ma we własnej głowie.

Michael Freeman – światowej sławy fotograf i pisarz specjalizujący się w literaturze podróżniczej, o architekturze i sztuce azjatyckiej. Uznanie zdobył dzięki ogromnej wiedzy na temat efektów specjalnych. Fotografie jego autorstwa publikowano w wielu książkach i czasopismach, m.in. Time-Life Books, „reader’s Digest”, „Condé Nast Traveller” i „GEO”. Autor ponad 20 poradników fotograficznych.

Strona wydawnictwa: www.national-geographic.pl
Cena: 41,90 zł
Cena dla prenumeratorów: 25,95 zł

Zobacz także:
Najnowsza książka o fotografii produktowej - do wygrania w konkursie na fotografuj.pl.
Nikon publikuje tabele zgodności obiektywów i korpusów
Nowe oprogramowanie dla lustrzanek Pentax
Lightroom 3.4 i Camera Raw 6.4 dostępne w serwisie Adobe Labs
Warsztaty EIZO Expert Days
8 Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku
Konkurs Photo Prestige – oczaruj nas swoim spojrzeniem
Konkurs "Śląska Fotografia Prasowa 2010" rozstrzygnięty!
Galeria zdjęć wykonanych obiektywem Lensbaby Sweet 35
Nowe głowice błyskowe Litos od Broncolora
Broncolor – nowe generatory Senso A2 i Senso A4
Lark Free2Go 7.0 – filmy i zdjęcia w podróży i w plenerze

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.276s.