Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Światowy Dzień Fotografii Otworkowej już w niedzielę!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą jednoobiektywową lustrzanką małoobrazkową był wyprodukowany w 1948 roku Contax-S?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Światowy Dzień Fotografii Otworkowej już w niedzielę!
Dodał: Marcin Pawlak 20.04.2011
24 kwietnia ogłoszony został w tym roku Światowym Dniem Fotografii Otworkowej. Warto przygotować się do tego święta, zbudować aparat, a następnie przedstawić swoje prace międzynarodowej grupie pasjonatów tej dziedziny fotografii!


Światowy Dzień Fotografii Otworkowej (WPPD – World Pinhole Photography Day)odbywa się regularnie w ostatnią niedzielę kwietnia, od 2001 roku; tym razem będzie to 24 kwietnia. W ubiegłym roku zaprezentowano na stronie WPPD prawie 3500 zdjęć, w tym 236 z Polski - przy założeniu jeden autor - jedno zdjęcie.
 
Światowy Dzień Fotografii Otworkowej to międzynarodowa impreza zorganizowana w celu promowania sztuki fotografii otworkowej. W ten szczególny dzień, organizatorzy akcji chcieliby zachęcić wszystkich, aby oderwali się na chwilę od naszego zmechanizowanego świata i wzięli udział w prostym akcie tworzenia fotografii otworkowej oraz by podzielili się swoją wizją i pomogli zapoznać innych z niezwykłym pięknem tej historycznej techniki fotograficznej.

Fotografia otworkowa i TY!
Dlaczego fotografia otworkowa? Odpowiedź jest inna dla każdego! Fotografia otworkowa umożliwia zrobienie ciekawych zdjęć przy użyciu jedynie światłoszczelnego pojemnika (puszka, pudełko) z małym otworkiem w jednej ze stron i jakimkolwiek światłoczułym materiałem po drugiej stronie. Można przerobić istniejący aparat, lub zbudować go samemu. Cały akt robienia zdjęcia staje się ciekawszy, gdy używa się własnoręcznie zrobionego aparatu. W celu ułatwienia budowy, na organizatorzy przygotowali specjalną stronę internetową w języku angielskim: www.pinholeday.org, na której znajdują się niezbędne wskazówki i instrukcje.
 
Używając własnoręcznie skonstruowanego aparatu, który umożliwia uzyskanie nieskończonej głębi ostrości, nietypowych perspektyw i długich czasów naświetlania, możesz dać ponieść się twórczości i zacząć uważniej wybierać tematy swoich zdjęć. Fotografia otworkowa pozwala na uchwycenie magii chwili.

Jak wziąć udział?
Uczestnictwo w pierwszym Światowym Dniu Fotografii Otworkowej jest bardzo proste dla każdego zainteresowanego. Oto, co trzeba zrobić:
 1. Przed 24 kwietnia 2011 roku: Przygotuj sprzęt!
  • Jeśli już masz aparat otworkowy:
   – Przetestuj go, aby sprawdzić czy działa.
   – Kup film, papier lub inny światłoczuły materiał.
  • Jeśli nie masz aparatu otworkowego:
   – Zbuduj go.
   – Przetestuj go, aby sprawdzić jakie czasy naświetlania będą Ci potrzebne.
   – Ćwicz robienie zdjęć i wywoływanie, aż dojdziesz do wprawy w obsłudze aparatu i procesu.
   – Wyostrz wzrok i zacznij myśleć o swoich zdjęciach na ŚDFO...
  • Jeśli nie znasz się na fotografii otworkowej, odwiedź strony z wystawami innych fotografujących, aby wyrobić sobie smak do tego typu fotografii.
  • Przyjrzyj się dokładnie swoim zdjęciom, spróbuj odnaleźć ich własną charakterystykę. Zastanów się, czy odpowiadają twoim zamiarom? Zaplanuj jakie zdjęcia będziesz robić.
  • Wybierz miejsca, w których będziesz je robić.
 2. W dniu 24 kwietnia 2011 roku: zrób swoje zdjęcia otworkowe! To jest dzień na zabawę. Idź w pojedynkę lub z przyjaciółmi, i spojrzyj na świat świeżym okiem przez swój "dziurkacz". Jeśli pogoda nie będzie dopisywać, pamiętaj, że można fotografować także we wnętrzach! Dzięki magii fotografii otworkowej, wiele odkryć czeka na ciebie w twoim własnym domu!Baw się dobrze, i pomyśl o wszystkich innych fotografujących, którzy będą brać udział w tej imprezie na całym świecie.
 3. Po 24 kwietnia 2011 roku: Wywołaj swoje zdjęcia i umieść je na stronie www.pinholeday.org! Wywołaj swoje zdjęcia lub daj je do wywołania w laboratorium. Spojrzyj krytycznym okiem na swoje zdjęcia. Musisz wybrać tylko jedno. Pamiętaj: to nie jest konkurs fotograficzny. Nie będzie dobrych czy złych zdjęć. Każda fotografia otworkowa jest inna. Wybierz zdjęcie, które najbardziej ci się podoba i podziel się nim z innymi. Wyślij swoje zdjęcie zgodnie z prostymi instrukcjami, które znajdziesz na stronie organizatorów.
Zasady uczestnictwa
  Kto może wziąć udział?
 1. W ŚDFO może wziąć udział każdy, z całego świata. Udział może być indywidualny lub zbiorowy. Nie ma opłaty za uczestnictwo ani za wystawienie swojego zdjęcia na internetowej wystawie ŚDFO.

 2. Liczba zgłoszonych zdjęć
 3. Każdy z uczestników (indywidulany lub zbiorowy) może zgłosić jedno zdjęcie. Fotografia musi być zgłoszona jako obraz cyfrowy zapisany w formacie JPEG .

 4. Zdjęcie...
 5. musi być wykonane za pomocą aparatu bezsoczewkowego: otworkowego, wielootworkowego, szczelinowego itp. zrobionego w domu lub zakupionego.
 6. może być wykonane przy zastosowaniu różnego rodzaju materiału fotograficznego: filmu, papieru, ciekłej emulsji, czarno-białej, kolorowej lub jakiejkolwiek innej techniki fotograficznej.
 7. może dotyczyć każdego tematu.
 8. musi być zgłoszone za zgodą osoby wykonującej zdjęcie, z zachowaniem praw autorskich i wydawniczych.
 9. musi szanować powszechnie przyjęte zasady kultury i prawa człowieka (bez pornografii).
 10. musi być zrobione w dniu 24 kwietnia 20011 roku (ŚDFO).
 11. nie może być wcześniej opublikowane w żadnym innym miejscu.

 12. Obowiązki osoby zgłaszającej zdjęcie
 13. Każdy z autorów musi wykazać, że zgłaszane zdjęcie nie pozostaje w sprzeczności z podstawowymi prawami człowieka (Osoba zgłaszająca musi mieć zgodę od osób pozujących lub właścicieli przedmiotów fotografowanych).

 14. Warunki zgłoszenia zdjęcia
 15. Zgłoszenie zdjęcia wymaga załadowania wykonanej fotografii oraz wypełnionego Formularza zgłoszenia.

 16. Termin zgłoszenia
 17. Zgłoszenie (zdjęcie plus formularz zgłoszenia) musi być dostarczone do pinholeday.org przed godziną 24 GMT 31 maja 2011 roku.

 18. Prawa wydawnicze
 19. Wszystkie zgłoszone zdjęcia, zaaprobowane przez zespół koordynacyjny, zostaną umieszczone na oficjalnej stronie internetowej www.pinholeday.org razem ze zgłoszonymi informacjami. ŚDFO zastrzega sobie prawo używania zgłoszonych zdjęć, z uznaniem praw autorów, w celach nie handlowych, promujących przyszłe wydarzenia pinholeday.org.
 20. Autor zachowuje prawa autorskie i prawa własności zgłoszonego zdjęcia. Autor nie może jednakże oczekiwać żadnej materialnej gratyfikacji za użycie jego zdjęcia w sposób opisany w poprzednim punkcie.

 21. Ograniczenia
 22. Członkowie zespołu koordynacyjnego zastrzegają sobie prawo do interpretacji i na tej podstawie oceny nadesłanych zdjęć. Ich decyzja jest ostateczna.
 23. Zgłoszone zdjęcia, których treść nie pozostaje w zgodzie z regułami i zasadami konkursu bedą odrzucone i nie zostaną umieszczone na stronie ŚDFO.
 24. Zespół koordynacyjny zastrzega sobie prawo modyfikacji wcześniej ustalonych zasad, jeśli nastąpi taka konieczność. W takim przypadku, ponownie, ich decyzja jest ostateczna.

 25. Pytania, uwagi, zastrzeżenia
 26. Wszelkie pytania, uwagi i zastrzeżenia do powyższych reguł i zasad prosimy wysyłać na adres support@pinholeday.org.

 27. Zastosowanie zasad i reguł
 28. Wzięcie udziału w ŚDFO oznacza pełną aprobatę wyżej opisanych zasad i warunków.

Więcej informacji: www.pinholeday.org

Zobacz także:
Podłoża HARMAN by Hahnemühle nagrodzone na targach FVF 2011
Nowe propozycje edukacyjne Okręgu Warszawskiego ZPAF
BenQ DV-S21 – kamera full HD dla filmujących nocą
Promocja Olympusa – akcesoria za złotówkę!
Bezdomna w Zamościu!
Startuje platforma FotoRejestr!
MACHINERY Natural HDR 2.0.3
Henkel Art.Award. - konkurs także dla fotografów
Nagroda dla SONY za zaangażowanie w sprawy środowiska
Nowe obiektywy Canon na targach w Łodzi
Cztery nagrody red dot 2011 dla Nikona
Uchwyt VCT-55LH, torba LCS-AMB i osłona obiektywu ALC-SH111 – nowe akcesoria Sony
HVL-F43AM - nowa lampa błyskowa Sony

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.595s.