Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Spotkanie z Dariuszem Łaskim


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Spotkanie z Dariuszem Łaskim
Dodał: Błażej Organisty 04.11.2016
Dariusz Łaski, członek Fotoklubu RP, odwiedzi Częstochowę w poniedziałek, 7 listopada, przy okazji projektu Industrialna Fotoaranżacja. Spotkanie o godzinie 19.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury.


Dariusz Łaski to artysta-fotografik, członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej i członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego od 2005 roku. Fotografowaniem zajmuje się od 1972 r. Autor około 55-u indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych w Polsce i zagranicą (Niemcy, Czechy, Ukraina, Słowacja, Francja). Ulubione tematyki : krajobraz, architektura, detal i struktury. Dariusz Łaski odwiedzi w najbliższy poniedziałek Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, gdzie o godz. 19.00 opowie o Jej Obecności:

Spotkanie z Dariuszem Łaski


"Jej Obecność to kolejny już przykład typowej ludzkiej przekory, objaw przemożnej chęci odmienności i odejścia od obecnych postaw twórczych. Objaw taki pojawiający się w mojej twórczości periodycznie w nieregularnych odstępach czasowych, niedefiniowalny logicznie i bez skutków ubocznych, nakazuje podjęcie kolejnej próby doświadczalnego sprawdzenia możliwości interpretacyjnych w akcie fotograficznym przez zagorzałego fotografa-krajoznawcę.

W odróżnieniu od poprzednich moich prezentacji fotograficznych o tej tematyce, obecna wystawa, aczkolwiek w przeważającej swej części oparta na wyjściowych materiałach analogowych, powstała już z wykorzystaniem dobrodziejstw współczesnej technologii i szerokiej palety narzędzi edycyjnych programów graficznych.

Digitalizacja materiałów wyjściowych, a tym samym późniejsza ich postprodukcja w formie cyfrowej, stworzyła nowe obszary kreowania obrazu w formie niedostępnej lub zbyt czasochłonnej i żmudnej przy wykorzystaniu klasycznych metod fotograficznych. Umożliwiła mi wariantowość interpretacyjną i otwarcie nowych obszarów eksploracyjnych. W przypadku omawianej prezentacji od niewielkich ingerencji w obraz dających fotogram niemal identyczny jak na klasycznej odbitce srebrowej (cykle : Monument, Morphe, Koło) aż do montażu cyfrowego ( Alicja w krainie czarów, Moonlight, Summertime, Nostalgia)

Niezależnie jednak od użytych narzędzi rzutujących na efekt końcowy fotogramu czyli jego opracowania technicznego, nadrzędną przesłanką będącą miarą wartości każdej prezentacji (a więc również obecnej) jest zawartość merytoryczna prezentowanych fotogramów, ukazująca cel, sposób percepcji i wrażliwość twórczą autora.

Mając to na względzie, starałem się zachować jak najdalej idącą spójność tematyczną wykluczając elementy zbędne i zakłócające odbiór. Budowę obrazu oparłem na sprawdzonym schemacie wzajemnych relacji : postać - rekwizyt - postać – otoczenie.

Starałem się w jak największym stopniu wykorzystać przy tym dotychczasowe moje doświadczenia nakazujące uporządkowanie elementów obrazu, zachowania ich wzajemnych proporcji przestrzennych i ładu kompozycyjnego.

To także chęć ukazania części własnych inspiracji, przemyśleń i pomysłów zaczerpniętych
z run (Kenaz, Mannaz Gebo), monumentalizmu (cykle: Monument, Diuny, Przed burzą), klasyki sztuki pięknych (cykle: Morphe, Przed sesją), literatury i filmu (cykle: Alicja w krainie czarów, Ostatni dzień lata), a niekiedy z codzienności i prozy życia (cykle: Odrzucona, Koniec epoki lalek). Inspiracją i dość swobodnie umiejscowionymi skojarzeniami mogą być również sny (Moonlight, Nostalgia, Summertime).

Po raz pierwszy w swych dotychczasowych działaniach wystawienniczych zastosowałem narrację fotograficzną jako środek wzmacniający siłę przekazu obrazu fotograficznego.
Zastosowanie takiej formy wypowiedzi w obrębie poszczególnych cykli nie pozostawia wiele miejsca na inną od zamierzonej ich interpretację. To dobrze z punktu widzenia autora –świadomość wypowiedzi świadczy o dojrzałości i skonkretyzowaniu postawy twórczej.

Jedno jest jednak pewne – gdyby nie Jej Obecność na planie zdjęciowym te fotografie nigdy by nie powstały."
Dariusz Łaski

Więcej informacji: www.rok.czestochowa.pl

Zobacz także:
Konkurs naszego portalu
Trwa Krajobraz Polski
Ćwiczenia z widzenia
Wykład o fotografii warszawskiej
Kolej Transsyberyjska w Lunie
Balkan Playground
Wernisaż Punktu widokowego
Zamojski Kontekst
Ostatni festiwalowy weekend
Festiwal TERRA
Grand Prix Fotofestiwal 2017
Jury Fotofestiwalu 2017
Tym razem Patagonia
NY we Wrocławiu

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.697s.