Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Eve Arnold nagrodzona za całokształt twórczości


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Eve Arnold nagrodzona za całokształt twórczości
Dodał: Sebastian Kuniszewski 12.02.2010
Eve Arnold, niemal 98 letnia artystka, fotografowała takie sławy jak Marilyn Monroe i Marlena Deitrich, a jej nauczycielami byli Henri Cartier-Bresson i Robert Capa. W czasie najbliżej ceremonii rozdania nagród Sony World Photography Awards otrzyma nagrodę za całokształt twórczości.


Eve Arnold zostanie w tym roku uhonorowana nagrodą za całokształt twórczości Sony World Photography Awards. Uroczystość odbędzie się w czasie ceremonii rozdania nagród SWPA w Cannes 22 kwietnia, czyli dzień po 98. urodzinach artystki. Obecni będą najważniejsi przedstawiciele świata fotografii.
 
"Zważywszy na długość jej życia i kariery, trudno wyobrazić sobie coś, czego Eva Arnold nie uwieczniła na swoich zdjęciach", mówi Scott Gray, dyrektor zarządzający World Photography Organisation. "Jej fotografie należą do najbardziej wartych zapamiętania zdjęć naszych czasów. Jesteśmy dumni, że możemy w taki sposób uczcić jej życie i pracę w tegorocznej edycji Sony World Photography Awards."

Eve Arnold

"Eve jest bardzo szczęśliwa z tej nagrody", dodaje Zelda Cheatle, bliska przyjaciółka Eve Arnold i kustosz wystawy. Choć zaczynała w trudnych czasach, nigdy nie przestała patrzeć na świat w charakterystyczny, kobiecy sposób. Jej sukces wynikał przede wszystkim z inteligencji i umiejętności uważnego obserwowania otoczenia. Jestem pełna podziwu dla osoby wykazującej tyle zdecydowania, wytrwałości i odwagi."

Eve Arnold zaczęła pracować jako fotograf na początku lat pięćdziesiątych. Najpierw pracowała w zakładzie obróbki filmów w Nowym Jorku, później uczyła się technik fotograficznych u Alexeia Brodovitcha, dyrektora artystycznego miesięcznika "Harper’s Bazaar". Serię fotografii przedstawiających pracę robotników sezonowych na Long Island przedstawiła agencji fotograficznej Magnum – i wkrótce jako pierwsza kobieta zaczęła pracować dla tej agencji, początkowo jako freelancerka, a od 1954 r. jako pełnoprawny członek. Jej nauczycielami na tym etapie byli założyciele Magnum, Henri Cartier-Bresson i Robert Capa.
 
Od początku interesowała ją tematyka społeczna, a jeden z jej pierwszych fotoreportaży ukazywał pracę czarnych modelek na pokazie mody w Harlemie. Później zaangażowała się w ruch obrony praw obywatelskich – Malcolm X osobiście wybrał ją, aby jako fotograf towarzyszyła jego podróżom.
 
Arnold jest dziś znana przede wszystkim z fotografii gwiazd kina – słynne są jej zdjęcia przedstawiające Marilyn Monroe, Joan Crawford, Marlenę Deitrich czy Isabellę Rossellini. Wszystkie te aktorki zostały zresztą jej serdecznymi przyjaciółkami. Eve Arnold dużo podróżowała – robiła zdjęcia między innymi w Chinach, ZSRR, RPA i Afganistanie. W 1960 r. wraz z synem przeprowadziła się do Londynu (gdzie mieszka do dziś) i zaczęła stałą współpracę z "Sudany Timesem".
 
Fotografowała niemal do końca lat dziewięćdziesiątych, napisała też kilkanaście książek, z których najbardziej znane są "In Retrospect" i "Film Journal". Cały czas także porządkowała i katalogowała swoje prace, przygotowując ich obszerne archiwum. Każde jej zdjęcie jest opisane, datowane i podpisane – a mówimy tu o tysiącach fotografii. Do dziś pozostaje członkiem agencji Magnum aktywnie korzystającym z prawa głosu Retrospektywną wystawę prac Eve Arnold ze zbiorów Tosca Photography Fund Collection pod kuratelą Zeldy Cheatle będzie można obejrzeć w Cannes (22 – 27 kwietnia) w ramach World Photography Festival, którego program obejmuje także warsztaty fotograficzne, przeglądy portfolio, programy dla uczniów i studentów, a także dyskusje z członkami Word Photography Academy i innymi znanymi postaciami ze świata fotografii.

Sony World Photography Awards: www.worldphotographyawards.org

Fotografie Eve Arnold i więcej informacji:
Magnum Photos: Eve Arnold, Personalities (film): inmotion.magnumphotos.com
Magnum Photos: Eve Arnold by Elliott Erwitt: blog.magnumphotos.com

Zobacz także:
Historyczne zdjęcia lotnicze – nowa funkcja Google Earth
Ostatni tydzień przyjmowania prac do Grand Press Photo 2010
Wildlife Photographer of the Year 2009 bez zwycięzcy!
CYBERFOTO 2010 – XII Międzynarodowy Konkurs Fotografii Cyfrowej
Kultura cyfrowa - nowy konkurs fotograficzny Zeissa
Sony World Photography Awards 2010 – znany jest już skład jury
Polacy wyróżnieni w konkursie "The Magnum Expression Award"
Fotografia Dzikiej Przyrody 2009 – wyniki konkursu

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.709s.