Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Historyczne zdjęcia lotnicze – nowa funkcja Google Earth


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Historyczne zdjęcia lotnicze – nowa funkcja Google Earth
Dodał: Sebastian Kuniszewski 08.02.2010
W aplikacji Google Earth pojawiła się możliwość "podróży w czasie" i oglądania historycznych zdjęć lotniczych z lat 1935-45 i późniejszych. Wśród fotografii 30 miast europejskich znalazły się Warszawa, Gdańsk i Wrocław.


Firma Google wzbogaciła program Google Earth o zestaw historycznych zdjęć lotniczych obrazujących ponad 30 europejskich miast w czasie II Wojny Światowej. Archiwalne obrazy można teraz łatwo porównać ze współczesnymi widokami miast, zyskując unikalne spojrzenie na wydarzenia z przeszłości i zmiany na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Zdjęcia większości miast wykonano w 1943 r. Wyjątkowy zestaw przygotowano dla Warszawy – udostępniono jednocześnie zdjęcia z 1935 i 1945 roku, dzięki czemu można łatwo porównać miasto sprzed wojny i skalę zniszczeń po jej zakończeniu. Archiwalne fotografie stolicy Polski z połowy lat 30 są obecnie najstarszymi zdjęciami dostępnymi w Google Earth.
 
Porównanie obrazów Warszawy z lat 1935 i 1945 a także zdjęć współczesnych jest szczególnie uderzające, miasto należało bowiem do najbardziej dotkniętych przez wojnę – blisko 90% stolicy było kompletnie zniszczone.


"Jest to genialne narzędzie, dzięki któremu każdy będzie mógł porównać jak wyglądała Warszawa wtedy i dziś. Dzięki temu możemy obserwować skomplikowane procesy, jakie zachodziły w całej Europie oraz zdać sobie sprawę jak długą drogę przebyliśmy od tamtych chwil. W mojej opinii narzędzia takie jak Google Earth powinny być wykorzystywane podczas lekcji w szkołach podstawowych i średnich by jeszcze bardziej zaciekawić uczniów historią." powiedział Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
 
Internauci na całym świecie będą mogli "dotknąć" historii Warszawy również poprzez obrazy takich miejsc jak teren, na którym znajdowało się Getto Warszawskie i jego wstrząsający obraz zaraz po zakończeniu działań wojennych.


Materiał zdjęciowy przygotowany przez Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne udostępnił Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Zdjęcia z 1935 roku wykonało przedwojenne przedsiębiorstwo "Fotolot", które funkcjonowało w ramach Wydziału Aerofotogrametryczego Polskich Linii Lotniczych LOT. Zdjęcia powojenne zostały wykonane w czerwcu 1945 roku przez lotnictwo radzieckie w celu oszacowania obszarów i skali zniszczeń.
 
Dzięki Google Earth można zobaczyć również historyczne panoramy innych metropolii europejskich z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Archiwalną dokumentację zdjęciową udostępniono dla ponad 30 europejskich miast, w tym Gdańska i Wrocławia oraz miedzy innymi: Berlina, Bolonii, Florencji, Lionu, Rzymu, Wenecji i wielu innych, po których również można podróżować wstecz aż do 1943 roku.
 
Zdjęcia lotnicze europejskich dostarczyła The GeoInformation Group, a zostały one oryginalnie wykonane przez Royal Air Force (RAF) i United States Air Force (USAF) w czasie II Wojny Światowej oraz zebrane z archiwów prywatnych i publicznych. Wykonywane przez siły powietrzne pojedyncze fotografie były następnie ręcznie składane w całościowy obraz, służący rozpoznaniu topograficznemu, jak i ocenie skali zniszczeń. Wiele oryginalnych zdjęć z tamtego czasu zostało zniszczonych i te właśnie mozaiki stanowią unikalny materiał historyczny dokumentujący miasta europejskie z tamtego czasu. Aby obejrzeć historyczne zdjęcia w Google Earth, należy kliknąć w ikonę obrazującą zegar umieszczoną z lewej strony górnego menu aplikacji. Pojawia się wówczas suwak czasu, za pomocą którego można przesuwać się w przeszłość.

Aplikacja Google Earth: earth.google.com

Zobacz także:
"Kreatywny Bazar" – poradniki od Adobe po polsku
Polska w szerokim kadrze Chrisa Niedenthala
Zdjęcia miesiąca agencji Reuters – styczeń 2010
Styczniowy numer magazynu "Victor" by Hasselblad
Zdjęcia miesiąca agencji Reuters – grudzień 2009
Naucz się korzystać z blend - wideotutorial Lastolite
Grudniowy numer magazynu "Victor" by Hasselblad

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.211s.