Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Searching God In the fog


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Dla potrzeb misji wahadłowca Discovery (STS-48) powstała specjalna, cyfrowa wersja analogowego Nikona F4?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Searching God In the fog
Dodał: Błażej Organisty 04.07.2016
Od 8 lipca Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku prezentować będzie wystawę „Searching God In the fog”, na którą złożą się wielokrotnie nagradzane i eksponowane w kraju i za granicą spektakularne ujęcia górskiego krajobrazu. Autorem wystawy jest kielczanin, Paweł Opaliński.


Wystawa „Paweł Opaliński: Searching God in the Fog” będzie największa polską monograficzną prezentacją fotografii krajobrazu górskiego. 30 wielkoformatowych, panoramicznych fotografii, rozmieszczonych na powierzchni 220 m2 w Galerię Sztuki Współczesnej we Włocławku, dzięki odpowiedniej aranżacji i wspólnym elementom kompozycyjnym ułoży się w dookólny horyzont symulujący uczestnictwo w naturalnej, wysokogórskiej przestrzeni. Wystawa będzie jednak ucztą nie tylko dla oka, ale i dla ducha.

Searching God In the fog, fot. Paweł Opaliński


Zdjęcia, ukazujące skomplikowaną materię geologiczną – w przypadku prezentowanej wystawy – okazują się jedynie pretekstem do metaforycznej opowieści o poszukiwaniu Światłości. Przewijający się we wszystkich pracach motyw wędrówki i poszukiwania drogi we mgle jest metaforą drogi życia: zmierzającej od punktu wyjścia, poprzez doskonalenie własnego umysłu, aż do osiągnięcia punktu kulminacyjnego – olśnienia – umożliwiającego transcendentalną przemianę fizyczności w duchowość. Wystawa nosi także znamiona artystycznej autobiografii. Jak mówi autor: „Wędrówka po górach jest dla mnie jak mantra – z każdym metrem w górę umysł staje się czystszy, z każdą minutą wsłuchiwania się we własny oddech lepiej rozumiem swoją rolę w tej scenerii i nabieram pewności, że idę po nagrodę. U kresu drogi wyciągam z plecaka aparat, kieruję go w stronę nieba i utrwalam w jednym, czy dwóch ujęciach magiczną chwilę, która - mam wrażenie – rozgrywa się właśnie po to, bym mógł ją zapisać. Nagrodą dla mnie jednak nie jest sam zapis, ale to, że za jego pomocą będę mógł wprawić w stan ‘wyższej duchowości’ kogoś innego, a po nim następnego”.

Searching God In the fog, fot. Paweł Opaliński


Prace z cyklu „Searching God In the fog” powstawały w latach 2007 -2015, były wielokrotnie nagradzane w międzynarodowych konkursach fotograficznych: m.in. dwa złote medale Międzynarodowej Federacji Artystów Fotografików FIAP, wielokrotne honorowe wyróżnienia International Photography Awards/International Photographer of the Year, Grand Prix Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej, dwukrotnie Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „Krajobraz Górski” im. J. Sunderlanda, dwukrotnie Nagroda Tatrzańskiego Parku Narodowego za popularyzację piękna tatrzańskich krajobrazów. Eksponowane w ramach wystaw zbiorowych w kraju i za granicą wpisały się już w kanon współczesnej fotografii krajobrazowej. We Włocławku wszystkie nagrodzone fotografie zaprezentowane zostaną po raz pierwszy razem. Ekspozycja wzbogacona również została o prace nowe – dotąd nie publikowane. Wystawa prezentowana będzie przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966 Promesa 2016.

Searching God In the fog, fot. Paweł Opaliński


Paweł Opaliński jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dysertację doktorską obronił w macierzystej uczelni. Od 2008 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2011-2014 pełnił funkcje wiceprezesa Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w Kielcach i członka Rady Artystycznej Zarządu Głównego ZPAF w Warszawie.

Searching God In the fog, fot. Paweł Opaliński


Obecnie pracuje jako adiunkt Europejskiego Wydziału Sztuk AFIB Vistula w Warszawie, gdzie prowadzi badania naukowe związane z archetypicznymi formami krajobrazu w sztuce - wystawa „Searching God In the fog” jest jedną z części jego artystycznych poszukiwań. Poza macierzystą uczelnią prowadzi również pracownię fotografii na wydziale Sztuk Pięknych i Projektowych Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi oraz pracownie dyplomowe w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach.

Termin wystawy: 8-31 lipca 2016 r.
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej
Adres: ul. Miedziana 2/4, Włocławek
Godziny otwarcia: 09:00–17:00
Więcej informacji: www.galeriasztuki.wloclawek.pl

Zobacz także:
Rosja przed Rewolucją
Konkurs "Fotografia uliczna"
Międzynarodowy sukces Polaka
Wyniku konkursu "To My tworzymy Świat"
Ikony Kobiecości we Wrocławiu
Polska fotografia we Francji
Slajdy w Lunie
Wernisaż wystawy Tadeusza Rolke
Czwartkowe Webinarium
Fotograficzne spotkania przy kawie
Wernisaż w Bielsko-Białej
Foto – Pein 10
Wernisaż w Warszawie

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.735s.