Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Przejście Moniki Cichosz - wernisaż


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Dla potrzeb misji wahadłowca Discovery (STS-48) powstała specjalna, cyfrowa wersja analogowego Nikona F4?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Przejście Moniki Cichosz - wernisaż
Dodał: Błażej Organisty 17.02.2016
Wernisaż wystawy Moniki Cichosz pt. Przejście odbędzie się w środę, 17 lutego, o godz. 18.00 w Galerii Starej w Łódzkim Domu Kultury.


Monika Cichosz poszukując przestrzeni dla tworzenia swoich fotografii zatrzymuje się w miejscach dzikich, naturalnych, ale także tych poindustrialnych, porzuconych, naznaczonych upadkiem – to szczątki architektury pofabrycznej, porzucone przedmioty, gruz, ale także piasek, woda i światło.

Przejście, fot. Monika Cichosz


„Część zdjęć oddaje klimat stworzony przez historię, miejsca niegdysiejszej pracy – śmieci wytworzone przez człowieka i jego wpływ na przestrzeń. Inne fotografie to bezpośrednia relacja natury – żywiołów i warunków atmosferycznych, gdzie jedyną ingerencją, jaka się pojawiła, to wstawienie w kadr kwadratowego lustra, odbijającego część rzeczywistości. Sprawia to wrażenie iluzji, stworzenia przestrzeni i pokazania jej z różnych stron na jednej płaszczyźnie by móc wejść do innych światów, w których wszystko jest możliwe.” - Czytamy w kuratorskim opisie wystawy.

Przejście, fot. Monika Cichosz


"Pojawia się element innego wymiaru, następuje stworzenie iluzji nowej przestrzeni, przejść do innych światów, portali umożliwiających podjęcie innej drogi, pojawiających się na różnych etapach życia, powodujących wzmożoną emanacje różnego rodzaju energii. Te świetlne wypełnione są miłością, natomiast te z odczuwalnym smutkiem autorka nazywa wrotami śmierci. Uosabiają one ważne momenty w życiu, zmiany i możliwość dalszego rozwoju. Zazwyczaj są inicjacją końca i początku. „Każde z tych wrót oznacza również pewną formę nieskończoności ponieważ niezliczona ilość przejść, tworzących się wymiarów, myśli i mnogość możliwych dróg do przejścia stanowi o sile wolnej woli. My sami tworzymy przestrzeń w jakiej żyjemy, jesteśmy jej częścią.”

Przejście, fot. Monika Cichosz


"Kantorowskie zafascynowanie Moniki Cichosz miejscami i przedmiotami porzuconymi, niedocenianymi, niewidocznymi przez swą prozaiczność, znalazło swój wyraz także w cyklu obrazów. Prostopadłościan pokryty historią, tzw. kubik malarski odnaleziony przeze mnie w innym wymiarze jego przeznaczenia. Do tej pory zepchnięty na bok obiekt użytkowy, tak często pomocny, a jednak niezauważalny, zostaje dostrzeżony i odkryty na nowo. Malując układy drewnianych obiektów nadaję im nową siłę, nowe znaczenie i zmieniam ich funkcję. Podnoszę te obiekty do rangi przedmiotu zauważonego i docenionego. Przedmiot przestaje być elementem wyposażenia pracowni, staje się obiektem, który fotografuję a następnie przenoszę na płótno. Układam kubiki w czyste, budujące kompozycje, rzucam na nie światło i tworze nowy obraz starej, zniszczonej materii. Stają się nośnikiem pracy twórczej a zarazem czynnikiem pośrednim, będący istotną częścią procesu, dzięki któremu powstaje nowe dzieło. Monika Cichosz tą realizacją zwraca uwagę na pozornie niedostrzegalny lecz znaczący obszar pracy twórczej."

Przejście, fot. Monika Cichosz


Monika Cichosz to absolwentka studiów magisterskich, specjalność Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom został zrealizowany w Pracowni Malarstwa, Rysunku, Działań Intermedialnych i w Pracowni Fotografii. Studia licencjackie ukończyła w 2010 roku, kierunek Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Obroniła dyplom pt. „Przestrzeń postindustrialna” realizowany w pracowni fotografii na Wydziale Wychowania Artystycznego. Jest autorką projektu fotograficznego „Martwestudio”, jaki prowadzi od 2011 roku.

Wernisaż: 17 lutego 2016 (środa), godz. 18.00
Termin: 17 lutego-5 marca 2016 r.
Miejsce: Galeria Stara Łódzkiego Domu Kultury
Adres: ul. Traugutta 18, Łódź
Godziny otwarcia: od wtorku do soboty w godz. 14–18
Więcej informacji: www.ldk.lodz.pl

Zobacz także:
iArt Come Out! – spotkanie autorskie z Szymonem Rogińskim
GrandFront 2015 potrwa dłużej
BZ WBK Press Foto 2016
Kolejny odsłona konkursu Olympusa
Marylin Monroe we Wrocławiu
Trwa wystawa Sansara Nepal
"To, co trwałe" Tomasza Tomaszewskiego
Wystawa Czarne i Białe
II edycja KFT
2 w 1
Wernisaż w Warszawie
Konkurs ''Uwielbiam czerń i biel'' rozstrzygnięty!
Warsztaty Śląskiego Okręgu ZPAF
Konkurs Uchwyć Kolor rozstrzygnięty!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.777s.