Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Premiera Adobe Photoshop CS4


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Premiera Adobe Photoshop CS4
Dodał: Sebastian Kuniszewski 23.09.2008
Odbyła się premiera flagowego pakietu Adobe Photoshop CS4 oraz wersji CS4 Extended. Wśród nowości znalazło się kilka narzędzi do obróbki zdjęć oraz sporo usprawnień m.in. ułatwiających współpracę z Adobe Lightroom.


23 września firma Adobe poinformowała o wprowadzeniu na rynek produktów Adobe Photoshop CS4 i Photoshop CS4 Extended, narzędzi stanowiących standard w dziedzinie profesjonalnego cyfrowego przetwarzania obrazu. Niecierpliwie oczekiwana nowa wersja znanego pakietu graficznego oferuje jeszcze bardziej dopracowany interfejs użytkownika oraz większą wydajność. Dzięki temu nowy Photoshop pozwala pełni wykorzystać moc obliczeniową najnowszego sprzętu w celu rozszerzenia możliwości przetwarzania obrazu i udostępnienia szybszych, elastyczniejszych sposobów wykonywania podstawowych zadań, takich jak modyfikowanie obrazów i maski.
 
Rozszerzona wersja Photoshop CS4 Extended oferuje użytkownikom wszystkie funkcje podstawowego pakietu plus dodatkowo zaawansowane funkcje grafiki ruchomej oraz rozszerzone możliwości wizualizacji 3D i precyzyjnej analizy obrazu. Programy Photoshop CS4 i Photoshop CS4 Extended będą dostępne jako samodzielne aplikacje lub jako główne elementy rodziny produktów Adobe Creative Suite 4.


Nowa funkcja skalowania z inteligentną analizą obrazu umożliwia użytkownikom na zmienianie rozmiarów i skalowanie zdjęć za pomocą jednego prostego przeciągnięcia myszy. Z kolei nowe tryby automatycznego dopasowywania i mieszania umożliwiają tworzenie kompozycji w oparciu o rozszerzoną głębię ostrości i uzyskanie obrazów panoramicznych 360° z gładkimi przejściami odcieni i kolorów. Pojawił się także nowy panel Maski, który przyspiesza tworzenie i edytowanie masek. Udostępnia on narzędzia do tworzenia edytowalnych masek złożonych z pikseli i wektorów, dopasowywania gęstości i wtapiania masek, łatwego zaznaczania nieprzylegających obiektów oraz wykonywania szeregu innych czynności.


W Photoshop CS4 usprawniono także współpracę z programem Photoshop Lightroom – wystarczy zaznaczyć w tym ostatnim kilka obrabianych zdjęć, automatycznie otworzyć je w programie Photoshop CS4, a następnie scalić w celu utworzenia obrazu panoramicznego, zdjęcia HDR lub wielowarstwowego dokumentu programu Photoshop. Po wykonaniu tych czynności jest można kontynuować pracę w programie Lightroom. Ulepszono także: przetwarzanie obrazów zapisanych w formacie RAW, polecenie Auto-mieszanie warstw, które umożliwia na łatwe tworzenie jednego obrazu na podstawie wielu zdjęć wykonanych z użyciem różnych ogniskowych oraz udoskonalone działanie narzędzi Rozjaśnianie, Ściemnianie i Gąbka.
 
Z kolei Adobe Bridge CS4 oferuje wyższy poziom wydajności i wygody przy wyszukiwaniu i wyświetlaniu zasobów obrazów oraz zarządzaniu nimi. Program cechuje się krótkim czasem uruchamiania i szybko przenosi obrazy do programu Photoshop CS4. Nowy sposób nawigacji za pomocą paska adresu i przyciski wyboru przestrzeni roboczej na górze okna programu Bridge umożliwiają natychmiastowe przejście do właściwego widoku dla danego zadania. Program zawiera także nowe elementy sterujące importowaniem obrazów z aparatów fotograficznych, wizualną nawigację po folderach oraz widok karuzeli (Carousel View) umożliwiający wybór większych grup obrazów.
 
Photoshop CS4 wykorzystuje także potencjał najnowszych procesorów kart graficznych (GPU), osiągając w ten sposób bardzo wysoką wydajność. Oprogramowanie oferuje funkcję gładkiego przesuwania i skalowania obrazu, pozwalającą użytkownikom na proste modyfikowanie obrazów nawet przy największym powiększeniu z jednoczesnym zachowaniem przejrzystości. Nowe narzędzie Canvas Rotation ułatwia obracanie i obrabianie obrazu pod określonym kątem. Program Photoshop CS4 pomaga w utrzymaniu porządku w obszarach roboczych za pomocą nowej, ujednoliconej ramki aplikacyjnej, interfejsu opartego o karty oraz samodzielnie dopasowujących się paneli, które ułatwiają szybki dostęp do zaawansowanych narzędzi i oferują jeszcze bardziej płynną interakcję z aplikacją.

Strona producenta: www.adobe.pl

Zobacz także:
Klipy wideo z Canona EOS 5D Mark II
Rozpoczynają się targi Photokina 2008
Nikon CaptureNX 2.1.0 – poprawione błędy i obsługa D90
Nowa wersja Nikon Transfer 1.2.0
Nikon Camera Control Pro 2.3.0 – obsługa D90 i więcej możliwości z LiveView
Aktualizacja listy obsługiwanych plików RAW dla Aperture 2 oraz iPhoto 08
Adobe zwiększa możliwości Photoshopa Express
Adobe Camera Raw 4.5 – obsługuje nawet najnowsze lustrzanki
Adobe Lightroom 2 – wersja finalna
GeoGreeting – fotozabawa z Google Earth
IrfanView 4.20 – nowa wersja, nowe możliwości
Zestaw filtrów dla Capture NX 2

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.678s.