Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Polacy na Madagaskar!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Polacy na Madagaskar!
Dodał: Przemysław Imieliński 04.12.2014
W sobotę, 6 grudnia o godz. 16.00 w warszawskim kinie Wisła swoją prezentację przedstawi Arek Ziemba – nie mogący się zdecydować, czy zamieszkać w Szczecinie czy w madagaskarskim Antananarivo.


Polacy na Madagaskar! W czasach międzywojennych było to populistyczne hasło Ligi Morskiej i Kolonialnej. Madagaskar miał być receptą na przeludnienie w Polsce. Zamiast w kierunku Brazylii czy Stanów Zjednoczonych, rodacy płynąć mieli masowo na Czerwoną Wyspę. Do swojej nowej ojczyzny. Idea polskiego kolonializmu umarła szczęśliwie śmiercią naturalną.

Madagaskar, fot. Arek Ziemba


Nasza globalna wioska kurczy się z roku na rok. Madagaskar pozostał jednak nadal miejscem niezwykle oryginalnym, odizolowanym. Żyje tu niewielka Polonia, która już bez kolonialnych zapędów koegzystuje z Malgaszami. Jak odbiera Madagaskar Polak, który połowę roku spędza na Wyspie Uśmiechu? Co takiego Polaka nadal dziwi, zastanawia, fascynuje? Co musiało stać się dla niego naturalne, by mógł funkcjonować w tym egzotycznym kraju? Co natomiast nawet po latach powoduje u Polaka zgrzytanie zębów i grymas na twarzy? No i wreszcie: jak reagują na niego miejscowi. Czego chcą się od niego dowiedzieć, a co wiedzą o nim od samego początku?

Madagaskar, fot. Arek Ziemba


Według każdego świeżo poznanego Malgasza Arek Ziemba jest naturalnie... księdzem. Nie pytają o to kim jest, bo uważają, że wiedzą! Świat anegdot i niecodziennych przygód z Madagaskaru. Z wyspy, która u zarania dziejów Ziemi oderwała się od lądu i ma poukładane po swojemu...


Madagaskar, fot. Arek Ziemba


Arek Ziemba – lemury jedzą mu z ręki. Jedyny Polak nie-misjonarz władający językiem malgaskim, jedyny specjalista od Czerwonej Wyspy w naszym kraju. Fotograf, organizator wycieczek na Madagaskar. Mieszka w Szczecinie i w Antananarivo. Fascynuje go funkcjonowanie w dwóch skrajnie odmiennych światach. W uporządkowanej i zaparagrafowanej Europie i na Madagaskarze, w kraju pogodnych Malgaszy. Na Czerwonej Wyspie, gdzie mało paragrafów, kierować się trzeba rozumem. Tutejsze reguły jednak tylko pozornie są proste. W rzeczywistości wyspa zaskakuje. Każdego dnia. Czasem występuje w radiu i telewizji, ot, taki Magik od Madagaskaru, trochę znawca, trochę odkrywca. Odbył kilka bardziej skomplikowanych wycieczek po Madagaskarze. W 2012 roku wspólnie ze Zbyszkiem Sasem pokonał od źródeł aż po ujście niezdobytą dotychczas rzekę Antanambalana. Dziewicza dżungla okazała się wrotami do wodospadów, które widzieli jako pierwsi biali. National Geographic Polska uhonorował tą wyprawę tytułem "Podróży Roku".
www.ziembazmadagaskaru.pl

TERRA – 14 Festiwal Slajdów Podróżniczych
Termin: 6–7 grudnia 2014
Lokalizacja: Kino Wisła, Plac Wilsona 2, Warszawa

Podczas czternastej edycji festiwalu TERRA fotografujący podróżnicy opowiedzą o swoich wyprawach i pasjach w warszawskim kinie Wisła.
W programie: opowieść o pięknym i tragicznym Kaszmirze, długa podróż po Australii w rytmie natury, niebanalne historie z Madagaskaru, odkrywanie duchowości w Himalajach, najpiękniejsze zakątki Turcji, fascynujące Chiny z dala od wielkiego miasta, dzikie i magiczne Bieszczady, krajobrazy i przyroda Islandii.

Madagaskar, fot. Arek Ziemba


Cena biletu 17 zł (jeden pokaz)
Przedsprzedaż przez Internet www.festiwalterra.pl do 30 listopada oraz osobiście w kinie Wisła od 4 do 7 grudnia

Więcej informacji: www.festiwalterra.pl

Zobacz także:
Hama dystrybutorem Manfrotto
Wernisaż wystawy Symetrie – Asymetrie
Epson Perfection V19 – wysokiej jakości skaner biurkowy
Pentax K-S1 z kartą FLU w prezencie
Mikołaj pod parą w Jaworzynie Śląskiej
Wystawa "Trójka w obrazach wielkich mistrzów" na dworcu Gdynia Główna
"Debuts", czyli co w polskiej fotografii piszczy…
Panasonic AW-HE130 – zrobotyzowana kamera dla filmowców
Ilustrowany przewodnik po zagadnieniach związanych z prawami autorskimi
Bezpłatne warsztaty "Edycja i wydruk fotografii"
Wernisaż wystawy "Modern World" – Damiana Chrobaka i Adriana Wykroty
"CICHA6" – album fotografii Adriana Ślęzoka
Fotografia teatralna – wykład Piotra Dłubaka
Rodzinny weekend fotograficzny na Jurze

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.878s.