Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  12 megapikseli w komórce? Nowe przetworniki Sony


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

12 megapikseli w komórce? Nowe przetworniki Sony
Dodał: Jarosław Zachwieja 13.11.2008
Nowe matryce obrazu firmy Sony dla telefonów i małych aparatów cyfrowych odznaczają się bardzo wysoką rozdzielczością i dużym poziomem szczegółów rejestrowanego obrazu.


Japoński producent ogłosił wprowadzenie do masowej produkcji nowego modelu przetwornika obrazu CMOS z linii Exmor o oznaczeniu IMX060PQ. Ten 1/2,5-calowy układ jest przeznaczony do wykorzystania w telefonach komórkowych, jednak może znaleźć zastosowanie również w miniaturowych aparatych kompaktowych. Oprócz niego firma Sony zaprezentowała bliźniacze produkty dedykowane już wyłącznie dla cyfraków wbudowanych w telefony: 1/3,2-calowy model IMX046PQ o rozdzielczości 8,11 megapikseli oraz IMX045PQ o rozmiarach 1/4-cala i rozdzielczości 5,15 megapikseli.

Przetworniki obrazu CMOS Exmor typu IU060F oraz IU046F.

W planach producenta jest jeszcze opracowanie dwóch dość niewiarygodnych przetworników o rozmiarach 1/3,2 cala oraz rozdzielczości odpowiednio 8,11 (model IU060F) oraz 12,25 megapikseli (model IU046F). Wraz z dedykowanymi obiektywami układy te będą najmniejszymi przetwornikami obrazu w swojej klasie.
 
Dzięki swojej wysokiej wydajności układy te mogą rejestrować nie tylko zdjęcia, ale też sekwencje wideo o wysokiej rozdzielczości (High Definition). Dostępne są tu zarówno formaty 720p, jak i nawet 1080p z prędkością 30 klatek na sekundę.

Scena testowa zarejestrowana

Najnowsze układy CMOS wzbogacają rodzinę przetworników Exmor, do której należą m.in. matryce stosowane w lustrzankach cyfrowych Sony Alfa oraz kamerach wideo High Definition.

Strona WWW: www.sony.net

Zobacz także:
Pentax i Swarovski – limitowana błyskotka
Sigma kupuje Foveona – nareszcie?
Nikon COOLPIX S60 – tonie w złocie
Sandisk ExtremeFFS – wydajny system zarządzania pamięcią flash
Poladroid – gdy ogarnia nas sentyment

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.443s.