Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Sigma kupuje Foveona – nareszcie?


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sigma kupuje Foveona – nareszcie?
Dodał: Jarosław Zachwieja 12.11.2008
Przedstawiciele firmy Sigma poinformowali o przejęciu przez korporację dotychczasowego partnera i producenta matryc wykorzystywanych w aparatach cyfrowych tej marki.


Przejęcie firmy Foveon przez Sigmę jest całkowite – potentat wykupił 100% udziałów producenta trójwarstwowych matryc CCD, co pozwoli mu przejąć na wyłączność najważniejszą technologię wykorzystywaną w swoich aparatach.
 
Jak opisywaliśmy w artykule pt. Megapiksele, kolory i szumy - czyli wszystko o matrycach aparatów, Foveon reprezentuje zupełnie odmienne do tradycyjnego podejście do problemu separacji kolorów rejestrowanych przez aparat cyfrowy. Zamiast stosować jeden układ zapisujący obraz w postaci mozaiki niebieskich, czerwonych i zielonych punktów, firma Foveon postanowiła stworzyć układ, który dla każdego z punktów sensora odczyta pełną informację o kolorze. Technologia ta borykała się jednak z wieloma problemami, z których najpoważniejszym były duże szumy przy wyższych czułościach ISO. Jednak przykład aparatu Sigma DP1 i późniejszych SD15 i DP2 wydaje się sugerować, że były to jedynie "choroby wieku dziecięcego" – dzięki przebudowaniu matrycy i opracowaniu nowego układu do obróbki sygnału o nazwie TRUE II (Three-layer Responsive Ultimate Engine) udało się uzyskać znacznie lepsze rezultaty.

Wiele wskazuje na to, że Sigma SD15 będzie pierwszą naprawdę udaną lustrzanką cyfrową tego producenta.

Przejęcie Foveona przez Sigmę było spodziewanym od wielu lat posunięciem. Sigma bowiem jest w zasadzie jedynym (nie licząc Hitachi) odbiorcą matryc tego typu. Biorąc pod uwagę, że firma ta, znana do tej pory głównie jako niezależny producent optyki, coraz śmielej poczyna sobie na rynku fotograficznym, taka inwestycja w rozwój technologii Foveon wydaje się być uzasadniona. Tym bardziej, że na rok 2009 zapowiadana jest premiera kolejnych dwóch modeli aparatu z tym typem przetwornika. Można sobie jedynie zadać pytanie "dlaczego tak późno?".

Strona WWW: www.sigma-photo.co.jp

Zobacz także:
Sandisk ExtremeFFS – wydajny system zarządzania pamięcią flash
Sigma DP1 – nowy firmware v. 2.0
Lampy błyskowe Sigmy źle współpracują z Canonem EOS 50D
Porozumienie w sprawie aktualizacji firmware dla systemu Cztery Trzecie

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.718s.