Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Marmolada - sekret idealnego uśmiechu na zdjęciu?


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Marmolada - sekret idealnego uśmiechu na zdjęciu?
Dodał: Katarzyna Stodolska 23.11.2010
Firma Nikon przeprowadziła eksperyment, w którym badała jakie słowo powinna powiedzieć fotografowana osoba, jeśli efektem ma być idealny uśmiech na zdjęciu.


Eksperyment przeprowadzony przez firmę Nikon pokazał, że słowo „marmolada”, którego używa się w Polsce, zachęcając fotografowane osoby do uśmiechania się, nie jest wystarczająco skuteczne - bardziej efektowny uśmiech mają na zdjęciach osoby, które mówią jak Francuzi: „ouistiti” [łi-sti-ti]. Porównanie zwrotów stosowanych w 26 europejskich krajach pozwoliło wskazać pięć z nich, które pomagają uzyskać idealny uśmiech na zdjęciu. Polska „marmolada” znalazła się w tym zestawieniu na miejscu czwartym.

W eksperymencie przeprowadzonym przez firmę Nikon z okazji wprowadzenia do sprzedaży nowych aparatów kompaktowych Nikon COOLPIX - S5100, S1100pj, P7000 oraz S80, fotografowano modelkę podczas wypowiadania stosowanych w różnych krajach europejskich zwrotów, pomagających uzyskać na zdjęciach idealny uśmiech. Wykonywano pięć ujęć, dzięki czemu można było uchwycić ich dokładny wpływ na uśmiech modelki. Eksperyment nadzorował Tim Bowen, angielski lingwista i ekspert zajmujący się kwestiami dykcji, który czuwał nad poprawną wymową wszystkich zwrotów. Otrzymane zdjęcia przeanalizował zaś uznany duński fotograf portrecista - Peter Skjold Petersen – który wybrał „najskuteczniejsze” dla pięknego uśmiechu zwroty.

Lista 5 zwrotów zapewniających idealny uśmiech na zdjęciu:
1. Ouistiti - czyt. [łi-sti-ti] - Francja (mała małpka)
2. Famiglia - czyt. [fa – mì - lia] - Włochy (rodzina)
3. Patatas - czyt. [pa-ta-tas] - Hiszpania (ziemniaki)
4. Marmolada - Polska
5. Zaag Eens Kaas - czyt. [zèg eens kaas] - Holandia (powiedz: ser)

Słowo: oui-sti-ti

Pierwsze miejsce zajęło słowo "ouistiti", oznaczające „małą małpkę” - zwrot stosowany we Francji. "Będąc fotografem portrecistą, zawsze staram się znaleźć sposób na zachęcenie fotografowanej osoby do szerokiego, swobodnego uśmiechu, podkreślającego rysy twarzy i nadającego blasku spojrzeniu. Po porównaniu wyników pochodzących ze wszystkich krajów uznałem, iż zestaw zdjęć ukazujących francuski zwrot "ouistiti" jest w tym zakresie bardzo skuteczny. Słowo to pomaga również umieścić język za zębami, co zapewnia lepsze zdjęcie" – wyjaśnił Petersen.

Słowo: mar-mo-la-da

"Dla porównania, polskie słowo „marmolada” nie daje tak szerokiego uśmiechu, gdyż wiele sylab powoduje wysuwanie do przodu ust i warg oraz zakrycie zębów, co zmniejsza szanse na wyraźny i duży uśmiech. Jednak słowo to kończy się dźwiękiem „a”, zapewniającym miły i naturalny wygląd. Podsumowując, polskie słowo znalazło się na czwartym miejscu w Europie" – dodał Petersen.

Komentując wyniki, Tim Bowen z Akademii Szkoleń Lingwistycznych Pilgrims Ltd w Wielkiej Brytanii, powiedział: „Interesującym jest, że można zauważyć różnice regionalne widoczne na zdjęciach zrobionych podczas wypowiadania tych zwrotów. Języki uważane za „romantyczne”, takie jak hiszpański, francuski czy włoski, dawały wyraźne, szczęśliwe uśmiechy, podczas gdy zwroty pochodzące z państw leżących na wschodzie, takich jak Rumunia czy Łotwa, zapewniały bardziej zmysłowy wyraz twarzy”.

Porady fotografa Petera Skjold Petersena pozwalające na zrobienie idealnego zdjęcia portretowego
Wyjątkowe okazje:
  • Zrób zdjęcia w klasycznych pozach, ale też kilka w nieco innych – spróbuj wykonać zdjęcia, np. leżąc na brzuchu – w ciekawy sposób zmienia to perspektywę
  • Zawsze zapytaj fotografowaną osobę, jak chce wyglądać na zdjęciu – ważne jest, by model czuł się częścią zdjęcia. Osoby szczęśliwe i zrelaksowane, swobodnie myślące o pozowaniu, będą wyglądały naturalniej i będą się częściej uśmiechały
  • Pomyśl o świetle i cieniu – jeśli świeci słońce, spróbuj zrobić zdjęcie nie w bezpośrednim świetle słonecznym, a w cieniu drzewa – wyraz twarzy fotografowanej osoby będzie wtedy zrelaksowany. W przypadku słabego oświetlenia, funkcje dostępne w aparatach COOLPIX, takiej jak D-lighting czy przeciwdziałanie rozmyciu obrazu pomogą uzyskać wyraziste zdjęcie

Zdjęcia grupowe:
  • Jednym z najtrudniejszych zadań podczas fotografowania grupy jest sprawienie, by wszyscy spojrzeli w obiektyw i jednocześnie zrobili ładną minę. Upewnij się więc, że wszyscy Cię widzą i słyszą – zachęć, by na raz powiedzieli jedno słowo, np. marmolada lub spróbuj ich rozśmieszyć. Wykonaj kilka zdjęć, aby później móc wybrać najlepsze
  • Możesz użyć specjalnych funkcji aparatów COOLPIX, by zdjęcia grupowe były jeszcze bardziej udane, takich jak Zaawansowany tryb AF z priorytetem twarzy, który wykrywa 12 zarysów twarzy w kadrze i ustawia na nie ostrość

Portrety:
  • Gdy chcesz uchwycić osobowość fotografowanej osoby, pomyśl o zrobieniu zdjęcia w otoczeniu szczególnie jej bliskim lub z wykorzystaniem przedmiotu mówiącego o jej hobby czy zainteresowaniach (np. motor, gitara, książka...)


Peter Skjold Petersen pochodzi z Danii, gdzie prowadzi od 2005 roku studio fotograficzne i centrum szkoleniowe. Zaczynał w roku 2002 jako fotograf niezależny, od roku 2005 specjalizuje się w wykonywaniu zdjęć portretowych.

Tim Bowen, Pilgrims Ltd. - uczył języka angielskiego i szkolił nauczycieli w ponad 20 krajach, w tym w Jugosławii, we Włoszech, w Polsce, Brazylii, Grecji i Bahrainie. Jest współautorem „Inside Teaching” (Macmillan Heinemann ELT), opublikował również książki dotyczące wymowy, angielskiego w biznesie oraz ESP. Jego głównymi zainteresowaniami są lingwistyka porównawcza, etymologia oraz morfologia. Pilgrims Ltd. posiada akredytację British Council i jest członkiem ARELS.

Zobacz także:
Hähnel Inspire LiveView – bezprzewodowe sterowanie z podglądem
Eyes On – Miesiąc fotografii w Wiedniu
Festiwal Warszawa bez fikcji już od jutra
Pokaż swoje zdjęcia doświadczonym fotografom!
Kamienie Niepamięci - partytury fotograficzne
Quick Strap, Quick Strap Kit i Double Strap - fotografuj komfortowo!
Firmware 1.01 dla Pentaxa K-5
Case Logic wzywa do kreatywności!
Odbierz kasę za zakup wybranych drukarek Epson
Sony NXCAM - Super-35 z bagnetem A
Wspólnie z Cyfrowe.pl polecamy prezenty dla fotoamatorów!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.495s.