Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  PORADNIK KUPUJĄCEGO  >  Wspólnie z Cyfrowe.pl polecamy prezenty dla fotoamatorów!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Popularnych ogniw litowo-jonowych nie wolno przechowywać rozładowanych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wspólnie z Cyfrowe.pl polecamy prezenty dla fotoamatorów!
Autor: Marcin Pawlak
Cóż może być lepszym prezentem dla osoby chcącej robić zdjęcia, jeśli właśnie nie sam aparat? Jednak liczba dostępnych modeli jest ogromna, dlatego przedstawiamy poniżej krótką charakterystykę najciekawszych produktów wybranych wspólnie ze sklepem cyfrowe.pl. Kupno aparatu to jednak dopiero początek fotograficznej przygody, dlatego przygotowaliśmy również kilka propozycji na prezent dla tych, którzy aparat już mają, a które pozwolą im w nieskrępowany sposób rozwijać fotograficzną pasję.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Aparaty kompaktowe
Aparaty kompaktowe są niewątpliwie najczęściej kupowane. Są to konstrukcje typu "wszystko w jednym". W jednej obudowie zawarta jest cała elektronika, mechanika i optyka aparatu. Dokonując jednego zakupu, otrzymujemy zatem wszystko, co do fotografowania potrzebne. Jednak aparaty takie mogą się bardzo różnić parametrami, które wpływają zarówno na jego użyteczność, jak i na cenę. Z tego powodu umownie można je podzielić na następujące kategorie:
 
Kompakty popularne – to najczęściej kupowana – i najtańsza – grupa aparatów. Zwykle wyposażone są w 3–5 krotny zoom optyczny i nie dysponują manualnymi trybami ekspozycji. Przeznaczone są dla osób, które nie pasjonują się szczególnie fotografią, za to chcą bez problemu rejestrować przeżycia swoje i najbliższych. Z tego powodu charakteryzują się maksymalnie prostą obsługą wspomaganą mnóstwem trybów tematycznych. Jednym słowem – aparat dla każdego.
 
Ultrakompakty – funkcjami i sposobem obsługi odpowiadają kompaktom popularnym, jednak odróżniają się od nich miniaturowymi rozmiarami, zwykle też wysmakowanym wzornictwem. Ponieważ przeznaczone są do noszenia w kieszeniach, zazwyczaj wyróżniają się solidnym wykonaniem (są też modele wodo- i wstrząsoodporne). Niestety, przekłada się to na cenę, są od kompaktów popularnych wyraźnie droższe.
 
Kompakty zaawansowane – przeznaczone są dla bardziej ambitnych użytkowników. Najważniejszą cechą tych aparatów jest dostępność manualnych trybów kontroli ekspozycji oraz takich mechanizmów jak bracketingu naświetlania, balansu bieli czy światła błyskowego. Stosowane w nich matryce są znacznie większe niż w kompaktach popularnych, co w połączeniu ze zwykle dużo lepszej klasy obiektywami pozwala uzyskać zdjęcia o zauważalnie wyższej jakości.
 
Są to aparaty dla tych, którzy potrzebują pełnej kontroli nad parametrami wykonywanego zdjęcia, a jednocześnie nie chcą inwestować w lustrzankę ze względu na większy ciężar całego zestawu oraz konieczność kupowania (i noszenia!) obiektywów.
 
Aparaty tej klasy wyposażone są często w gniazdo stopki zewnętrznej lampy błyskowej, a filtry i konwertery można przymocować bezpośrednio do obiektywu bądź za pośrednictwem dodatkowej tulei.

Olympus SP-800
Topowy model w segmencie kompaktów zaawansowanych. SP-800 UZ wyposażony jest w stabilizowany, szerokokątny obiektyw z 30-krotnym zoomem optycznym o zakresie ogniskowych 28–840 mm (odpowiednik dla aparatów z matrycą 35 mm). W modelu tym zastosowano 14-megapikselową matrycę, 3-calowy ekran LCD wyświetlający obraz w formacie 16:9 oraz wbudowano 2 GB pamięci wewnętrznej. Dodatkowo aparat ten pozwala na rejestrowanie filmów w rozdzielczości HD oraz wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością 10 klatek na sekundę.
 

Gwarancja: 24 miesiące
Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

Nikon COOLPIX P100
Ten nowoczesny aparat kompaktowy posiada ergonomiczny uchwyt ułatwiający fotografowanie. Intuicyjny układ menu w połączeniu ze starannie rozplanowanymi przyciskami sprawiają, iż fotografowanie tym aparatem to czysta przyjemność. Regulowany wyświetlacz LCD pozwoli wykonywać fotografie nawet w niewygodnych pozycjach. Osoby przyzwyczajone do lustrzanek z pewnością docenią obecność wizjera.
 
Aparat został wyposażony w wysokiej jakości optykę. Posiada mechaniczną stabilizację oraz 26-krotny zoom optyczny, który pozwoli na wykonywanie nieporuszonych fotografii nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Kąt widzenia obiektywu odpowiada zakresowi 26–678 mm formatu 35 mm, zatem jest bardzo uniwersalny. Matryca CMOS o rozdzielczości 10 megapikseli rejestruje obraz generując niewielkie szumy, przez co pozwala na wykonywanie naprawdę dużych odbitek.
 
COOLPIX P100 umożliwia nagrywanie filmów z dźwiękiem – maksymalna obsługiwana rozdzielczość to HD 1080p, dzięki czemu rejestrowany obraz będzie czysty i pełen detali.
 

Gwarancja: 12 miesięcy
Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

Canon S95 HS
Ten zaawansowany kompakt pokazuje, że duże możliwości nie muszą się wiązać z dużymi gabarytami. Oryginalny szerokokątny (28 mm) obiektyw Canon z 3,8-krotnym zoomem optycznym pozwala przybliżyć nieco obraz obiektów znajdujących się w oddali. System stabilizacji obrazu IS firmy Canon niweluje efekty drgań aparatu – zmniejsza rozmycie obrazu, pozwala fotografować w słabszym oświetleniu z użyciem o 4 stopnie wyższej wartości przysłony niż byłoby to konieczne do uzyskania nieporuszonego zdjęcia. Hybrydowy stabilizator Hybrid IS zapobiega rozmazaniu obrazu podczas wykonywania zbliżeń, redukując efekty drgań kątowych i przesuwnych pojawiających się przy wykonywaniu fotografii makro.
 
PowerShot S95 wyposażono w bardzo czułą matrycę CCD z 10 MP oraz wydajny przetwornik obrazu DIGIC 4, zapewniający wyjątkową jakość obrazu uzyskanego w trudnych warunkach oświetleniowych.
 
Obiektyw aparatu PowerShot S95 posiada pierścień nastaw umożliwiający dostosowywanie różnych ustawień takich jak ISO (w krokach co 1/3 stopnia), czas wyzwolenia migawki, wartość przysłony, ostrość oraz stopień kompensacji ekspozycji.
 

Gwarancja: 12 miesięcy
Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

Olympus mju tough 8010
W wodoszczelnym i odpornym na upadki modelu mju TOUGH-8010 zamontowano matrycę o rozdzielczości 14 megapikseli oraz szerokokątny obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik ogniskowych 28–140 mm) oraz podwójną stabilizacją obrazu. Aparat wyposażono w funkcje rejestrowania filmów HD, interfejs HDMI, 2 GB wbudowanej pamięci oraz gniazdo kart SD.
 
Ten miniaturowy aparat można zanurzać w wodzie do głębokości 10 m, jest on tez odporny na upadek z wysokości do 2 m oraz niskie temperatury do -10°C. Metalowa osłona obiektywu właściwie zabezpiecza go przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami, a zastosowany ekran LCD HC III "z potrójną powłoką" stanowi zabezpieczenie przed odbijaniem się od niego nawet silnego słonecznego światła, zarysowaniami oraz wilgocią.
 

Gwarancja: 24 miesiące
Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

Panasonic Lumix DMC-FP1
Lumix DMC-FP1 to płaska, futurystyczna konstrukcja napakowana nowoczesnymi technologiami. DMC-FP2 jest wyposażony w obiektyw LUMIX DC VARIO z 4-krotnym optycznym zoomem (odpowiadającym obiektywowi 35–140 mm w analogowym aparacie 35 mm). W trybie iA (Inteligentnym Trybie Auto) automatycznie działają 4 funkcje równocześnie optymalizujące ustawienia, ułatwiając bardziej niż kiedykolwiek wykonywanie pięknych zdjęć za każdym razem. Duży nacisk producent położył na szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości. DMC-FP2 może nagrywać filmy HD (1280 x 720 pikseli) nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Aparat wyposażono w 2,7-calowy inteligentny ekran LCD o rozdzielczości 230 000 pikseli, który ma 11-stopniową funkcję dostosowywania jasność podświetlenia do warunków fotografowania.
 

Gwarancja: 24 miesiące
Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

Canon PowerShot A495
Popularny kompakt PowerShot A495 zaprojektowano, by umożliwić każdemu zrobienie doskonałych zdjęć. Kompaktowy i lekki korpus jest bardzo ergonomiczny i doskonale leży w dłoni. Funkcjonalne rozmieszczenie przycisków oraz przystępne menu sprawiają, że obsługa daje nam dużo przyjemności, a my możemy w pełni skupić się na fotografowanym obiekcie.
 
Wyposażono go w matrycę o 10 milionach pikseli, co w zupełności wystarczy do wykonania odbitek w formacie 20 x 30 cm, a nawet A3. Zakres ogniskowych oraz 3,3-krotnego zoomu optycznego to 37–122 mm, co w zupełności wystarcza w codziennym fotografowaniu. Za odwzorowanie barw odpowiada procesor DIGIC III, stosowany również w najnowszych lustrzankach Canon.
 
A495 to doskonałe rozwiązanie dla osób, które kupują swój pierwszy aparat cyfrowy.
 

Gwarancja: 12 miesięcy
Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl


Nikon COOLPIX L21
Nikon COOLPIX L21 oferuje nowoczesne funkcje znane z aparatów wyższej klasy. Elektroniczna redukcja drgań pozwoli wykonywać nieporuszone zdjęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Aparat ma funkcję wykrywania ruchu, ponadto jeśli nie jesteśmy do końca pewni w jakim trybie wykonać zdjęcie, to możemy ustawić automatyczne wybieranie trybów lub tradycyjny tryb auto. COOLPIX L21 wyposażono w zoom optyczny 3,6x, co pozwoli na przybliżenie obrazu fotografowanych scen. Wykonane zdjęcia możemy podejrzeć na czytelnym, 2,5-calowym wyświetlaczu LCD.
Ten niewielki aparat cyfrowy posiada duże przyciski służące do przełączania trybów fotografowania i odtwarzania. Zasilanie aparatu stanowią tradycyjne ogniwa formatu AA (R6), tak z pozoru nieistotna cecha pozwoliła uzyskać niezależność. Gdy podczas wycieczki akumulatory wyczerpią się, zawsze możemy kupić dodatkowe baterie w zwykłym kiosku.
 

Gwarancja: 12 miesięcy
Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.226s.