Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Magia Nepalu na czarno-białych zdjęciach Wojtka Moskwy – spotkanie z autorem


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Magia Nepalu na czarno-białych zdjęciach Wojtka Moskwy – spotkanie z autorem
Dodał: Przemysław Imieliński 11.01.2017
Gościem najbliższego, podróżniczego spotkania we wrocławskim Centrum Kultury "Zamek" będzie Wojtek Moskwa, dla odmiany przede wszystkim fotografik, a dopiero później podróżnik.


Czarno-białe zdjęcia Moskwy z wyprawy do Nepalu cały czas (do 20 stycznia) można oglądać na zamkowej wystawie. Podczas spotkania, w czwartek 19 stycznia o godz. 18:30, autor fotografii opowie o nepalskiej podróży, kluczowym dla swojej twórczości pojęciu "Sansara", a całość zilustruje pokazem slajdów.

Kobiety, fot. Wojciech Moskwa


Wojtek Moskwa od 2005 roku wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat przemierzył pieszo setki kilometrów. Decyzję kiedy nacisnąć spust podejmował intuicyjnie. Nie potrafił jednak nazwać tematu swoich fotografii.

Korzenie, fot. Wojciech Moskwa


W kilka miesięcy po kolejnej wyprawie, tym razem do Nepalu, ponownie wrócił do przywiezionego z Himalajów materiału fotograficznego. Zaczął zgłębiać zjawisko kremacji obecne w obu największych religiach tamtego regionu. Buddyści traktują spopielenie jako podkreślenie przemijalności i nietrwałości istoty ludzkiej. Dla hinduistów ciało jest tylko chwilowym miejscem przebywania wiecznej duszy. Podążając tym tropem doszedł do pojęcia sansary i znalazł sedno swych wędrówek.

Sadhu, fot. Wojciech Moskwa


Sansara (lub samsara) to kołowrót narodzin i śmierci, ciągłe przeistaczanie, w którym kolejne wcielenie jest wynikiem działań w życiu obecnym. Sansara to pierwszy fragment fotograficznego cyklu autorstwa Wojtka Moskwy, do którego zdjęcia zaczęły powstawać kilka lat temu w Polsce. Pierwsza część prezentuje fotografie z Nepalu.

Skrępowani, fot. Wojciech Moskwa


"…Prace Wojtka Moskwy są dla mnie bardzo ciekawym zjawiskiem udowodnienia ciągłej i nieprzerwanej wartości klasycznej fotografii czarno-białej. Atrakcyjny i egzotyczny temat jak Nepal, widzialny na tysiącach "turystycznych" kolorowych zdjęć, na jego fotografiach nabiera szczególnej szlachetności. Zdjęcia są przemyślane, świetnie skomponowane, różnorodne i stanowią zwartą całość. Zachęcają do podróży, nie tylko do tego kraju, ale w szerszym symbolicznym znaczeniu, bowiem zawierają w sobie element pewnego niedopowiedzenia i tajemnicy. Zmienność planów, perspektywy ujęć, gradacja szarości, wszystko to składa się na pogłębione odczuwanie tych niezwykłych krajobrazów i sytuacji. Warto przy takiej fotografii zatrzymać się i zadumać nad siłą fotograficznego zapisu wykonanego z pasją i pełnym, świadomym zaangażowaniem autora…"
– Marek Grygiel


Wojtek Moskwa – urodził się w Ełku w roku 1976, mieszka w Warszawie. Od 2005 roku wędruje ze średnioformatowym analogowym aparatem. Najważniejszą nagrodą jaką dotychczas zdobył jest druga nagroda w konkursie Pilzener Urquell International Photography Awards 2008 r. (nagrodzono 4 zdjęcia z cyklu Sansara Polska). Do najważniejszych wystaw zalicza udział w pokonkursowej wystawie IPA BEST OF SHOW. Jego fotografia była wtedy jedną z 45 wystawianych w nowojorskim Splashlight Studio – kurator Bill Hunt/Hasted Hunt NYC. Jest jednym z 20 finalistów, których prace pokazane były podczas międzynarodowego Fotofestiwalu w Łodzi 29 maja 2015 r.

Miejsce: Centrum Kultury "Zamek"
Adres: Wrocław, pl. Świętojański 1
Data: 19 stycznia (czwartek), godz. 18:30
Wstęp: wolny!

Zobacz także:
Monika Stolarska i Bartek Warzecha zwycięzcami II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej
"Afrykańskie M and M" – pokaz slajdów w kinie Luna
30 lat systemu Canon EOS
100 lat istnienia firmy Nikon
Wernisaż wystawy "Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka"
Poznaj szlachetne techniki fotografii
Zofia Rydet nie tylko analogowo
Czarnogóra na fotografiach
Machinery HDR Effects 3.0
Konkurs ''Jesienna zaduma'' rozstrzygnięty!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.767s.