Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy "Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy "Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka"
Dodał: Przemysław Imieliński 04.01.2017
We wtorek 10 stycznia 2017 o godz.18.00 zapraszamy do Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu (dawne Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"), na wernisaż wystawy "Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka". Za pośrednictwem zdjęć będziemy mogli przenieść się do czasów PRL-u, które fotograf utrwalił z niezwykłym pietyzmem i wyczuciem kadru. Zdjęcia przedstawiają ludzi w ich codziennym otoczeniu, podczas zwykłych zajęć w małomiasteczkowej scenerii.


Wystawa to wybór prac z obszerniejszego cyklu "Smutek i urok prowincji". Prezentuje pokaźny zbiór fotografii dokumentalnej z końca lat 70. i pierwszej połowy lat 80. XX w. – należących do niezwykle interesującego nurtu dokumentu społecznego. Przedstawiając ludzi z prowincji na Kielecczyźnie, w istocie zestaw ten portretuje realia PRL-u; co dzisiaj może być już odbierane jako odkrycie czegoś nieznanego. Szczególnym walorem tych zdjęć jest autorska dyscyplina kadrowania oraz umiejętne wyszukiwanie oryginalnej perspektywy widzenia. W fotografiach scen obyczajowych autor fascynuje celnością oddania charakteru portretowanych osób wpisanych w zastany zgrzebny sztafaż uliczek i domów z tamtego czasu. Warto go sobie przypomnieć lub uzmysłowić.

Fotografie Jerzego Piątka pochodzą z cyklu Smutek i urok prowincji; koniec lat 70. i 1 poł. lat 80. XX w. Zostały wykonane na Kielecczyźnie.


Jerzy Piątek – kielecki fotograf specjalizujący się w szeroko rozumianym artystycznym dokumencie; czynny jest zawodowo od początku lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to, jako członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, zaczął zajmować się rejestracją kieleckiego pejzażu. Po uzyskaniu członkostwa Związku Polskich Artystów Fotografików (1978) zajmuje się nadal dokumentowaniem wyjątkowego pejzażu ziemi kieleckiej, co zaowocowało jego uczestnictwem w znakomitych działaniach Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – ruchu kontynuującego i twórczo rozwijającego nurt tzw. fotografii ojczystej, sięgającej do Bułhakowskich inspiracji.

Fotografie Jerzego Piątka pochodzą z cyklu Smutek i urok prowincji; koniec lat 70. i 1 poł. lat 80. XX w. Zostały wykonane na Kielecczyźnie.


Obok fascynacji krajobrazem i jego symbolicznymi znaczeniami Jerzy Piątek systematycznie eksploruje także tematykę społeczną: tu zasłynął zdjęciami z rozbudowanego cyklu rejestracji o charakterze socjologicznym – ujęciami pogłębionymi, bazującymi na wielkiej umiejętności chwytania i "zatrzymywania" specyficznej aury prowincjonalnych miasteczek i wsi oraz portretowania ludzi tam żyjących. Rejestracje te obok wartości historyczno-poznawczej niosą spory ładunek treści emocjonalno-nostalgicznych, pobudzających pamięć i refleksję odbiorców. Taki wyraz prezentuje właśnie zbiór jego fotografii "Smutek i urok prowincji" (to osobny album prac tego autora).
W kręgu zainteresowań pejzażowych tego autora sytuują się także fotografie aktów kobiecych; to swoiste przedstawianie "pejzażu" ciała i jego naturalnego ukształtowania. Jerzy Piątek jest ponadto wydawcą i współautorem popularnego albumu Akt w polskiej fotografii.

Andrzej Saj
kurator wystawy


Fotografie Jerzego Piątka pochodzą z cyklu Smutek i urok prowincji; koniec lat 70. i 1 poł. lat 80. XX w. Zostały wykonane na Kielecczyźnie.


Miejsce: Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, pl. bpa Nankiera 8, tel. 71 344 78 40
Wernisaż: 10 stycznia 2017, godz. 18.00
Czas trwania: 10 stycznia – 2 lutego 2017
Wystawa czynna: poniedziałek–sobota, w godz. 10.00–18.00
Bilety: w poniedziałki wstęp wolny, normalny 4 zł, ulgowy 2 zł

Więcej informacji: www.okis.pl

Zobacz także:
Poznaj szlachetne techniki fotografii
Dotykając fotografii
Czarnogóra na fotografiach
Konkurs ''Jesienna zaduma'' rozstrzygnięty!
Wernisaż: Światło-Czułość
Wernisaż w Zielonej Bramie
David we Wrocławiu
Wystawy ambrotypii
Rory Peck Awards 2016
Florotypie we Wrocławiu
Sony World Photography Awards

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.915s.