Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Zofia Rydet nie tylko analogowo


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zofia Rydet nie tylko analogowo
Dodał: Błażej Organisty 30.12.2016
Praca nad digitalizacją części zbioru fotografii Zofii Rydet z cyklu "Dokumentacje 1950-1978" dobiegła końca. W środę, 28 grudnia 2016r., miała miejsce premiera cyfrowego archiwum artystki "Dokumentacje 1950-1978". Jest to ok. 2 400 zdjęć, wykonanych w Małopolsce i na Śląsku.


Rabka, Olszówka, Skomielna, Rdzawka, Chabówka, Nowy Targ, Opole, Bytom, Chorzów i wiele innych miejscowości z terenu Małopolski i Śląska, które zostały uwiecznione na zdjęciach Zofii Rydet kilkadziesiąt lat temu. Zdjęciach, które od 28 grudnia 2016 r. dzięki staraniom Fundacji im. Zofii Rydet można obejrzeć na rozbudowanym portalu www.zofiarydet.com.

aut. Zofia Rydet


Zofia Rydet aktywnie działała na polu fotografii artystycznej od lat 50-tych XX w. Zdjęcia powstałe od tego momentu aż do 1978 r, daty granicznej „Zapisu socjologicznego” nazwano „Dokumentacjami”. Na zbiór ten składa się przeszło 30 000 zdjęć, które do tej pory nie zostały opisane ani rozpoznane. Spośród nich wyłaniają się pierwsze ważne cykle: "Mały człowiek" i "Czas przemijania". Wśród nich można także prześledzić drogę twórczą prowadzącą do powstania "Zapisu", monumentalnego dzieła artystki.

aut. Zofia Rydet


W 2016 r. Fundacja im. Zofii Rydet podjęła się opracowania i digitalizacji części archiwum fotografii Zofii Rydet „Dokumentacje 1950-1978”. Jest to blisko trzy tysiące zdjęć wykonanych na południu Polski, m.in. w Rabce i miejscowościach wokół niej oraz na Śląsku - Bytom, Chorzów, Opole. Tematyka tych fotografii jest różnorodna, to m.in. portrety, pejzaże i widoki, sceny rodzajowe, dokumentacje uroczystości czy lubiane przez artystkę detale przyrody.

Filmowa zapowiedź zdigitalizowanego archiwum artystki: www.youtube.com.

aut. Zofia Rydet


Projekt „Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie archiwum Zofii Rydet – Dokumentacje 1950-1978” realizowany jest w ramach programu Kultura Cyfrowa 2016. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji: www.fundacjarydet.pl

Zobacz także:
Dotykając fotografii
Czarnogóra na fotografiach
Zainspirowani Japonią - wyniki
Konkurs ''Jesienna zaduma'' rozstrzygnięty!
KFT - rozstrzygnięcie coraz bliżej
"Obecność" obowiązkowa?
Piątkowe otwarcia
Wernisaż: Światło-Czułość
Świeć się z Energą
Push The Sky Away
Pauza powraca
Wystawy ambrotypii
Festiwal "Obecność"
Fotograficzne piątki z Olympus
Rory Peck Awards 2016
Florotypie we Wrocławiu

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Pejzaż niebanalny

Wiosna to czas odkrywania nowych miejsc i realizowania wymarzonych podróży. Pokażcie pejzaże, które urzekły Was swoją urodą i zachęćcie innych do odwiedzenia tych znanych i tych mniej znanych miejsc zarówno w Polsce jak i za granicą.
Pejzaż niebanalny
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[24.05.2018]
Autor:
Grzesiek Stochel
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.749s.