Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Gigantyczny aparat cyfrowy sercem realizowanego właśnie projektu astronomicznego


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Dla potrzeb misji wahadłowca Discovery (STS-48) powstała specjalna, cyfrowa wersja analogowego Nikona F4?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Gigantyczny aparat cyfrowy sercem realizowanego właśnie projektu astronomicznego
Dodał: Katarzyna Kowalczyk 21.01.2008
Założyciel Microsoftu Bill Gates oraz autor popularnych programów MS Word i Excel Carles Simonyi przekazali 30 milionów dolarów dofinansowania dla największego realizowanego obecnie projektu astrofotograficznego.


Projekt Large Synoptic Survey Telescope (LSST)

Rozwijany od 2003 roku LSST (Large Synoptic Survey Telescope) jest publiczno – prywatnym stowarzyszeniem naukowym o charakterze niekomercyjnym. Oznacza to m.in., że wyniki prowadzonych przez nie badań będą nieodpłatnie udostępniane opinii publicznej. Do złożonej bazy danych będzie można dotrzeć za pomocą prostego interfejsu, umożliwiającego łatwe odnalezienie odpowiedzi na zadane przez użytkownika (zarówno profesjonalisty, jak i amatora) pytania. Wszyscy ludzie będą mieli możliwość wzięcia udziału w tej przygodzie odkrywania naszego dynamicznego Wszechświata.

Teleskop LSST, Projekt Large Synoptic Survey Telescope (LSST)

Konstruowany przez stowarzyszenie teleskop LSST ma rozpocząć działanie w 2014 roku. Dzięki dużemu lustru głównemu o średnicy 8,4 metra oraz supernowoczesnemu aparatowi cyfrowemu o rozdzielczości 3 miliardów pikseli umożliwi on dokładniejsze badanie zagadnień Ciemnej Materii i Ciemnej Energii. Instrument ten będzie również w stanie reagować na nagłe zjawiska, takie jak wybuchy supernowych czy ruch potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi małych ciał Układu Słonecznego.
 
Dzięki dotacjom możliwe będzie zbudowanie w ciągu pięciu lat trzech ogromnych luster, a także kilku innych niezbędnych elementów urządzenia. "To finansowe wsparcie projektu przez Charlesa Simonyi oraz Billa Gatesa, pomoże w przekształceniu sposobu, w jaki obecnie badany jest Wszechświat," powiedział profesor Uniwersytetu California oraz dyrektor LSST, J. Anthony Tyson. "Poprzez szybkie i głębokie badanie nieba LSST pozwoli każdemu doświadczyć nowego wejrzenia w nasz Wszechświat i zadania świeżych, ekscytujących pytań w dziedzinie astronomii i fizyki."

Projekt Large Synoptic Survey Telescope (LSST)

W całym projekcie bierze udział ponad 100 naukowców i inżynierów, a zakończenie budowy planowane jest na 2014 rok. Oprócz podstawowych zadań, zespół projektu chciałby też skupić się na obiektach znajdujących się na obrzeżach naszego układu planetarnego, czyli ciałach Pasa Kuipera. Astronomowie dysponują ograniczoną wiedzą na temat tego najdalszego obszaru Układu Słonecznego, gdyż znajdujące się tam obiekty są zbyt małe by móc je zaobserwować obecnie dostępnymi teleskopami, charakteryzującymi się zbyt niską rozdzielczością.

Schemat budowy aparatu wbudowanego w teleskop LSST, Projekt Large Synoptic Survey Telescope (LSST)

W planach LSST jest również stworzenie dokładnej fotograficznej mapy całego nieba. Astronomowie przewidują, że ukończenie tego zadania może zająć nawet dziesięć lat, a ilość zebranych informacji będzie nieprawdopodobnie duża. Teleskop podczas tylko jeden nocy generował będzie dane o wielkości 30 terabajtów.

Obiektyw cyfrowego aparatu wbudowanego w teleskop LSST, Projekt Large Synoptic Survey Telescope (LSST)

Jednym z współtwórców i fundatorów tego projektu jest Google. Philip Pinto z LSST twierdzi, że wśród użytkowników tego serwisu jest ogromna liczba astronomów amatorów, a więc projekt z pewnością znajdzie odbiorców. Jednak w jaki sposób przekazać im te dane? W jednym z wywiadów Pinto wspomina, że zliczył kiedyś, jak duży będzie zbiór zdjęć z jednej nocy i załamał się twierdząc, że nie istnieje sposób na przechowywanie oraz przekazywanie tak ogromnej ilości danych. Jeden z ekspertów powiedział jednak "o, nie bądź takim pesymistą. Kiedy to wszystko zbudujesz, pojawią się możliwości abyś był w stanie to zrobić." Jak się okazało, nie mylił się.

Przyszłe położenie teleskopu, Projekt Large Synoptic Survey Telescope (LSST)

Jak tylko LSST zaczęło działalność, prof. Pinto zapowiedział, że w ciągu kolejnych 10 lat powstanie największa ogólnie dostępna baza danych w historii. Naukowiec opisuje projekt za pomocą metafory "Google Earth wywróconego na lewą stronę". Celem nie jest bowiem obserwacja Ziemi z perspektywy kosmosu, lecz na odwrót. Możliwe też będzie wpisanie zapytania o ostatni wybuch supernowej i obejrzenie go lub poproszenie o wskazanie asteroidów, które w ciągu najbliższych 10 lat mogą wejść w kolizyjny z Ziemią tor lotu.

Projekt Large Synoptic Survey Telescope (LSST)

Google jest aktualnie częścią stowarzyszenia zrzeszającego narodowe laboratoria, prywatne fundacje oraz 19 uniwersytetów powiązanych z LSST. Sprawia to, że projekt jest zauważany w wielu kręgach i państwach na świecie. Prof. Pinto żartuje, że gdy ludzie tylko widzą, że Google angażuje się w jakiś projekt, od razu nadstawiają uszu, co świetnie wpływa na public relations.
 
Wypowiedzi prof. Pinto pochodzą z wywiadu dla KUAT (telewizja w ramach Arizona Public Media). Całość można obejrzeć na łamach serwisu YouTube.

Projekt Large Synoptic Survey Telescope (LSST)

Więcej informacji znajduje się na stronie www.lsst.org

Zobacz także:
Canon DPP 3.2 – prezentacja wideo online
Asus M50 – notebook, który pomieści wszystkie zdjęcia
Mobilna wersja Photobucket
Nikon i Canon kontrolują rynek fotograficzny w Japonii
Panasonic zwiększa produkcję przetworników CCD
Panoye – nowy fotoserwis z panoramami
Wiem, co kupuję: obiektyw - część I

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Pejzaż niebanalny

Wiosna to czas odkrywania nowych miejsc i realizowania wymarzonych podróży. Pokażcie pejzaże, które urzekły Was swoją urodą i zachęćcie innych do odwiedzenia tych znanych i tych mniej znanych miejsc zarówno w Polsce jak i za granicą.
Pejzaż niebanalny
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[24.05.2018]
Autor:
Grzesiek Stochel
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.916s.