Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Kontrowersyjne Google Street View w Europie?


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Kontrowersyjne Google Street View w Europie?
Dodał: Sebastian Kuniszewski 21.05.2008
Street View to usługa, która pozwala oglądać szczegółowe zdjęcia terenu i zobaczyć przeszukiwany obszar z punktu widzenia obserwatora spacerującego po ulicy. Dotychczas serwis prezentował wyłącznie obrazy ulic największych miast USA...


Street View jest jedną z usług popularnego serwisu Google Maps i pozwala zobaczyć przeszukiwany obszar z punktu widzenia obserwatora spacerującego po ulicy. Przy pomocy prezentowanych na zdjęciach strzałek oraz zaznaczonych nazw ulic można odbywać "wirtualne spacery" m.in. po Las Vegas, Denver, Miami, San Francisco czy Nowym Jorku. Aktualnie takie "wędrówki" możliwe są w około 40 największych miast USA.

Google Street View - widok na Times Square, Nowy Jork

Kilka dni temu pojawiły się pierwsze głosy, potwierdzone m.in. przez rzecznika prasowego brytyjskiego oddziału Google, że firma przymierza się do wprowadzenia funkcji Street View w Europie. Wydawałoby się, że kilka zdań o rozszerzeniu obszaru prezentowanego na zdjęciach "z ulicy" nie powinno interesować opinii publicznej. Informacja ta jednak wzbudziła obawy nawet przedstawicieli Unii Europejskiej.
 
Peter Hustinx, pełniący funkcję Europejskiego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, ostrzegł, że wykonywanie panoramicznych zdjęć ulicy wywoła sporo problemów natury prawnej również na Starym Kontynencie. W odpowiedzi na to rzecznik prasowy Google UK zapewnił, że przed wprowadzeniem Street View internetowy gigant dokładnie zapozna się z przepisami prawa europejskiego i poszczególnych państw. Teoretycznie poruszając się w miejscu publicznym zgadzamy się domyślnie na udostępnianie swojego wizerunku. W konkretnych przypadkach wielu ludzi może mieć poważne zarzuty wobec Google o naruszenie ich prywatności.


Fotografie prezentowane w Google Street View przygotowywane są za pomocą specjalnie wyposażonych samochodów, wykonujących panoramiczne zdjęcia ulic. Problemem stał się jednak fakt, że na zdjęciach prezentowanych później w Internecie, pojawiało się wiele szczegółów dotyczących przypadkowych przechodniów i ich życia osobistego. Na fotografiach można było rozpoznać osoby siedzące w aucie, twarze osób opalających się topless, gości odwiedzających ekskluzywne restauracje, hotele lub kluby ze striptizem. Dokładność fotografii wywołała falę skarg dotyczących naruszenia prywatności.
 
Pewnym rozwiązaniem problemu na który zdecydowała się firma Google, jest rozpoczęta w ubiegłym tygodniu akcja zamazywania twarzy osób, które pojawiły się na fotografiach Street View. Testy prototypowej technologii face-blurring wykonywane są na zdjęciach zrobionych na Manhattanie. Google planuje również wprowadzić narzędzia pozwalające na usuwanie kontrowersyjnych fragmentów zdjęć (image removal tools).

Google Street View: maps.google.com

Zobacz także:
Warsztaty fotograficzne Szymona Kobusińskiego
Lowepro Inverse – nowa seria toreb fotograficznych
The Photoshop Anthology – zupełnie darmowy podręcznik
Dwa nowe obiektywy Pentaxa
Nagrody dla Polaków w międzynarodowym konkursie Px3
Canon pracuje nad lustrzanką zasilaną metanolem
Limitowana, "szampańska" edycja Sony A350
TinEye – wyszuka, kto ukradł ci zdjęcie
Pierwsza Leica M8 na aukcji charytatywnej
Multimedialne warsztaty Apple
Lucie Awards dla Polaków?
Canon aktualizuje oprogramowanie i demaskuje nową lustrzankę
Zwycięzcy Grand Press Photo 2008!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.712s.