Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  ''Fotoplastikon 2008'' - znani w stylu retro


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Popularnych ogniw litowo-jonowych nie wolno przechowywać rozładowanych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

''Fotoplastikon 2008'' - znani w stylu retro
Dodał: Sebastian Kuniszewski 17.06.2008
19 czerwca o godz.18 w Galerii Jabłkowskich w Warszawie, rusza niezwykły projekt fotograficzny Marka Sułka "Odkryj naturalne piękno. Fotoplastikon 2008". Udział w wernisażu zapowiedziały znane osobistości polskiego filmu i estrady.


Projekt Marka Sułka składa się z dwóch odsłon w stylu retro. Pierwsza z nich to prekursorska wystawa stereoskopowych (trójwymiarowych) fotografii znanych osób w zabytkowym fotoplastikonie z XIX wieku, w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki (znanym także z filmu "Vabank" Juliusza Machulskiego). Za sprawą wystawy to genialne urządzenie sprzed 160 lat, kiedyś niezwykle popularne, a teraz zapomniane, które przetrwało tylko w kilku miejscach Europy - odżyje na nowo.

''Odkryj naturalne piękno. Fotoplastikon 2008'' fot. Marek Sułek

Druga odsłona akcji to wystawa unikatowych zdjęć łączących malarstwo z fotografią, którą można obejrzeć w warszawskiej Galerii Jabłkowskich. Jest to rzadka okazja do podziwiania zdjęć gwiazd filmu i estrady wykonanych w niespotykanej już technice ręcznego kolorowania. Wystawa prezentuje klasyczne, czarno-białe zdjęcia pokolorowane specjalnymi tuszami retuszerskimi za pomocą tradycyjnych, bardzo miękkich pędzli. Dowolność w kolorystycznej kreacji oraz trudna technika gwarantują niepowtarzalne malarskie efekty.

''Odkryj naturalne piękno. Fotoplastikon 2008'' fot. Marek Sułek

W projekcie artystycznym uczestniczą takie osoby jak m.in.: Beata Tyszkiewicz, Anna Korcz, Anna Popek, Renata Dancewicz, Grażyna Wolszczak, Beata Sadowska, Ewelina Flinta, Ewa Kasprzyk, Edyta Olszówka, Magda Stużyńska, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Marcin Kwaśny, Marek Włodarczyk, Marysia Sadowska, Mateusz Damięcki, Matylda Damięcka i Ola Szwed.

''Odkryj naturalne piękno. Fotoplastikon 2008'' fot. Marek Sułek

Wernisaż poprowadzi Marcin Kwasny, a wieczór uświetni występ Barbary Melzer wraz z grupą Retro Show. Jako support zagra DJ Nelle.

Autorem koncepcji artystycznej całej akcji jest znany artysta multimedialny Marek Sułek, wykładowca Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Jest on jednym z nielicznych polskich artystów, który interesuje się stereoskopią, czyli techniką wykonywania zdjęć, które dają trójwymiarowy obraz. Marek Sułek specjalizuje się także w ręcznej obróbce (kolorowaniu) czarno-białych fotografii. Dzięki tej tradycyjnej technice, czarno-białe zdjęcia, wykonane nowoczesnym aparatem cyfrowym, a następnie delikatnie pomalowane, są unikatowe i niepowtarzalne.

Miasto: Warszawa
Lokalizacja (1): Galeria Jabłkowskich, ul. Chmielna 21
Lokalizacja (2): Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki, pl. Defilad 1
Termin: 20.06.2008–04.07.2008
Wernisaż: 19.06.2008, godz. 19:00 Galeria Jabłkowskich
 
(po zakończeniu wystaw projekt zostanie przeniesiony do fotoplastikonu w Muzeum Techniki w Łodzi, gdzie będzie można go oglądać od 10 lipca do 30 września)

Zobacz także:
"Ambasadorzy Canona" – nowy program szkoleń i warsztatów
Można kupować zdjęcia po cenach aukcyjnych
"Samotność" - filmowe kadry
Fotografia polska XXI wieku
"Woda inaczej: Świat rosy..."
Nabór do studium fotografii
Zdjęcia jak z "Sin City"
Zwycięzcy BZWBK Press Foto 2008
Konkurs "Dyskretny urok architektury" rozstrzygnięty!
VIVA! PHOTO AWARDS 2008

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.889s.