Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Canon EOS 5D Mark II – długo oczekiwany następca


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Canon EOS 5D Mark II – długo oczekiwany następca
Dodał: Jarosław Zachwieja 17.09.2008
Po trzech latach od premiery poprzednika światło dzienne ujrzała nowa generacja najpopularniejszej pełnoklatkowej lustrzanki amatorskiej. Nowa wersja słynnej "piątki" pod wieloma względami z powodzeniem konkuruje z takimi konstrukcjami jak Nikon D700 oraz Sony A900 i ma zapewniony rynkowy sukces.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Od dawna wiadomo już było, że jeszcze przed targami Photokina firma Canon zaprezentuje kolejną – obok Canona EOS 50D – zaawansowaną lustrzankę cyfrową. Krążące po Internecie od wielu miesięcy bogate plotki na temat następcy "piątki" (skądinąd najstarszego produkowanego obecnie aparatu typu D-SLR z matrycą małoobrazkową) wytworzyły wokół tej premiery specyficzny nastrój nerwowego oczekiwania, który zakończył się w dniu dzisiejszym.
 
Canon EOS 5D Mark II – bo taką nazwę nosi nowy obiekt westchnień wielu fotografów – to mocno uaktualniona konstrukcja "piątki". Wprowadzone zmiany są liczne i trudno wśród nich wskazać jakąś szczególnie wyróżniającą się, dlatego należy je wymienić po kolei.


Sercem tego modelu jest 21-megapikselowy przetwornik CMOS (producent zapewnia, że – podobnie jak w przypadku Canona EOS 50D – jest to zupełnie nowa konstrukcja) o rozmiarach 36x24 mm. Jest obsługiwany przez najnowszy procesor obrazu Digic IV (zdjęcia kodowane z 14-bitową precyzją kolorów), a jego czułość można ustawić w zakresie 100-6400 ISO, a w trybie rozszerzonym nawet do (sic!) 50 - 25 600 ISO. Aparat w trybie seryjnym wykonuje do 3,9 klatek na sekundę – zapewne wpływ ma na to ograniczona moc obliczeniowa procesora obrazu w starciu z tak wielką ilością danych. Nie można jednak wykluczyć, że tkwi w tym również furtka dla bardziej zaawansowanych odmian tego korpusu. Wzorem "pięćdziesiątki" użytkownik ma do dyspozycji również system czyszczenia matrycy oraz możliwość mikroadjustacji układu AF dla konkretnych obiektywów (co w praktyce oznacza koniec rzeczywistych bądź też wyimaginowanych problemów wielu użytkowników z Front/Back Focusem).
 
Canon EOS 5D Mark II jest również pierwszą na świecie lustrzanką pełnoklatkową umożliwiającą rejestrowanie ujęć filmowych i to od razu w formacie 1080p (rozdzielczość 1920x1080 pikseli) z prędkością 30 klatek na sekundę. Obecna jest też naturalnie funkcja Live View z możliwością ustawiania ostrości na dwa sposoby – tradycyjny, oraz "na kontrast". Jeśli mowa o autofokusie, to pod tym względem nowa "piątka" stanowi pomost między amatorskimi i profesjonalnymi korpusami Canona. Klasyczny dziewięciopunktowy układ z dodatkowym polem aktywnym dla obiektywów f/2.8 i jaśniejszych wzbogacony został o 6 niewidocznych dla użytkownika punktów wspomagających. Według producenta rozwiązanie to funkcjonuje w zakresie ekspozycji od -0,5 do +18 EV. Co jednak ciekawe i niepokojące, dziewięć "wybieralnych" pól AF w tym modelu nie są punktami krzyżowymi – tak, jak to ma miejsce w modelach EOS 40D i 50D. Czy wobec tego nie okaże się, że nabywcy nowej "piątki" będą podobnie narzekali na działanie tego elementu aparatu, co ich poprzednicy?
 
Ulepszeniu uległ również wizjer nowego Canona. Pokrywa on swoim zasięgiem do 98% kadru i odznacza się powiększeniem na poziomie 0,71x. Aparat rozpoznaje i obsługuje też karty pamięci w standardzie UDMA, dzięki czemu w przypadku fotografowania w trybie seryjnym karta tego typu umożliwia zarejestrowanie znacznie większej liczby zdjęć w serii (maksymalnie 310 fotografii w formacie JPEG). Canon zapewnia też, że poprawiono szczelność obiektywu, dzięki czemu powinien się on znacznie lepiej sprawdzać w niesprzyjających warunkach pogodowych.


Wiele rozwiązań technicznych, które po raz pierwszy pojawiły się w Canonie EOS 50D zostały wprowadzone również w nowej "piątce". Należą do nich przede wszystkim trzycalowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości VGA, funkcja Quick Control, możliwość automatycznej korekty efektu winietowania dla każdego obiektywu z osobna.
 
Nowy Canon odznacza się wyraźnie większymi rozmiarami (152 x 114 x 75) i wagą (810 g) niż tańsza "pięćdziesiątka". Ma również znacznie pojemniejszy akumulator – aż 1800 mAh, co powinno zapewnić mu dostatecznie długą żywotność. Bardzo atrakcyjnie zapowiada się natomiast jego cena, która w USA ma nie przekroczyć 2700 dolarów, zaś na Starym Kontynencie 2500 EURO. Jeżeli okaże się to prawdą, to aparat ten będzie najtańszą z nowych lustrzanek typu Full Frame. Jak będzie naprawdę, przekonamy się już niebawem.

Na następnej stronie znajduje się pełna specyfikacja techniczna tego aparatu.

Cena: 2 499 EUR (body)
Strona producenta: www.canon.pl
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.227s.