Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  BubbleScope – najprostszy sposób na panoramę


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

BubbleScope – najprostszy sposób na panoramę
Dodał: Przemysław Imieliński 02.07.2007
Brytyjska firma BubbleScope Ltd opracowała niezwykły aparat fotograficzny, który pozwala wykonywać zdjęcia panoramiczne w zupełnie nowatorski sposób. Aby zrejestrować panoramę 360 stopni, nie trzeba już precyzyjnie kadrować kolejnych ujęć, a później żmudnie łączyć ich w programie graficznym. BubbleScope zarejestruje od razu gotową panoramę wykonując jedno zdjęcie.


Tom Lawton, konstruktor tego niezwykłego aparatu jest przekonany, że świat jest zbyt duży, by można było go fotografować przy użyciu zwykłego aparatu fotograficznego. Bardzo często chcielibyśmy przecież zarejestrować na zdjęciu znaczniej więcej niż możemy zobaczyć przez obiektyw naszego cyfraka, nie mówiąc już o tym, że zazwyczaj pragnęlibyśmy również sami znaleźć się na fotografii. Ponieważ tradycyjne aparaty nie dają takiej możliwości, Tom postanowił zbudować urządzenie, które pozwoliłoby po naciśnięciu jednego guzika zarejestrować całą otaczającą nas przestrzeń. Postawił sobie też zadanie, by był to aparat prosty w obsłudze i nie wymagał stosowania statywu. Tak właśnie narodził się BubbleScope.


Skonstruowane przez Toma Lawtona urządzenie oferuje nie tylko niezwykłą funkcjonalność, ale ma też niecodzienny wygląd – bardziej niż aparat przypomina ono opakowanie dezodorantu, a jego obłe kształty sprawiają, że jest on niezwykle łatwy w transporcie. BubbleScope mierzy 22 cm wysokości, ma zdejmowany kapturek chroniący układ optyczny i pozwala na wykonywanie ujęć panoramicznych "z ręki", choć producent wyposażył ten niezwykły aparat także w uniwersalne złącze do mocowania statywu.
 
Kąt widzenia obiektywu wynosi około 104 stopnie w pionie, co odpowiada mniej więcej obszarowi, jaki obserwować można przy użyciu optyki typu rybie oko o ogniskowej 15 mm przy fotografowaniu w układzie pionowym. Do rejestrowania obrazu aparat wykorzystuje matrycę CMOS o rozdzielczości 3-megapikseli, a zdjęcia można zapisywać we wbudowanej pamięci o pojemności 16 MB lub na nośnikach SD/MM o pojemności nie przekraczającej 1 MB. Do kadrowania i oglądania zdjęć służy natomiast 1,5-calowy wyświetlacz TFT.
 
Aparat nie oferuje zbyt wielu trybów fotograficznych, ale udostępnia za to opcję korekty ekspozycji w zakresie od -2 do +2 EV oraz samowyzwalacz, pozwalający wykonywać zdjęcia z opóźnieniem 1, 2 lub 60 sekund. BubbleScope zasilany jest dwoma akumulatorami AA i ma wbudowane złącze USB, a w pudełku znajdziemy także płytę CD z oprogramowaniem, umożliwiającym przygotowanie efektownych interaktywnych prezentacji panoram do oglądania na komputerze lub ich publikacji w Internecie.
 
Cena tego niezwykłego aparatu nie została jeszcze podana.

Strona producenta: www.bubblecam.co.uk

Zobacz także:
Digital Hero 3 – aparat dla bohatera
Always-On – pokrowiec i statyw w jednym
SeaLife SL960D Digital Flash – lampa błyskowa do zdjęć podwodnych
Tani sposób na nurkowanie z aparatem
PacSafe – akcesoria do ochrony sprzętu fotograficznego
Obejrzyj matrycę z bliska
Interwałometr dla każdego
Zigview S2 – obraz z wizjera lustrzanki na ekranie LCD
THE pod – podstawka pod aparat
Parasolka dla cyfraka
Quik Pod – ręczny statyw do autoportretów
Statyw w butelce
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.324s.