Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  40 milionów obiektywów Nikkora


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Popularnych ogniw litowo-jonowych nie wolno przechowywać rozładowanych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

40 milionów obiektywów Nikkora
Dodał: Przemysław Imieliński 30.07.2007
Nikon poinformował, że w tym miesiącu łączna liczba szkieł wyprodukowanych przez firmę od 1959 roku osiągnęła wielkość 40 milionów sztuk. Ten okrągły wynik doskonale wpisuje się w obchodzony przez Nikona w tym roku jubileusz 90-lecia istnienia firmy.


Minęło 48 lat od chwili, gdy Nikon w 1959 roku wprowadził do sprzedaży pierwszy obiektyw z bagnetem typu F, wraz z pierwszym korpusem Nikon F. Liczba 40 milionów wyprodukowanych obiektywów jest postrzegana przez Nikona, jako symbol zaufania, jakim profesjonaliści i amatorzy obdarzali firmę na przestrzeni ostatniego półwiecza, doceniając jakość i funkcjonalność produktów optycznych sygnowanych napisem Nikkor.
 
Nikon po raz pierwszy zaprezentował obiektyw pod nazwą Nikkor w 1932 roku. Optyka pod tą nazwą oferowana była nie tylko do lustrzanek Nikona (obiektyw Nikkor sprzedawany była m.in. w raz z wprowadzonym na rynek w 1948 roku modelem Nikon I), ale także do korpusów innych producentów – m.in. Leicy i Contaksa. Piewerwszy raz Nikon zastosował mocowanie typu F, o średnicy 44 mm w 1959 roku w korpusie Nikon F. Od tego czasu ten typ bagnetu wykorzystywany jest przez firmę już przez blisko pół wieku, dzięki czemu Nikon zachował pełną kompatybilność obiektywów z wszystkim produkowanymi przez siebie lustrzanki, włącznie z najnowszymi korpusami cyfrowymi, wraz z najnowszym modelem D40X. Było to zadanie niełatwe, bowiem przez te wszystkie lata technologia konstrukcji obiektywów była stale rozwijana – modernizowane byłe nie tylko mechanizmy pracy przysłony i autofokusa, ale i sam sposób wymiany informacji pomiędzy optyką i aparatem.
 
W obecnej chwili linia optyki marki Nikkor składa się z 57 urządzeń (wliczając w nią trzy konwertery i dwa pierścienie pośrednie. W ofercie znajduje się pełna gama obiektywów – od szkieł typu rybie oko i obiektywów do makrofotografii, poprzez standardowe zoomy, aż po teleobiektywy o dużej jasność. W konstrukcji każdego z nich wykorzystano wiele oryginalnych, opracowanych przez Nikona technologii. Opatentowane procesy produkcji szkła i powłok antyodblaskowych w połączeniu układami elektronicznymi sterującymi pracą podzespołów minimalizują niepożądane efekty flary i odbić oraz minimalizują zjawisko aberracji chromatycznej, zapewniając przy tym wierne odwzorowanie detali i kolorystyki. Optyka Nikkora to także produkty serii AF-S, wyposażone w silniki SWM (Silent Wave Motor), zapewniające szybką i niemal bezgłośną pracę autofokusa, oraz obiektywy serii VR, wyposażone w technologię optycznej stabilizacji obrazu.

Zobacz także:
Co znaczą magiczne symbole DX, VR, G, AI-S, czyli oznaczenia obiektywów Nikona?
Nikon ma 90 lat!
Nikon RAW Codec – wersja 1.02
Nikon Coolpix S6, P1 i P2 – nowy firmware, wersja 1.1
Nikon Photo Contest International 2006–2007 – rozstrzygnięty!
Kupiłeś Nikona D40 lub D40x – zgłoś się po pieniądze
Duet Zorka Projekt laureatem Nikon Award
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.498s.