Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Migracje na Fotofestiwalu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Migracje na Fotofestiwalu
Dodał: Błażej Organisty 24.05.2016
Motywem przewodnim tegorocznej edycji Fotofestiwalu jest podróż. Nie tylko ta będąca przygodą czy fotograficznym wyzwaniem. Podróż jako konieczność i ucieczka to temat, który buduje jedną z grupowych wystaw Fotofestiwalu: „Displaced”. To komentarz artystów z całego świata do sytuacji uchodźców i - tak aktualnego obecnie - zagadnienia przymusowej migracji. Ten sam temat kontynuowany jest na wystawie legendarnego Davida Seymoura oraz w programie filmowym.


Amerykanka Michelle Frankfurter opowiada o nielegalnej i niebezpiecznej przeprawie ludności z Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali przez Meksyk do Stanów Zjednoczonych. Szczególną uwagę poświęca dzieciom, które bez opieki uciekają przed biedą, gangami i represjami politycznymi. Jednocześnie autorka dokumentuje własną podróż z emigrantami, którą odbyła dwukrotnie, m.in. przejeżdżając kraj na dachu pociągu.

fot. Michelle Frankfurter Destino, wystawa Displaced


Uwagę dzieciom poświęca także Magnus Wennman, który stworzył w Europie cykl poruszających portretów zatytułowany „Tam, gdzie śpią dzieci” (Where the Children Sleep). Jak wskazuje tytuł projektu, szwedzki fotograf ukazał dramat najmłodszych uchodźców śpiących w lasach, na podłogach, na sfatygowanych materacach lub po prostu tam, gdzie akurat dopadło ich zmęczenie. Dzieło artysty publikowano na całym świecie. Jego wartość doceniło jury konkursu World Press Photo.

fot. Michelle Frankfurter Destino, wystawa Displaced


Konceptualny projekt argentyńskiego fotografa Seby Kurtisa, na który składają się fotografie i film, powstał przy użyciu kliszy poddanej działaniu słonej wody. Dzięki temu na zdjęciach ukazujących wybrzeża Wysp Kanaryjskich królują wyblakłe barwy, przywodzące na myśl wybuch bomby atomowej lub inną katastrofę. W ten sposób fotografie obrazują doświadczenia afrykańskich uchodźców, którzy w drodze do Europy zatrzymują się na wyspach.

Lorie Novak zaprezentuje instalację „Uchodźcy z pierwszych stron” (Refugees above the Fold). Od 11 września 2001 roku Novak zbiera papierowe wydania New York Timesa, z których tworzy wielkie sterty gazet posegregowane według tematyki zdjęć z pierwszych stron. Instalacja, którą zobaczymy w Łodzi dotyczy sposobu opisywania kryzysu migracyjnego przez media.

Temat migracji powraca podczas wystawy „Obywatel Świata" Davida „Chima” Seymoura, jednego z założycieli znanej na całym świecie agencji fotograficznej Magnum Photos. Będąc samemu emigrantem, który stracił rodzinę w obozach zagłady, ze szczególną wrażliwością dokumentował on losy uchodźców w zniszczonej wojną Europie. To właśnie między innymi jego prace i motyw migracji powrócą w pokazywanym podczas festiwalu dokumentalnym filmie „The Mexican suitcase” Trishy Ziff. To historia niezwykłego odkrycia walizki z negatywami Capy, Seymoura i Taro, na których została udokumentowana wojna domowa w Hiszpanii i losy ludności, która udała się w długą i często bezpowrotną drogę do Meksyku. Reżyserka filmu skupia się równie mocno na przebiegu największej do czasów II wojny światowej migracji ludzkiej, co na samym odkryciu negatywów.

fot. CHIM, David Seymour Obywatel Świata


Więcej o Fotofestiwalu można przeczytać na stronach naszego portalu.

Termin: od 9 do 19 czerwca
Miejsce: Łódź Art Center
Adres: Tymienieckiego 3, Łódź
Więcej informacji: www.fotofestiwal.com

Zobacz także:
ProfiLab TIFF Open 2016
Spotkanie w ramach Kraków Photo Fringe
Jutro wernisaż we Wrocławiu
Wernisaż w "Ciasnej"
Fotografia noworodkowa
Co na Fotofestiwalu?
Warsztat fotografii dokumentalnej
Otwarcie Miesiąca Fotografii
Współczesny przegląd fotograficznych technik alternatywnych i archaicznych
Dyplomy 2015
Fotopowieści niedokończone
Miesiąc Fotografii w Krakowie
Finał Biennale Fotografii Artystycznej

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.799s.