Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  MEDIA LAB 2 w Trafostacji Sztuki w Szczecinie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Już w 1965 roku Canon zaprezentował lustrzankę małoobrazkową (model Pellix) ze stałym, półprzepuszczalnym lustrem?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
MEDIA LAB 2 w Trafostacji Sztuki w Szczecinie
Dodał: Przemysław Imieliński
Miasto: Szczecin
Lokalizacja: Trafostacja Sztuki
Ulica: Świętego Ducha 4
Termin: 27.03.2015 – 10.05.2015
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 11.00–19.00
Adres WWW: www.trafo.org
Wernisaż: 27 marca 2015 (piątek), godz. 19.00

Kolejna odsłona programu TRAFO MEDIA LAB w Trafostacji Sztuki w Szczecinie prezentuje dialog dwóch młodych artystów, dla których punktem wyjścia dla poszukiwań były historia i zmieniająca się funkcja miejsc. Mateusz Kiszka w cyklu fotografii "Martwa Wisła" bada teren sztucznego ramienia Wisły, które miało w założeniu regulować tory rzeki w czasie wiosennych roztopów. Jego fotografie są dokumentacją przeobrażającego się pejzażu, miejsc na pozór banalnych lecz kryjących w sobie ważne dla Polski wydarzenia. Wideo "Gazownia Miejska Warszawa" Urszuli Kozak pokazuje wnętrze wypełnionej wodą rotundy, imponującej budowli, która jest częścią nieczynnej od 1978 roku warszawskiej Gazowni Miejskiej. Artystka dokonuje ingerencji w przestrzeń opuszczonego i ulegającego degradacji budynku.

Z cyklu ''Martwa Wisła'', fot. Mateusz Kiszka


"Martwa Wisła" Mateusza Kiszki to dyplomowy cykl 29 fotografii zrealizowany w 2012 roku w pracowni Piotra Chojnackiego na Akademii Sztuki w Poznaniu. Bohaterem są tereny wokół liczącej dwadzieścia cztery kilometry odnogi Martwej Wisły. Artysta rejestruje opustoszałe wsie rybackie, wraki brytyjskich statków, którymi po II wojnie światowej dostarczono żywność, popadającą w ruinę Stocznię Gdańską, groblę zbudowaną w XVII wieku przez osadników holenderskich czy usytuowane przy ujściu rzeki do Bałtyku Westerplatte. Inspiracją do stworzenia cyklu były prace takich klasyków amerykańskiej fotografii dokumentalnej jak Joel Sternfeld, Joel Meyerowitz, Stephen Shore czy Alec Soth. Jednak, jak zauważył Wojciech Wilczyk na swoim blogu Hiperrelaizm, działanie Mateusza Kiszki ma rys indywidualny, a wiślane plenery dalekie są od amerykańskich pejzaży Sternfelda czy Sotha. Nie można porównywać ukształtowania terenu, form zabudowy i, co niezwykle ważne, światła. Mateusz Kiszka fotografując wspomniane okolice szuka miejsc nie tylko atrakcyjnie wyglądających w kadrze, lecz także takich, które niosą w sobie pewien ciężar historycznych doświadczeń. I to właśnie one połączone z bezruchem wody i degradacją przybrzeżnych terenów powodują, że spokój płynący ze statycznych kadrów powoli rozmywa się, zamienia w poczucie pustki i tęsknoty za utraconymi możliwościami.

Z cyklu ''Martwa Wisła'', fot. Mateusz Kiszka


Dwie rotundy, pozostałość po Gazowni Miejskiej w Warszawie, powszechnie nazywane są polskim koloseum. Do 1978 roku ich środek wypełniały olbrzymie zbiorniki przechowujące tysiące metrów sześciennych gazu służącego do oświetlania stolicy. Urszula Kozak reinterpretuje przestrzeń jednego z budynków, dzisiaj wypełnionego stojącą wodą, ukazując architektoniczne piękno monumentalnego wnętrza i jego harmonię. Jest to temat, który już wcześniej eksplorowała w wideo "Elekrownia Jądrowa Żarnowiec", traktując budowlę jako opuszczone "ciało", które ulega codziennemu, biologicznemu rozpadowi, jako swoisty pomnik technologii, która choć kiedyś była niezbędna i niezastąpiona, dzisiaj wydaje się tylko szkodliwa. Jednak w przeciwieństwie do wideo o elektrowni, gdzie kamera łagodnie dokumentuje artystkę pływającą po sztucznym basenie w opuszczonym kompleksie budynków, w najnowszym wideo Kozak pokazuje się tylko na chwilę. Stosuje formalny zabieg używając jednego nieruchomego kadru do filmowania swojej interwencji w przestrzeni obiektu gazowni. Ogień z kolorowych rac dymnych ożywia wnętrze szkieletu. Zabytek zmienia swoją pierwotną funkcję i staje się scenerią dla artystycznego performansu dając nadzieję na ponowne zagospodarowanie tego zapomnianego fragmentu Warszawy.

Kadr z filmu Wideo ''Gazownia Miejska Warszawa'', fot. Urszula Kozak


Biografie artystów
Mateusz Kiszka (ur. 1985), absolwent Katedry Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się fotografią dokumentalną. Jego prace były pokazywane m.in.: na Fotofestiwalu (Łódź, 2008), w Galerii Sztuki Wozownia (Toruń, 2009) oraz w Zachęcie Sztuki Współczesnej (Szczecin, 2011).

Urszula Kozak (ur. 1989), ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem. Jest absolwentką Katedry Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współorganizuje wydarzenia promujące sztukę wideo oraz performans i współpracuje z wydawnictwami muzycznymi. W 2014 roku otrzymała nagrodę Grand Prix w konkursie festiwalowym Inspiracje 2014 (Szczecin) za pracę "Elekrownia Jądrowa Żarnowiec". Urszula Kozak mieszka i pracuje w Warszawie.

MEDIA LAB jest to druga, po TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM, cykliczna seria wystaw w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, która prezentuje dialog dwóch popularnych mediów: wideo i fotografii. Program bada ich funkcję, kontekst i rolę oraz analizuje wzajemne relacje. Pokazuje, gdzie kończą się granice obu mediów, a gdzie mogą być one przekraczane. Celem jest również wywołanie dyskusji na temat miejsca wideo i fotografii w kontekście dominujących obecnie tendencji opartych na przekazie cyfrowym czy wirtualnym.
 
Co dwa miesiące począwszy od 30 stycznia 2015 roku MEDIA LAB przedstawia dwóch wybitnych artystów młodego pokolenia. W ramach MEDIA LAB pokazane już zostały prace Karola Komorowskiego i Alana Warburtona, druga odsłona zaprezentuje Mateusza Kiszkę i Urszulę Kozak, a kolejne będą dialogiem Filipa Ćwika i Volkana Kızıltunça, duetu Epectase (Corentin Fohlen i Jérôme Von Zilw) i Krzysztofa Maniaka, Tomasza Wiecha i Pawła Żukowskiego oraz Marka Kucharskiego i Dominiki Gęsickiej.

Spotkanie z artystami: 26 marca 2015 (czwartek), godz. 18.00
Kuratorka: Agata Ubysz, współpraca Patryk Pietras

Więcej informacji: www.trafo.org

Zobacz także:
Wystawa fotografii "Nasze fascynacje 2015"
Wystawa "Akcja Humanitarna" Tomasza Woźnego
Wystawa "Zofia Rydet. Zapis socjologiczny (1978–1990)
Wystawa "1958" Ludomira Franczaka
Wystawa "American Landccapes" Tomasza Ferenca
Wystawa "Nailing Love" Wojtka Wieteski
Wystawa "Automotive Stills" Ady Zielińskiej
Wystawa fotografii "Woda i Kamień" Sławomira Lorenca
Oblicza Islandii – wystawa fotografii Iwony i Adama Balcy
Niewidzia(l)ne. Fotografie aktów z archiwów FAF
Wystawa "Pocztówki z Polski" Anny Wolskiej
Wystawa "Twarze" Tadeusza Kowalskiego
Wystawa "Aspekty widzenia" – Linda Parys, Ewa Martyniszyn, Agata Szuba
Wystawa "Kościoły pokoju na Dolnym Śląsku"
Wystawa fotografii tańca w Koninie
"Pejzaż Duczyński" – wystawa fotografii Macieja DuczyńskiegoPowrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.933s.