Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Wystawa "Pocztówki z Polski" Anny Wolskiej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Popularnych ogniw litowo-jonowych nie wolno przechowywać rozładowanych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Wystawa "Pocztówki z Polski" Anny Wolskiej
Dodał: Przemysław Imieliński
Miasto: Chełm
Lokalizacja: Galeria Atelier
Ulica: Lwowska 24
Termin: 06.02.2015 – 28.02.2015
Adres WWW: www.facebook.com
Wernisaż: 28.02.2015 r.

"Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na Twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali."
Don McCullin


Wystawa pt. "Pocztówki z Polski" prezentowana aktualnie w Galerii Atelier w Chełmie to otwarty projekt fotograficzny, na który składają się zdjęcia będące subiektywnym zapisem rzeczywistości – ludzi i zdarzeń. "Nie staram się opowiadać żadnej historii" – mówi autorka, "układ fotografii pozbawiony jest wszelkiej narracji. Poszczególne zdjęcia są przemieszane względem czasu i miejsc, zaś nadrzędnym kryterium ich doboru jest określony nastrój". Wystawa jest zbiorem zdjęć powstałych w różnym czasie, trudno jest też doszukać się w nich jakiejś spójnej narracji, a jednak wiele z nich, łącząc się w poszczególne grupy dotyczące ludzi czy krajobrazu, tworzy mini opowieści.

Zdjęcie z wystawy ''Pocztówki z Polski'', fot. Anna Wolska


Anna Wolska nie ucieka się wyłącznie do fotografowania tzw. "momentów". Czas na większości prezentowanych zdjęć toczy się leniwie, fotografowane miejsca emanują magicznością i nastrojem. Tytuł wystawy "Pocztówki z Polski" jest na swój sposób przewrotny w treści i formie. Jako temat pojawia się np. wzgórze porośnięte bujną trawą – dawny silos wojsk rakietowych stacjonujących pod Warszawą, czy piramida kojarząca się z antycznymi budowlami Egiptu – fragment grobowca rodziny Fahrenheidów w Rapie. Miejsca fotografowane przez autorkę, bazując na grze skojarzeń, podszywają się czasem pod widoczki umieszczane na kolorowych kartkach z różnych miejsc wypoczynkowych. Pojawiają się również miejsca bardziej znane, jak chociażby molo w Sopocie, jednak i tu centralnym punktem obrazu nie jest pejzaż, a mewa, a właściwie jej samotność, zawieszenie i "pozaczasowość" w fotografowanej sytuacji. Wystawę dopełniają zdjęcia przedstawiające ludzi, na których łamane są pewne stereotypowe zachowania albo przeciwnie, nawet podświadomie ludzie zachowują się według ustalonych reguł – hierarchii – jak w tytułowym zdjęciu, gdzie na stopniach podium mieszczącego się niedaleko sportowego ośrodka wypoczynkowego na Mazurach przysiadła odpoczywająca rodzina. Jako inny przykład może posłużyć fotografia, na której dorosły mężczyzna z łopatką w ręku kopie piaskową fortyfikację – mężczyzna zachowujący się, w atmosferze społecznego przyzwolenia, jak dziecko.

Zdjęcie z wystawy ''Pocztówki z Polski'', fot. Anna Wolska


Autorka zapytana o jej stosunek do fotografowania odpowiada – "proces fotografowania kojarzy mi się z kolekcjonowaniem ulotności chwil i emocji, które zostają zamrożone w ułamku sekundy. Wystawa i dobór prac ma więc w jakimś sensie wiele wspólnego z fizjologicznym procesem przypominania, gdzie obrazy zacierają swoje pierwotne znaczenie, czasem koloryt, a w pamięci pozostaje ich ogólny wydźwięk i poszczególne sceny. Wystawa pełni dla mnie rolę szuflady pamięci, z której wydobywane są obrazy i w formie >>pocztówki<< prezentowane szerszej publiczności.

Zdjęcie z wystawy ''Pocztówki z Polski'', fot. Anna Wolska


Przemieszanie pejzażu, miejsc i ludzi sprawia, że "Pocztówki z Polski" są po części nie tylko subiektywnym fotograficznym zapisem, ale również socjologicznym zapisem prawdy o nas samych, o naszym otoczeniu o naszej przeszłości i teraźniejszości."

Zdjęcie z wystawy ''Pocztówki z Polski'', fot. Anna Wolska


Anna Wolska. Ukończyła studia na warszawskiej ASP. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się zawodowo promocją kultury. Była m.in kuratorką wystaw organizowanych w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii i Danii w latach 2001–2002. Od 2006 roku związana z Okręgiem Warszawskim ZPAF, gdzie pracuje jako kurator warszawskiej galerii fotografii "Galerii Obok ZPAF" oraz jako wykładowca Studium Fotografii ZPAF. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii". Ma na swoim koncie ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy i konkursy. Stale współpracuje z TVP przy realizacji Doliny Kreatywnej – ogólnopolskiego konkursu artystycznego dla młodzieży (dziedzina fotografia).
 
Anna Wolska zajmuje się również malarstwem, fotografią i rzeźbą. Jest m.in. autorką statuetek Feniks przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.. W 2014 roku miały miejsce jej dwie wystawy indywidualne: fotograficzna ("Bliżej" – Galeria Instytut 116, Warszawa) i malarska ("Pochwała koloru" – Galeria Po Prawej Stronie Wisły, Warszawa).

Więcej informacji: www.facebook.com

Zobacz także:
Wystawa "Twarze" Tadeusza Kowalskiego
Wystawa "Aspekty widzenia" – Linda Parys, Ewa Martyniszyn, Agata Szuba
Wystawa "Kościoły pokoju na Dolnym Śląsku"
Wystawa fotografii tańca w Koninie
"Pejzaż Duczyński" – wystawa fotografii Macieja Duczyńskiego
Poplenerowa wystawa "Albania 2014"
Wystawa "Brutal" Michała Łuczaka
Wystawa fotografii "TOSCANA – Siena Palona" Piotra Krahla
Wystawa Tadeusza Rolke i Michała Gonickiego pt. "Plon"
Wystawa ''Metafory realności 2014''
Wystawa Łukasza Kapy "Cyjanotypia"
Wystawa Brodziak "One" (premiera polska)
Wystawa ALBOM.PL
Wystawa Chrisa Niedenthala "1973–1989. Wybrane Fotografie"
Dwie wystawy dwóch krakowskich fotografów – Artura Rychlickiego i Adama Gryczyńskiego
Powarsztatowa wystawa ''Wiele twarzy Warszawy''



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.969s.