Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  TEST: Sony NEX-5N – udana modernizacja


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Obiektywy typu zoom o rekordowo wysokiej jasności f/2 można spotkać wyłącznie w obrębie E-Systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TEST: Sony NEX-5N – udana modernizacja
Autor: Marcin Pawlak
Nowy NEX-5N na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od poprzednika. Wewnątrz kryje się jednak zupełnie nowy przetwornik obrazu. Czy zmiana ta wyszła na dobre jakości zdjęć? Tego dowiecie się z naszego testu, a pracę z aparatem w plenerze możecie zobaczyć także na FILMIE.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6 następna strona »

Jeszcze niedawno wiele osób sceptycznie podchodziło do aparatów zwanych bezlusterkowcami – aparat z wymienną optyką miał mieć lustrzany wizjer optyczny i basta. Pogląd taki nie był pozbawiony podstaw – optyczny wizjer pozwala obserwować kadr dokładnie taki, jaki "widzi" aparat. Ma to jednak swoją cenę: nawet najmniejsze lustrzanki to aparaty stosunkowo duże, dlatego osoby lubiące fotografować życie ulicy często wybierają dyskretniejsze aparaty kompaktowe. Konieczność zmieszczenia wewnątrz lustrzanki układu celowniczego składającego się z szeregu luster i okularu sprawia, że aparatu takiego nie da się zmniejszyć poniżej pewnej wielkości. No właśnie, ale czy rzeczywiście dobry aparat musi mieć te elementy?Od zakwestionowania tego twierdzenia zaczęła się kariera bezlusterkowców. Okazało się, że po wyeliminowaniu wizjera w miniaturowym korpusie zmieścić można nie tylko przetwornik rozmiaru 4/3, ale i sporo większy od niego sensor rozmiaru APS-C – jak w systemie Sony NEX. Dzięki wyświetlaczom LCD nowej generacji kadrowanie zdjęć na ekranie stało się natomiast na tyle komfortowe, że brak optycznego wizjera zaakceptowany został bez większych protestów.

Trudno uwierzyć, że ten filigranowy aparat kryje w sobie możliwości dużej lustrzanki.

Już pierwsze aparaty Sony tej serii uwidoczniły, że projektanci NEX-ów poważnie podeszli do wyzwania miniaturyzacji – trudno sobie wyobrazić, by można było je jeszcze bardziej zmniejszyć.
 
Najnowsza odsłona systemu NEX dobrze kontynuuje tę tradycję – korpus aparatu ma dokładnie takie wymiary, by mógł pomieścić matrycę wraz z migawką szczelinową, odchylany wyświetlacz i akumulator. Na nic innego nie starczyłoby już miejsca, i to dosłownie – dołączana w zestawie lampa błyskowa podłączana jest już bowiem do portu akcesoriów.

Niewielka lampka błyskowa podłączana jest do portu akcesoriów.

Oczywiście, można by zaprojektować mniejszy bagnet – przy przetworniku rozmiaru APS-C tak duży jest zwyczajnie zbędny. Najwyraźniej jednak projektanci dostali za zadanie pozostawienie dużego marginesu – dzięki temu to samo mocowanie można było później wykorzystać zarówno w stosunkowo prostych i tanich kamkorderach, jak i profesjonalnych kamerach NEX-FS100. Jak widać, mniejsze i prostsze nie zawsze oznacza tańsze – przynajmniej dla producenta. Przy okazji pojawiło się szerokie pole do popisu dla producentów niezależnych – dzięki dużej średnicy bagnetu wyjątkowo łatwo jest konstruować przejściówki, pozwalające korzystać z optyki nawet najbardziej egzotycznych i zapomnianych systemów.

Odchylany wyświetlacz pozwala wygodnie kadrować zdjęcia robione znad głowy lub tuż nad ziemią.
« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.246s.