Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  PORADNIK KUPUJĄCEGO  >  Sony NEX: Aparat na każdą okazję – kieszonkowa lustrzanka i kamera w jednym


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony NEX: Aparat na każdą okazję – kieszonkowa lustrzanka i kamera w jednym
Autor: Artykuł sponsorowany
Firma Sony zadebiutowała w nowym segmencie rynku z aparatem, który łączy nowoczesne wzornictwo, prostotę obsługi i rozbudowane funkcje techniczne. ZOBACZ FILM i przekonaj się, że profesjonalną jakość zdjęć możesz mieć zawsze pod ręką!

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Wiele osób uważa, iż dobrą jakość zdjęć oferują jedynie lustrzanki. Pogląd taki nie jest skądinąd pozbawiony podstaw, ponieważ duże przetworniki pozwalają im rejestrować czysty, niezaszumiony obraz nawet przy wysokich czułościach ISO, dzięki czemu świetnie radzą sobie w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Możliwość wymiany obiektywu pozwala z kolei wybrać taki, który najlepiej pasował będzie do naszych potrzeb. Jednak zalety te mają swoją cenę: nawet najmniejsze lustrzanki to aparaty stosunkowo duże. Perspektywa zabierania ze sobą aparatu o znacznych rozmiarach często odstrasza chętnych od jego zakupu. Nie każdy ma też ochotę paradować po mieście z lustrzanką – jej widok potrafi bowiem skutecznie spłoszyć potencjalnych modeli, a to powoduje, że osoby lubiące fotografować życie ulicy często wybierają dyskretniejsze aparaty kompaktowe. Niestety konieczność zmieszczenia wewnątrz lustrzanki układu celowniczego składającego się z szeregu luster i okularu sprawia, że wielkości takiego aparatu nie da się zmniejszyć poniżej pewnego poziomu. No właśnie, ale czy rzeczywiście dobry aparat musi mieć te elementy?

ZOBACZ FILM i sprawdź, jakie możliwości kryją się w małych aparatach serii NEX.NEX – nowy system aparatów z wymienną optyką
Od momentu, gdy jakiś czas temu lustrzanki zyskały możliwość kadrowania obrazu na wyświetlaczu, było jasne, że prędzej czy później producenci zaproponują nową klasę aparatów – z dużym przetwornikiem obrazu, mechaniczną migawką, możliwością stosowania wymiennych obiektywów, ale jednocześnie pozbawionych lustrzanego układu celowniczego. Zysk z tej operacji tkwi przede wszystkim w możliwości zmniejszenia gabarytów urządzenia – nic już nie stoi na przeszkodzie, by aparat mający większość cech lustrzanki miał iście kompaktowe rozmiary. Owe tzw. bezlusterkowce stanowią obecnie bardzo dynamicznie rozwijający się segment rynku fotograficznego, wypełniając miejsce zajmowane niegdyś przez eleganckie i dyskretne aparaty dalmierzowe. Możliwość opracowania zupełnie nowej konstrukcji aparatu postanowiła wykorzystać firma Sony, która w nowej klasie sprzętu zaistniała od razu z dwoma modelami NEX-3 i NEX-5.

Aparat NEX-5 jest na tyle mały i poręczny, że można go mieć zawsze pod ręką i rejestrować wszystkie bezcenne chwile spędzone w gronie najbliższych.

Mały, ale wygodny
Już pierwszy rzut oka na nowe aparaty marki Sony przekonuje nas, iż projektanci NEX-ów stanęli na wysokości zadania. NEX-5 jest naprawdę miniaturowy – trudno sobie wyobrazić, by można go było jeszcze zmniejszyć. Korpus aparatu ma dokładnie takie wymiary, by mógł pomieścić matrycę wraz z migawką szczelinową, odchylany wyświetlacz i akumulator. Na nic innego nie starczyłoby już miejsca, i to dosłownie – lampa błyskowa podłączana jest już bowiem do portu akcesoriów.
 
Wydawać by się mogło, iż tak małego aparatu nie da się wygodnie trzymać w dłoniach. Rzeczywiście, kitowy zoom jest na tyle ciężki, iż wymusza podparcie aparatu (a właściwie obiektywu) drugą dłonią. Okazuje się jednak, iż stabilność aparatu bardzo na tym zyskuje. Natomiast z szerokokątnym szkłem 16 mm aparat można trzymać bez obaw jedną ręką.

Aparat z serii NEX z szerokokątnym obiektywem 16 mm można bez obaw trzymać jedną ręką.

Liczba przycisków została ograniczona do absolutnego minimum, ale są one bardzo funkcjonalne i ergonomia obsługi wcale na tym nie cierpi – duża w tym zasługa podpowiedzi ekranowych objaśniających na bieżąco, jaką funkcję pełni w tym momencie dany przycisk. Bardzo dobrze funkcjonuje też wielofunkcyjne pokrętło – stopnie obrotu kółka sterującego są wyraźnie wyczuwalne, wyraźny jest też skok przycisków.
 
Nie można mieć większych zastrzeżeń do sposobu obsługi NEX-ów. Chociaż zwolennicy dużej liczby dedykowanych przycisków i pokręteł będą zawiedzeni, sposób nawigacji po menu aparatu jest bardzo intuicyjny i szybki. Dostęp do wszystkich podstawowych parametrów jest łatwy i wygodny.
 
Choć wydałoby się to niemożliwe, konstruktorom NEX-ów udało się w tak małym aparacie zmieścić odchylany wyświetlacz. Bardzo ułatwia on fotografowanie, czy to znad głowy czy to tuż nad powierzchnią ziemi.

Odchylany wyświetlacz pozwala wykonać fotografie z niecodziennej perspektywy.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.225s.