Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Książki i albumy  >  Recenzja: Joe McNally –"Uchwycić moment" – sekrety pracy jednego z najlepszych światowych fotografów


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Obiektywy typu zoom o rekordowo wysokiej jasności f/2 można spotkać wyłącznie w obrębie E-Systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Joe McNally –"Uchwycić moment" – sekrety pracy jednego z najlepszych światowych fotografów
Autor: Przemysław Imieliński
Któż z miłośników fotografii nie chciałby podejrzeć warsztatu pracy profesjonalisty i to jeszcze takiego, którego zdjęcia goszczą od niemal 30 lat na okładkach najpopularniejszych światowych magazynów? Dzięki książce "Uchwycić moment" jest to teraz możliwe. Do tego nie musimy niczego oglądać ukradkiem, bowiem czytając tę pozycję można poczuć się jak zaproszony gość, któremu sam autor – niekiedy bardzo słynnych już – ujęć opowie ze szczegółami o kulisach ich powstawania.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

"Uchwycić moment" to pozycja unikatowa nie tylko na polskim rynku poradników fotograficznych. Jest tak przede wszystkim dlatego, że sekretami swojej pracy postanowił podzielić się z czytelnikiem światowej klasy fotograf, który nie tylko niczego nie ukrywa, ale wręcz krok po kroku, drobiazgowo wyjaśnia, jakiego użył sprzętu, dla uzyskania jakiego efektu został on wykorzystany i w jaki sposób wpłynęło to na ostateczny wygląd zdjęcia. Myliłby się jednak ten, kto pozycję tę potraktowałby jak kolejny rzetelny lecz nudny poradnik fotografowania…

Historie zdjęć napisane z pasją
Książka opublikowana nakładem wydawnictwa Fabryka Słów to ponad 300 stron doskonałych fotografii opatrzonych niekiedy zabawnymi, ale zawsze pełnymi praktycznych wskazówek komentarzami Joe McNally'ego. Co ważne, szczegóły techniczne dotyczące sposobu oświetlenia sceny czy też budowy samego kadru, choć są w tej publikacji niezwykle ważne, pozostają na dalszym planie narracji. Na pierwszym jest zawsze zdjęcie, okoliczności jego powstania, relacja autora z fotografowaną osobą, jej uczucia – inaczej mówiąc najistotniejszy jest zawsze obraz i to, o co autor fotografii chciał nim wyrazić.
 
Okazuje się też, że wiele ze swych najbardziej znanych zdjęć autor zawdzięcza przypadkowi lub szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i nie boi się do tego przyznać. Sprawia to, że czytelnik tym chętniej przewraca kartkę, by poznać kolejną z niezwykłych historii kryjącą się za następnym zdjęciem... Tym bardziej, że Joe McNally fotografował wiele znanych osobistości i dokumentował najważniejsze wydarzenia minionego wieku. W wielu też przypadkach, by uzyskać odpowiednie zdjęcie, uciekał się do podstępu, wymyślał oryginalny sposób wykorzystania przedmiotów będących w danej chwili pod ręką lub ryzykował własnym życiem... Niektóre z jego pomysłów są po prostu genialne i jednocześnie niezwykle proste do wykonania.

''Uchwycić moment'' – Joe McNally. To zdjęcie zostało opublikowane na okładce magazynu Life zaraz po tragicznej śmierci Jima Hensona – twórcy mupetów


Najlepiej czytać przy kawie i... naśladować
Książka "Uchwycić moment" choć podzielona na cztery główne rozdziały (Fotografuj to, co kochasz; Patrz przez obiektyw; Logika światła i Zawsze jest od czego odbić światło), składa się właściwie z samodzielnych rozkładówek złożonych przeważnie z pojedynczej fotografii, krótkiej historii jej powstania oraz kilku szczegółów technicznych, które pozwoliły osiągnąć widoczny na zdjęciu efekt. Z tego też powodu lekturę tej książki można rozpocząć w dowolnym miejscu, kierując się np. atrakcyjnością zdjęć lub intrygującymi, wyróżnionymi graficznie cytatami, będącymi swoistymi złotymi myślami fotografa.
 
Wspomniane rozdziały uzupełnione zostały listą sprzętu fotograficznego i oświetleniowego wykorzystywanego przez autora oraz zbiorem dziesięciu najważniejszych, zdaniem Joe oczywiście, wskazówek dotyczących pracy ze światłem. Choć w ekwipunku fotografa znajdziemy urządzenia i produkty z najwyższej półki, o których wielu z fotoamatorów może co najwyżej pomarzyć, to warto zobaczyć jakie narzędzia stosuje on w swoim "warsztacie". Chociażby po to, by idąc za jego przykładem, w razie potrzeby móc użyć czegokolwiek znajdującego się w danej chwili pod ręką i odbić światło w taki sposób, który pozwoli nadać scenie niepowtarzalny charakter.

''Uchwycić moment'' – Joe McNally: W jaki sposób w oryginalny sposób oświetlić grupę kulturystów – najlepiej rozdająć im lampy błyskowe, by oświetlili się sami. Prawda, że proste...


"Uchwycić moment" kończy samodzielna część zatytułowana "Bar otwarty". Stanowi ona osobliwy zbiór przypowieści i własnych przemyśleń Joe na temat fotografii, roli fotografa i konsekwencji związanych z dokonanym przez niego wyborem bycia fotoreporterem. Znajdziemy tu wiele zabawnych, ale i nie pozbawionych głębszego sensu, osobistych wspomnień autora, opowiedzianych przy tym z wdziękiem i bez niepotrzebnej egzaltacji.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.785s.