Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Relacje z wystaw  >  Podsumowanie Brave Festival 2012 i relacja fotograficzna


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aby w aparatach Canon PowerShot sprawdzić, jaka wersja firmware'u jest obecna w aparacie, należy przygotować sobie odpowiednią kartę pamięci?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Podsumowanie Brave Festival 2012 i relacja fotograficzna
Autor: Stanisław Kuras
Tegoroczna edycja Brave Festival, przebiegająca pod hasłem "Wtajemniczenia kobiet", zakończyła się magicznym koncertem Tartit z Mali, podczas którego rozbrzmiały ciche, hipnotyzujące dźwięki nomadycznych instrumentów i wielogłosowy śpiew saharyjskich Tuaregów. Przed nimi popis swojego talentu, w pełnym radości spektaklu, przedstawiła setka dzieci z całego świata. Zapraszamy do podsumowania tej edycji i obszernej relacji fotograficznej.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Zobacz wszystkie fotorelacje z cyklu:
Relacja fotograficzna z Brave Festival, cz. 1 - Brave Kids oraz Debaa z wysp Oceanu Indyjskiego
Relacja fotograficzna z Brave Festival, cz. 2 - Maduma z Tanzanii
Relacja fotograficzna z Brave Festival, cz. 3 - Casletila z Gruzji
Relacja fotograficzna z Brave Festival, cz. 4 - Terah Tali z Radżastanu
Relacja fotograficzna z Brave Festival, cz. 5 - Nyati z Zimbabwe
Relacja fotograficzna z Brave Festival, cz. 6 - Meninas de Sinha z Brazylii
Potęga maski - relacja fotograficzna z 7. edycji Brave Festival
Przez ostatni tydzień w wielu miejscach Wrocławia można było podziwiać prastare tradycje i obrzędy z najdalszych zakątków świata, które nieskażone współczesnością przetrwały do dziś. W tym roku na Brave Festival w roli głównej wystąpiły kobiety – przedstawicielki rdzennych kultur, wtajemniczające widzów w rytuały zawieszone na skraju zapomnienia. Podczas sześciu festiwalowych dni na wrocławskich scenach wystąpiło ponad 230 artystów z dwudziestu krajów, w tym ponad setka dzieci biorących udział w edukacyjnym programie Brave Kids. Na większości spektakli sale po brzegi wypełnione były widzami, a na kilka z nich bilety zostały wyprzedane jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu.

Finał Brave Kids. Fot. Magdalena Imielińska


Finał Brave Kids. Fot. Magdalena Imielińska


Finał Brave Kids. Fot. Magdalena Imielińska

Najwięcej emocji wzbudziła ponad stuletnia Bi Kidude, która po raz drugi przybyła do Wrocławia z Zanzibaru. Tym razem artystka wtajemniczyła żeńską publiczność w inicjację unyago – odsłaniając przed nimi aspekty kobiecości i wprowadzając je w arkany sztuki miłosnej. Podczas obu spotkań we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zebrane na widowni kobiety podziwiały zmysłowe ruchy bioder Fatmy Jumy – tancerki towarzyszącej rytuałowi, by po chwili wraz z nią bez zahamowań kołysać się na scenie w rytm dźwięków tradycyjnych bębnów. Wielu kobietom biorącym udział w inicjacji to doświadczenie pozwoliło się otworzyć i stać się bardziej świadomymi swojego ciała.

Tartit. Finał Brave Festival. Fot. Mariusz Kupczak

Nie mniej widowiskowy okazał się występ radżasthańskich kobiet prezentujących tradycyjny taniec Terah Taali, za sprawą którego publiczność przeniosła się do świata baśni tysiąca i jednej nocy. Indyjskie artystki obwieszone mosiężnymi „talerzykami” zwanymi manjiras, poruszając się stopniowo uwalniały muzykę podobną do dźwięków cymbałków. Emocje na widowni sięgnęły zenitu, gdy tancerki urozmaiciły swój występ balansując ze świecami ustawionymi na szubkach głów i trzymając jednocześnie między zębami ostrza noży.

Tartit. Finał Brave Festival. Fot. Magdalena Imielińska

Podczas tego jedynego w Polsce przeglądu rdzennych kultur publiczność usłyszała również liczące sobie nawet 2 000 lat pieśni ludu Swanetii, które do dziś mimo przesiedleń pielęgnuje gruziński chór Casletila. Wspólny śpiew połączył też kobiety z Brazylii. Zespół Meninas de Sinhá by zwalczyć niepokoje i lęki kobiet, czerpie radość z muzyki. Poczuć ją można było nie tylko na koncercie w Centrum Sztuki Impart, ale także podczas parady, która ruszyła spod Synagogi pod Białym Bocianem, by po drodze porwać tłumy wrocławian we wspólnym tańcu i zabawie. – Wspaniale było wziąć udział w paradzie i zobaczyć integracje tylu różnych kultur – mówi Bernardina de Sena z grupy Meninas de Sinhá. – Piękne było to, że przechodnie tańczyli i bawili się, dzieląc się ze wszystkimi swoją radością – dodaje.

Tartit. Finał Brave Festival. Fot. Magdalena Imielińska

Wśród gości zaproszonych do Polski znalazła się również uzdrowicielka i kobiece medium Ambuya Nyati z Zimbabwe, która zaprezentowała muzykę mbira będącą pomostem pomiędzy teraźniejszością a światem zmarłych przodków. – Występ przed polską publicznością był dla mnie bardzo inspirujący – mówi o swoim koncercie Nyati. – Czułam od widzów mnóstwo pozytywnej energii, a ona zawsze stanowi ważny element tradycyjnej muzyki mbira – podkreśla artystka.

Tartit. Finał Brave Festival. Fot. Magdalena Imielińska

Tegoroczna edycja Brave Festival była pod wieloma względami niezwykła. Poza koncertami po raz pierwszy można było wziąć udział w Forum Kobiet – spotkaniach, których bohaterkami były reprezentantki różnych kultur i wielu pokoleń. Zorganizowane zostało również ponad 17 godzin warsztatów artystycznych, prowadzonych między innymi przez aborygeńskie malarki z małego australijskiego miasteczka Lajamanu położonego na pustyni Tanami, które zaprezentowały tradycyjną technikę malarstwa kropkowego.

Tartit. Finał Brave Festival. Fot. Magdalena Imielińska

Poza nurtem głównym festiwalu, podczas Przeglądu Filmowego można było zobaczyć aż 26 wartościowych filmów o odważnych ludziach z całego świata, bogatej kulturze Maroka, a przede wszystkim o różnych aspektach kobiecości. Każdy dzień kończył się w Klubie Festiwalowym Mleczarnia, gdzie rozbrzmiewała m.in. muzyka d-j’ów zainspirowanych materiałami audio nagranymi podczas poprzednich edycji Brave Festival.

Zapraszamy do obejrzenia szerszej galerii zdjęć ze spektakli finałowych Brave Kids oraz Brave Festival, które prezentujemy na kolejnych stronach.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.144s.