Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  Olympus OM-D E-M10 – najlepszy kompan w podróży cz. 3


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Olympus OM-D E-M10 – najlepszy kompan w podróży cz. 3
Autor: Przemysław Imieliński
Wyposażony w mocowanie bagnetowe Mikro Cztery Trzecie Olympus E-M10 jest aparatem należącym do systemu bogatego w obiektywy i dodatkowe akcesoria. Świadczy o tym 15 dostępnych bardzo zróżnicowanych szkieł oraz szereg innych dodatków zwiększających funkcjonalność i możliwości tego urządzenia. Warto także zwrócić uwagę na dedykowane oprogramowanie pozwalające zarówno sterować samym aparatem jak i przetwarzać zarejestrowane nim zdjęcia.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

W pierwszej i drugiej części naszego cyklu poświęconego nowemu Olympusowi E-M20 zaprezentowaliśmy jego najciekawsze cechy i funkcje oraz przetestowaliśmy, jak sprawdzają się one w praktyce. Teraz nadszedł czas, aby przedstawić najciekawsze elementy systemu do którego należy ten mały, ale dający olbrzymie możliwości, aparat. Zacznijmy od obiektywów, jest to wszak kompakt z wymienną optyką, a możliwość jej wymiany czyni z tego modelu niezwykle uniwersalny sprzęt.

Rodzina obiektywów systemu Mikro Cztery Trzecie już niebawem będzie liczyć 19 modeli szkieł


Do wyboru, do koloru: w szerokim ujęciu lub w zbliżeniu
W obecnej chwili użytkownicy Olympusa E-M10 mogą korzystać z 15 (zapowiedziane zostały już kolejne trzy modele z serii Pro oraz szkło typu rybie oko) obiektywów z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie. Ich gama podzielona została na trzy grupy: M.ZUIKO, M.ZUIKO Premium i M.ZUIKO Pro. W grupie M.ZUIKO znajdziemy podstawowe i uniwersalne szkła typu zoom i jasny, stałoogniskowy obiektyw typu "naleśnik". W zależności od potrzeb pozwalają one na pokrycie zakresu ogniskowych od 9 do aż 300 mm.
 
Należy przy tym pamiętać, że z uwagi na mniejszy fizyczny rozmiar matryc formatu Mikro Cztery Trzecie charakteryzują się one współczynnikiem pozornego wydłużenia ogniskowej wynoszącym 2x. Chcąc zatem uzyskać pojęcie o efektywnej długości ogniskowej należy pomnożyć nominalną jej wartość razy dwa, a więc szkła z tej grupy pozwalają uzyskać zakres efektywnych ogniskowych z przedziału od 18 do aż 600 mm!, jeżeli porównalibyśmy ich kąt widzenia z tym, jaki zapewniają przy tych samych ogniskowych lustrzanki pełnoklatkowe. To imponujący wynik, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę wagę i rozmiary pełnoklatkowych, długoogniskowych teleobiektywów oraz tych z linii M.ZUIKO, które okażą się wówczas niezwykle kompaktowe (np. M.ZUIKO DIGITAL ED 75–300 mm 1:4.8–6.7 II waży zaledwie 423 g).
 
Jest to spory argument przemawiający za wyborem tego właśnie aparatu, jako sprzętu towarzyszącego nam w podróży, bowiem przy stosunkowo niewielkiej wadze i objętości możemy mieć przy sobie cały potrzebny nam zestaw optyki. Do tego pozwoli nam on zarejestrować zarówno bardzo szerokokątne ujęcia (M.ZUIKO DIGITAL ED 9–18 mm 1:4.0–5.6), jak i duże zbliżenia (M.ZUIKO DIGITAL ED 75–300 mm 1:4.8 6.7 II). Dla tych, którzy z kolei z uwagi na konieczność maksymalnego ograniczenia wagi bagażu woleliby zadowolić się jednym szkłem, Olympus ma w ofercie typowo turystyczny, dziesięciokrotny superzoom M.ZUIKO DIGITAL ED 14–150 mm 1:4.0–5.6, nadający się wyśmienicie zarówno do fotografowania architektury jak i wykonywania portretów czy też robienia zdjęć dzikim zwierzętom.
 
To także świetny wybór, gdy planujemy dokumentować podróż przebiegającą w niezwykle trudnych warunkach, bowiem tak uniwersalne szkło pozwoli nam fotografować bez konieczności zmieniania optyki, dzięki czemu wnętrze naszego aparatu nie zostanie zabrudzone kurzem, piaskiem czy wodą.

Powyższe zdjęcie wykonane obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 14–150 mm 1:4.0–5.6, przy ogniskowej 14 mm pozwoliło zarejestrować rozległą panoramę miasteczka. Ten uniwersalny superzoom to idealna propozycja dla podróżników. Jeden obiektyw pozwala uzyskać zarówno szeroki jak i bardzo wąski kat widzenia

ogniskowa: 14 mm
przysłona: f/8
czas naświetlania: 1/320 s
czułość: 200 ISO
filtr artystyczny: fotografia otworkowa
oryginalny plik w formacie JPEG: www.fotografuj.pl (ok. 4 MB)


To zdjęcie wykonane zostało z tego samego miejsca przy maksymalnej wartości nominalnej ogniskowej 150 mm – możliwe do uzyskania przybliżenie naprawdę robi wrażenie. Pomimo tak dużego zakresu ogniskowych, wysoka jakość optyki i stabilizowana matryca aparatu E-M10, pozwalają uzyskiwać ostre obrazy przy fotografowaniu z ręki, nawet przy kącie widzenia, który odpowiada ogniskowej 300 mm w aparatach na film małoobrazkowy.

ogniskowa: 150 mm
przysłona: f/8
czas naświetlania: 1/400 s
czułość: 200 ISO
filtr artystyczny: fotografia otworkowa
oryginalny plik w formacie JPEG: www.fotografuj.pl (ok. 6 MB)


A o to jak przedstawia się cała oferta obiektywów z linii M.ZUIKO:

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.286s.