Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  Atlas pełen zdjęć – geolokalizacja cyfrowych kadrów


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Atlas pełen zdjęć – geolokalizacja cyfrowych kadrów
Autor: Jarosław Zachwieja
Integracja aplikacji do prezentacji zdjęci oraz internetowych galerii z atlasami geograficznymi, takimi jak Google Earth daje nam mnóstwo interesujących możliwości. Jednak aby móc w pełni i wygodnie z nich korzystać, dobrze jest poznać tajniki przypisywania do zdjęć informacji o położeniu geograficznym miejsca, w którym zostały one wykonane. Czynność ta nosi potoczne miano geotaggingu.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6 następna strona »

W dawnych czasach, gdy jedyną formą przechowywania zdjęć dostępną przeciętnemu człowiekowi były książkowe albumy pełne papierowych odbitek, bardzo często na odwrocie fotografii można było znaleźć informacje o miejscu oraz dacie powstania danego obrazu. Teraz, kiedy rolę zdjęć pełnią pliki JPEG, albumy można oglądać za pośrednictwem Internetu, a zapiski z tyłu odbitki mają postać metadanych EXIF, nasze możliwości w zakresie zapamiętywania miejsca, gdzie powstało dane zdjęcie znacznie wzrosły.

Przykład obsługi geotagów w programie Adobe Lightroom. Zdjęcia opatrzone odpowiednimi metadanymi mają w opisie dodatkowy parametr GPS kryjący współrzędne geograficzne. Po jego kliknięciu na ekranie komputera pojawi się przeglądarka internetowa z mapą lub widokiem satelitarnym miejsca, w którym wykonane było zdjęcie – w tym wypadku jednej z wrocławskich stadnin.

Co więcej, dzięki usługom internetowym takim jak Google Earth czy Google Maps możemy w każdej chwili "powrócić" w tamto miejsce i obejrzeć je z lotu ptaka, a nawet zapoznać się z innymi fotografiami, jakie tam wykonano i umieszczono w Internecie. Nowoczesna technologia pozwala nam na znacznie więcej – np. na założenie własnego "atlasu fotograficznego", w którym wykonane przez nas zdjęcia będą stanowiły wraz z mapą świata integralną całość, dzięki której użytkownik będzie mógł podążać śladem naszych podróży. A wszystko dzięki usłudze nazywanej po angielsku geotaggingiem, a w języku polskim – z braku lepszego określenia – geolokalizacją.

EXIF – niewidzialny kartograf
Oczywiście utożsamianie pojęcia geotaggingu wyłącznie z fotografią byłoby mocnym nadużyciem (jeśli nie objawem "fotograficznej megalomanii"). Tego typu informacje mogą być przecież przypisywane do wielu rodzajów danych (takich jak zbiory filmowe, teksty, strony internetowe), rzeczywistych obiektów lub nawet nas samych (choćby w postaci dowcipnego napisu na bramie "tu byłem"). Na dobrą sprawę geotagować można więc wszystko, lub prawie wszystko.
 
Zdjęcia jednak wydają się być szczególnie predysponowane do przypisywania im lokalizacji geograficznej i to z kilku powodów. Po pierwsze, zawsze można dokładnie określić miejsce, w których powstały – punkt, w którym aparat i fotografujący znajdowali się w momencie naciśnięcia spustu migawki. Po drugie, w bardzo wielu przypadkach to, gdzie powstał dany kadr jest istotne dla jego treści – nie ważne, czy jest to widokówka, zdjęcie pamiątkowe z wakacji, fotografia reportażowa czy zdjęcie dowodowe w sprawie kryminalnej. Po trzecie wreszcie zdjęcia, a zwłaszcza zdjęcia cyfrowe, mogą być opatrzone unikalnym dla każdego kadru komentarzem, który zawierać może również informacje o współrzędnych geograficznych.

Mała rzecz, a cieszy – możliwość obejrzenia sobie z lotu ptaka toru wyścigowego, który mieliśmy okazję kiedyś sfotografować daje oglądającym zdjęcia jeszcze lepsze pojęcie o wielkości tego miejsca.

W przypadku zdjęć cyfrowych miejscem, w którym są zapisywane wszelkie możliwe informacje na ich temat są wspomniane już metadane EXIF – będące integralną częścią pliku ze zdjęciem, ale niewchodzące w skład samego obrazu pola zawierające takie dane, jak godzina i data wykonania fotografii, parametry ekspozycji, nazwa i numer seryjny aparatu obiektywu, czy też dane fotografa (o ile zdecydujemy się je tam umieścić). Miejsce na te dane przewidziano w praktycznie wszystkich typach plików używanych do zapisu zdjęć – a więc też w najczęściej wykorzystywanych w tych celach zbiorach JPEG, TIFF oraz oczywiście we wszelkiego rodzaju formatach RAW. Wśród pól metadanych znajdują się też przeznaczone do zapisu współrzędnych geograficznych miejsca, w którym zdjęcie zostało wykonane. Rzecz w tym, aby je precyzyjnie i bez większego wysiłku zapełnić.
« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.098s.