Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  Odbitka taka, jak trzeba


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Odbitka taka, jak trzeba
Autor: Marcin Pawlak
Jesień i zima to dla wielu z nas czas selekcjonowania wykonanych podczas wakacji zdjęć i wywoływania odbitek. Podpowiadamy, jaki format odbitki należy wybrać, by uniknąć przy odbiorze zdjęć przykrych niespodzianek. Przygotowaliśmy także przydatny kalkulator, który ułatwi wykonanie idealnego wydruku – niezależnie od tego, czy będzie to zdjęcie do albumu, czy na wystawę.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego, niż zamówienie odbitek: wystarczy wybrać format, określić rodzaj papieru – i gotowe. Niestety, jeśli zdjęcia wykonywaliśmy popularnym, cyfrowym kompaktem, przy odbiorze zamówienia spotkać nas może niemiła niespodzianka: zdjęcia mogą zostać "obcięte" od góry i dołu bądź po bokach pojawią się białe paski. Wadliwie działający automaty wykonujący odbitki? Nie – przyczyna jest zupełnie inna.

Zamieszanie z proporcjami
Podstawową przyczyną takich problemów są odmienne proporcje zdjęć wykonywanych współczesnymi kompaktowymi cyfrakami i do niedawna powszechnie w fotografii amatorskiej stosowanymi analogowymi aparatami na błonę typu 135 (35 mm). Te pierwsze rejestrują zdjęcia o proporcjach kadru 4:3, małoobrazkowe analogowce zaś posługiwały się kadrem o proporcjach 3:2.

Ogromna większość popularnych kompaktowych aparatów cyfrowych wykonuje zdjęcia wyłącznie o proporcjach 4:3

Wspomniany wcześniej problem wynika z tego, że spora część będących w użytku maszyn wykonujących odbitki, choć przystosowana do odczytywania zdjęć z kart pamięci, naświetla odbitki jedynie w "analogowych" formatach o proporcjach 3:2. Jeśli odbitki chcemy otrzymać szybko i nie mamy czasu na szukanie lepiej wyposażonego fotolabu, musimy zdać się na możliwości maszyny w kwestii dopasowania proporcji kadru.
Pierwszą z dostępnych zwykle funkcji jest FILL-IN, czyli przekadrowanie zdjęcia w wykonanego w formacie 4:3 tak, by wypełniało ono papier o proporcjach 3:2. Odbywa się to poprzez symetryczne obcięcie kadru od dołu i od góry.

Maszyna wywołująca odbitki może automatycznie wykadrować zdjecie tak, by dopasowac je do proporcji papieru fotograficznego. W wypadku operacji FILL-IN odbywa się to poprzez obcięcie zdjęcia od dołu i od góry

Drugą możliwością jest dopasowanie typu FIT-IN, polegające na wspomnianym wcześniej takim przeskalowaniu zdjęcia mającego proporcje 4:3, by w całości mieściło się ono na klasycznym papierze o proporcjach 3:2 – efektem są białe paski po bokach zdjęcia.

Dopasowanie proporcji kadru typu FIT-IN skutkuje dodaniem białych pasków po bokach zdjęcia.

Obie te metody są wysoce niedoskonałe. Pierwsza przekadrowuje zdjęcia w sposób mechaniczny, symetrycznie z obu stron, bez uwzględnienia tego, czy w danym miejscu kadru nie znajduje się istotny element zdjęcia. Druga daje nam "gratis" zupełnie zbędne białe paski, i jest w sumie zwykłym marnowaniem papieru fotograficznego. Z tego powodu, jeśli tylko mamy chwilę czasu, poświęćmy ją na takie przekadrowanie zdjęcia w programie graficznym, by jego proporcje dokładnie odpowiadały formatowi odbitek, jakie zamierzamy zamówić w punkcie fotograficznym.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.152s.