Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Brave Festival 2013: Moc królewskich bębnów z Burundi


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 jest w chwili obecnej jedynym modelem aparatu łączącym w sobie mechanizmy mechanicznej stabilizacji matrycy, ochrony przed kurzem, Live View oraz obrotowego wyświetlacza LCD?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Brave Festival 2013: Moc królewskich bębnów z Burundi
Autor: Stanisław Kuras
Niesamowita energia, siła i zręczność – tak najkrócej opisać można fenomenalny występ Królewskich Bębniarzy z Burundi podczas trzeciego dnia Brave Festival. Artystów podziwiać można było najpierw na scenie przy Placu Gołębim, gdzie dali występ otwarty i wieczorem, w trakcie biletowanego koncertu przy Wzgórzu Polskim.


To był najbardziej wyczekiwany pokaz tegorocznej edycji festiwalu. Bilety wyprzedano na długo przed rozpoczęciem Brave. Nic dziwnego. Występ bębniarzy z Burundi niemal każdego wprowadza w osłupienie. Nadludzka siła, z jaką artyści biją w bębny i wykonywane podczas występów akrobatyczne skoki robią ogromne wrażenie. To prawdziwy spektakl energii, która udziela się również publiczności. Na tradycyjnych, ręcznie rzeźbionych bębnach karyenda artyści wybijają aż 41 różnych rodzajów rytmów, za którymi kryje się społeczny koncept – uznanie, pokój, szacunek, jedność czy postęp. W tym sensie bębniarze nie tylko dają potężne muzyczne świadectwo, ale także uchylają okna, przez które zobaczyć można bogactwo afrykańskiej kultury.

Fot. Sławek Przerwa

Fot. Sławek Przerwa

Fot. Sławek Przerwa

Fot. Sławek Przerwa

Fot. Sławek Przerwa

Fot. Sławek Przerwa

Fot. Sławek Przerwa

Bo to właśnie kultura Afryki była głównym motywem przewodnim trzeciego dnia Brave Festival. W Synagodze pod Białym Bocianem widzowie mogli podziwiać prastare, liczące sobie ponad trzy tysiące lat pieśni plemienia Xhosa z RPA. Występujące na scenie artystki z grupy Ngqoko są jedynymi na świecie spadkobierczyniami nadzwyczaj trudnej techniki śpiewu gardłowego. Połączenie go z niezwykłym językiem, opartym na spółgłoskach mlaszczących i klikających, sprawia, że brzmienia ich utworów muzycznych, zwłaszcza dla słuchaczy z zachodu, są tak niepowtarzalne. Słuchając ich można poczuć się jak w samym środku afrykańskiego buszu, pośród delikatnych odgłosów cykad i ptaków. To wszystko podszyte tętniącym rytmem ziemi.

Fot. Sławek Przerwa

Fot. Sławek Przerwa

Fot. Sławek Przerwa

Fot. Sławek Przerwa

Fot. Sławek Przerwa

Równie zachwycające były tancerki z marokańskiej grupy Addal. Nikt na widowni w Synagodze aż do końca występu nie mógł dostrzec twarzy artystek, gdyż okrywał je długi woal, będący w czasach kolonizacji francuskiej symbolem buntu mieszkańców Doliny Ameln wobec obcej władzy. Podczas tańca kobiety intonowały ahouach, poetyckie pieśni o miłości i codziennym życiu przy akompaniamencie muzyków, którzy siedząc na podłodze wygrywali im rytm na bendirach – trzymanych w jednej dłoni tradycyjnych marokańskich bębnach obręczowych o drżącym brzmieniu. Tym razem artystki porwały do tańca publiczność. Pierwsze rzędy krzeseł w Synagodze odsunięto pod ściany i wszyscy zaczęli tańczyć.

fot. Mariusz Kupczak

fot. Mariusz Kupczak

fot. Mariusz Kupczak

Z marokańskimi artystkami publiczność mogła spotkać się również poza sceną. Wszystko to dzięki dzisiejszemu Brave Meetings, którego gośćmi były właśnie tancerki Addal. Spotkanie, podczas którego poruszany był temat roli kobiet w pielęgnowaniu tradycji i przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom, poprowadziła Magda Podsiadły, dziennikarka działu kultury wrocławskiej Gazety Wyborczej, która dzieciństwo spędziła w Afryce Zachodniej.
Strona Brave Festival: www.bravefestival.pl

Zobacz także:
Brave Festival 2013: Afrykańskie rytmy
Relacja fotograficzna z Brave Festival - cz. 6
Relacja fotograficzna z Brave Festival - cz. 5
Relacja fotograficzna z Brave Festival - cz. 4
Relacja fotograficzna z Brave Festival - cz. 3
Relacja fotograficzna z Brave Festival - cz. 2
Relacja fotograficzna z Brave Festival - cz. 1
Potęga maski - relacja fotograficzna z 7. edycji Brave Festival


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.747s.