Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  World Press Photo 2012 – zdjęcie roku Paula Hansena


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

World Press Photo 2012 – zdjęcie roku Paula Hansena
Dodał: Alina Plata 15.02.2013
Jury 56 edycji World Press Photo wybrało zdjęcie roku – fotografię wykonaną przez Paula Hansena przedstawiającą grupę mężczyzn niosących ciała dwóch martwych dzieci przez ulicę w Gazie. Wśród nagrodzonych znalazły się dwie Polki – Ilona Szwarc i Anna Bedyńska.


Międzynarodowe jury 56 edycji World Press Photo wybrało fotografię wykonaną przez Paula Hansena, ze szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter jako zdjęcie roku 2012. Zdjęcie wybrano spośród ponad 100 tysięcy nadesłanych na konkurs. Nagrodzona fotografia przedstawia grupę mężczyzn niosących ciała dwóch martwych dzieci przez ulicę w Gazie. Ciała dzieci niesione są do meczetu na ceremonię pogrzebową, podczas gdy ciało ich ojca niesione jest na noszach. Dwuletnia Suhaib Hijazi i jej trzyletni brat Muhammad zginęli, gdy ich dom został zniszczony przez izraelski atak rakietowy. Ich matka została umieszczona na oddziale intensywnej terapii. Zdjęcie powstało w dniu 20 listopada 2012 w mieście Gaza, na Terytorium Palestyńskim.

Źródło Worldpressphoto.org, fot. Paul Hansen

Jury przyznało nagrody w dziewięciu kategoriach tematycznych 54 fotografom 32 narodowości. Nagrodzeni zostali fotografowie z państw: Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Iran, Izrael, Włochy, Jordania , Malezja, Terytoria Palestyńskie, Holandia, Peru, Polska, Portugalia, Rosja, Serbia, Afryka Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, USA i Wietnam.
Mayu Mohanna, członek jury z Peru, o zwycięskim zdjęciu Paula Hansena powiedział, że "siła zdjęcia leży w kontraście gniewu i smutku dorosłych z niewinności dzieci. Tego zdjęcia nigdy nie zapomnę.”
Santiago Lyon, wiceprezes i dyrektor ds. fotografii w The Associated Press tak mówił o wyborze laureatów: "Kiedy patrzę na wyniki, jako przewodniczący jury, myślę, że zdjęcie roku, i wszystkie pozostałe nagrodzone fotografie są przykładem fotoreportażu z najwyższej półki – oddziałującego na widza i ponadczasowego. "

3 miejsce w kategorii People Observed Portraits, fot. Ilona Szwarc

W konkursie nagrodzone zostały dwie Polki - Ilona Szwarc, która zajęła trzecie miejsce w kategorii People - observed portraits (zdjecie pojedyncze) i Anna Bedyńska, która została nagrodzna w kategorii People - staged portraits (zdjecie pojedyncze, 3 miejsce).
Zobacz zdjęcia nagrodzone w 56 edycji World Press Photo

Zobacz także:
Photoshop 1.0.1 legalnie i za darmo
Firmware do bezlusterkowca Pentax Q10
Wideoporadnik: Fotografia otworkowa, część druga
Od portretu po reportaż - warsztaty fotograficzne
Wystawa ''Islandia wyspa gorąca...''
Uaktualnienie DxO Optics Pro do wersji 8.1.3
Street of New York - Bartosz Mateńko
Największy na świecie mobilny aparat
Panasonic przedstawia ofertę kamer Full HD na 2013 rok
Kamery wideo Full HD Panasonic dla aktywnych
Panasonic HX-A100 - filmowanie bez użycia rąk

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.868s.