Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawa Romana Timofiejuka "Rzeczywistość symetryczna"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawa Romana Timofiejuka "Rzeczywistość symetryczna"
Dodał: Przemysław Imieliński 09.03.2017
10 marca 2017 r., o godz. 17.00 w Słupskim Ośrodku Kultury odbędzie się wernisaż wystawy 30 zagadkowych czarno-białych prac polskiego artysty fotografika mieszkającego w Gdyni.


Ocena obrazowa widoku w aparatach, w których obraz widziany był na matówce jako odwrócony stronami, zmuszała artystę do określenia położenia obiektu, jego umiejscowienia w otoczeniu, znalezienia właściwego znaczenia tematu i starannego skomponowania treści w trakcie procesu myślowego przebiegającego nieświadomie w umyśle fotografującego. Znalezienie właściwego odniesienia do rzeczywistej rzeczywistości wymaga procesów percepcyjno-myślowych. Jak złożone i skomplikowane są te procesy wie każdy, kto próbował iść wprost kierując się bezpośrednio obrazem na matówce. Oglądanie rzeczywistości na podstawie wyświetlonego obrazu na matówce lub odbioru lustrzanego bez procesów myślowych nie pomoże w prawidłowym zakwalifikowaniu właściwej rzeczywistości. O ile jesteśmy świadomi tego, co widzimy bezpośrednio i przyjmiemy ten widok za jak najbardziej miarodajny, to do końca nie jestem pewien, czy obraz matówkowo-lustrzany jest fałszywy. Sama obserwacja odwróconej strony na matówce powoduje w umyśle człowieka samoistne naprawianie i podświadome nałożenie dwóch procesów, optycznych i myślowych, dając w ostatecznym wyniku obraz zgodny z naszym codziennym postrzeganiem otoczenia.

Zdjęcie z wystawy ''Rzeczywistość symetryczna'', fot. Roman Timofiejuk


Natomiast sam moment połączenia tych dwóch obrazów i transformacja na właściwy obraz umyka naszym zmysłom. Zatrzymanie na płaszczyźnie obrazowej tego procesu uzmysławia jakie frapujące formy są nam niewidoczne. Proces transformowania dwóch obrazów w jeden "prawdziwy" jest metafizyczno-ulotny, dlatego chciałem zaprezentować go w formie stałej dając możliwość zaobserwowania na ostatecznej fotografii momentu tworzenia właściwego obrazu.

Zdjęcie z wystawy ''Rzeczywistość symetryczna'', fot. Roman Timofiejuk


Widzenie czegoś i myślenie o czymś to dwa różne procesy zachodzące w naszym umyśle, składające się ostatecznie na właściwe obrazy zgodne z ludzkim widzeniem, bo proces obserwowania na matówce to transformacja umysłowa, która, odwzorowuje dany obiekt na niego samego i z tego tworzy właściwy.

Zdjęcie z wystawy ''Rzeczywistość symetryczna'', fot. Roman Timofiejuk


Pojęciem "rzeczywistość symetryczna" oczywiście określam same przekształcenia obrazów widocznych na matówce aparatu i jego projekcji umysłowej. Dlatego moje wybrane fotografie sprowadziłem do zmontowania "właściwego obrazu" z jego przenicowaną wersją, w efekcie otrzymałem obrazy zniekształconej rzeczywistości nie poddające się realnemu osądowi i nie mające swojego odpowiednika w otoczeniu.
Roman Timofiejuk, Gdynia, 2017 r.


Zdjęcie z wystawy ''Rzeczywistość symetryczna'', fot. Roman Timofiejuk


Roman Timofiejuk – rocznik 1953, współczesny polski artysta fotografik, mieszka w Gdyni. Od 1988 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Należy również do Stowarzyszenia Marynistów Polskich i Stowarzyszenia "Morsy Gdyńskie". Fotografią zajmuje się ok. 40 lat, a w jego dorobku artystycznym jest wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw oraz udział w różnych konkursach i projektach fotograficznych. W latach 1991–2011 zajmował się fotografią zawodową we własnym studio fotograficznym. Tworzy fotografie przeważnie czarno-białe, a z koloru korzysta umiarkowanie.
 
Fotografowanie przestrzeni jest jego ulubionym zajęciem. Interesuje się cyfrowym przetwarzaniem fotografii i jej zastosowaniem w różnych technikach twórczych. Jest uczestnikiem i organizatorem działań artystycznych, kulturalnych związanych z fotografią. Obecnie poświęca się całkowicie działalności artystycznej i wystawienniczej. Tworzy artystyczną fotografię w konwencji Fine Art. Aktualnie rozpoczął pracę nad nową wystawą.

Miejsce: Słupski Ośrodek Kultury
Adres: Słupsk, ul. Niedziałkowskiego 5
Wystawa czynna: od 10 do 31 marca 2017 r.
Więcej informacji: www.sok.slupsk.pl

Zobacz także:
Gala Śląskiej Fotografii Prasowej 2016
Bezpłatne webinarium na temat przygotowywania zdjęć na wystawy
Ceny oraz dostępność nowych obiektywów Tamrona
Nowa pojemność kart microSD x1000 UHS-II U3 od Lexara
Quadralite Pulse Pro X – studyjna lampa błyskowa dla profesjonalistów
Drukarki natychmiastowe do tabletów i smartfonów od Kodaka
Nasze fascynacje 2017 – wystawa fotografii przyrodniczej
Przenośne lądowiska FlatHat oraz uzupełniające zestawy oświetleniowe
Wystawa fotografii kolektywu Un-Posed we Wrocławiu
Pięcioro Polaków w finale Sony World Photography Awards 2017
Śląska Fotografia Prasowa 2016 – wystawa pokonkursowa
Konkurs ''Świat w odcieniach szarości'' rozstrzygnięty!
Sigma 14 mm F1.8 DG HSM ART – jasny, szeroki kąt
Sigma 135 mm F1.8 DG ART – jasny obiektyw portretowy
Sigma 100–400 mm F5–6,3 DG OS HSM – zoom na safari
Sigma 24–70 mm F2.8 DG OS HSM ART – jasny, uniwersalny zoom
Canon EOS M6 – uchwyć więcej z nowym bezlusterkowcem od Canona

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Pejzaż niebanalny

Wiosna to czas odkrywania nowych miejsc i realizowania wymarzonych podróży. Pokażcie pejzaże, które urzekły Was swoją urodą i zachęćcie innych do odwiedzenia tych znanych i tych mniej znanych miejsc zarówno w Polsce jak i za granicą.
Pejzaż niebanalny
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[24.05.2018]
Autor:
Grzesiek Stochel
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.429s.