Liczba tegorocznych zgłoszeń z Polski była
o 23% większa niż w edycji 2015. Ogółem w kategoriach profesjonalnej, otwartej i młodzieżowej zgłoszono łącznie rekordową liczbę
230 103 zdjęć ze 186 krajów – największą w dziewięcioletniej historii i o 33% wyższą niż w edycji 2015. Sumaryczna liczba zgłoszeń w całej, sięgającej 2007 r. historii Sony World Photography Awards przekroczyła już milion. Potwierdza to, że konkurs należy do najbardziej renomowanych i opiniotwórczych imprez tego typu na świecie.
Jury złożone ze specjalistów z branży (pełna lista tutaj) zakwalifikowało do finału następujących fotografów:
• Radosław Goździelewski, kategoria otwarta "Architektura"
• Filip Wolak (pracujący w Nowym Jorku), kategoria otwarta "Architektura"
• Kamil Wojtyła, kategoria otwarta "Kultura i sztuka:
Wszyscy finaliści
rywalizują obecnie o pierwsze miejsce w swojej kategorii, tytuł Fotografa Roku w kategorii otwartej oraz
nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy dolarów amerykańskich. Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone podczas wieczoru galowego, który odbędzie się w Londynie 21 kwietnia.
Prace finalistów będą ponadto prezentowane w kwietniu i maju w Londynie w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2016. Zostaną również opublikowane w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2016. Na wystawie będzie także można zobaczyć pierwszą w Europie obszerną prezentację prac laureatów tegorocznej nagrody za wybitny wkład w fotografię: chińsko-japońskiego małżeństwa RongRong & inri uprawiającego fotografię artystyczną.
 |
''Basen'', fot. Radosław Goździelewski |
Radosław Goździelewski: "Basen", kategoria otwarta "Architektura"
Goździelewski robi zdjęcia od kilku lat. Do poważniejszego zajęcia się fotografowaniem i rozwoju własnych umiejętności zachęcił go profesjonalista poznany w 2015 roku. Goździelewski lubi penetrować opuszczone miejsca. Jego zakwalifikowane do finału zdjęcie "Basen" to zapadający w pamięć
obraz zrujnowanego basenu w opuszczonym szpitalu wojsk radzieckich w Legnicy.
– To dowód, że ciężka praca naprawdę się opłaca – komentuje swój sukces Goździelewski. – Z niecierpliwością czekam, by zobaczyć swoje zdjęcie na wystawie Sony World Photography Awards 2016. To milowy krok naprzód w moim życiu.
Filip Wolak: "Śnieżny Central Park z 10 tysięcy stóp", kategoria otwarta "Architektura"
W 1999 roku Filip Wolak przeniósł się z rodzinnej Polski do Nowego Jorku. Zaczął fotografować nocne życie NYC i szybko zdobył uznanie za charakterystyczny styl swoich prac. Od 2011 roku Wolak zajmuje się wyłącznie zawodowym wykonywaniem zdjęć. Jako czynny pilot (i czasami instruktor lotniczy) łączy pasje latania i fotografowania, tworząc unikatowe obrazy świata pod spodem. Finałowe zdjęcie Filipa "Śnieżny Central Park z 10 tysięcy stóp" to piękne zdjęcie lotnicze słynnego nowojorskiego Central Parku.
 |
''Śnieżny Central Park z 10 tysięcy stóp'', fot. Filip Wolak |
– To był jeden z rześkich, zimowych dni w marcu 2015 r., gdy wszyscy byli już zmęczeni długą i ciężką zimą na północnym wschodzie – mówi Filip o okolicznościach powstania zdjęcia. – Byłem zaskoczony doskonałą widocznością panującą tego dnia. Wzbiłem się więc swoją Cessną powyżej zamkniętej przestrzeni powietrznej nad Nowym Jorkiem, co dało mi pełną swobodę przemieszczania się. Dzięki odrobinie planowania (i szczęścia) udało mi się uchwycić idealne dopasowanie układu cieni do alej. Na ich uchwycenie miałem tylko jedną szansę, bo cienie szybko się przemieszczały.
Kamil Wojtyła, "Linoskoczkowie", kategoria otwarta "Kultura i sztuka"
Kamil Wojtyła (ur. 1986) pracuje jako dentysta w Jaworznie. Zdjęcia robi odkąd w 2014 r. kupił swoją pierwszą lustrzankę cyfrową, a fotografia jest dla niego sposobem na relaks. Praca Wojtyły wymaga częstego przemieszczania się i dlatego zawsze zabiera on ze sobą aparat w nadziei na uchwycenie idealnego ujęcia. Jego finałowe, czarno-białe zdjęcie "Linoskoczkowie" przedstawia trzech linoskoczków występujących na festiwalu sztuki cyrkowej w Lublinie.
 |
''Linoskoczkowie'', fot. Kamil Wojtyła |
– Wejście do finału tak ważnego konkursu to dla mnie wielki zaszczyt – mówi Kamil o swoim sukcesie. – Mam okazję zaprezentować swoje zdjęcia miłośnikom fotografii z całego świata i wyjść poza swój fotograficzny światek.
Sony World Photography Awards to konkurs mający na celu wyróżnienie i nagrodzenie najlepszych współczesnych zdjęć wykonanych w ubiegłym roku. Udział w nim biorą fotografowie o różnych umiejętnościach. Konkurs obejmuje cztery podstawowe kategorie: profesjonalną, otwartą, młodzieżową i studencką.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyborów dokonanych przez jurorów tegorocznej edycji – powiedział Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation i organizator konkursu, o finalistach obecnego konkursu. – Mimo wzrostu liczby uczestników i zdjęć, a w konsekwencji większej ilości pracy nad oceną, w tegorocznych zgłoszeniach dominowały poruszające obrazy z tradycyjnie mocnych kategorii: dokumentu społecznego oraz sztuki i fotografii konceptualnej. To wspaniałe, że fotografia może się cechować tak dużym bogactwem.
Więcej informacji o konkursie i nagrodach: www.worldphoto.org
Zobacz także:Kolejny odsłona konkursu OlympusaKonkurs ''Uwielbiam czerń i biel'' rozstrzygnięty!Konkurs Uchwyć Kolor rozstrzygnięty!Uroki zimy – ostatnia szansa!Konkurs Przyroda OjczystaKonkurs fotograficzny w ramach FILM VIDEO FOTOKonkurs Świeć się z Energą rozstrzygnięty!Śląska fotografia prasowa - konkursKonkurs OlympusKonkurs "Jesienny spacer z aparatem" rozstrzygnięty!Fotograficzne abstrakcje – konkurs Fotografuj.plKonkurs "W półmroku świat jest inny..." rozstrzygnięty!