Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Trwa Poszukiwanie Ciszy


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Trwa Poszukiwanie Ciszy
Dodał: Błażej Organisty 02.05.2016
Wystawa fotografii Arkadiusza Pałasińskiego pt. „W poszukiwaniu ciszy” jest czynna do 10 maja 2016 r. Kolekcję zdjęć można oglądać w Galerii Fotografii DeKa i Galerii Drugiego Planu w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach.


Wystawa „W poszukiwaniu ciszy” to pierwsza wystawa z cyklu „Odcienie Europy”. W swoich pracach autor sięgnął po temat bliski współczesnemu człowiekowi – ciszy, a właściwie jej głębokiego deficytu.

Współczesny Europejczyk żyje w czasach ogromnych zmian cywilizacyjnych, kulturowych i technologicznych. Pędzimy przez życie w niespotykanym dotąd tempie. Często dbamy o nasze ciała, zapewniając sobie wysoki komfort życia i zabiegając o najnowsze gadżety, gubimy się w zaciekłej rywalizacji zawodowej i społecznej, a zapominamy o potrzebach duszy. Brak nam wytchnienia, brak umiaru, brak równowagi wewnętrznej... – opisuje Krzysztof Łapka, kurator wystawy.

W poszukiwaniu ciszy, fot. Arkadiusz Pałasiński


Zdaniem autora wszyscy potrzebujemy choćby odrobiny ciszy, spokoju i wprowadzenia do naszego życia harmonii, która spowoduje, że będziemy szczęśliwsi, łagodniejsi, zdrowsi... Potrzebujemy oddechu, żeby choć na moment zdystansować się od otaczającej nas cywilizacyjnej, często destrukcyjnej rzeczywistości.

Na obecnym etapie życia autor aktywnie poszukuje sposobów, jak taki stan osiągnąć. Wyraźnie wskazuje nam, że jedną z najwspanialszych możliwości, jest zanurzenie się w górski krajobraz. Samotnie lub w skromnym towarzystwie, z dala od hałaśliwych turystów, z dala od cywilizacji. Wtedy w niezwykłym skupieniu możemy oddać się głębokim rozmyślaniom o życiu, o swoich priorytetach, złapać niezbędny dystans do codzienności i kontemplując piękno górskich pejzaży połączyć się w pełnej harmonii z przyrodą.

W poszukiwaniu ciszy, fot. Arkadiusz Pałasiński


W swoich kadrach autor uwiecznił te właśnie chwile, momenty radosnych emocji, głębokich przemyśleń, czasami chwil dzikiej wręcz euforii, pojawiających się spontanicznie podczas obserwacji niezwykłych spektakli tworzonych przez przyrodę, czy to podczas ekstatycznych wchodów słońca, czy w trakcie dynamicznie zmieniającej się pogody, czy o zachodzie przynoszącym delikatne światło, ledwie muskające otaczające szczyty gór – kontynuuje kurator.

Niektóre z zaprezentowanych kadrów pozwalają z radością dostrzec, jak ludzie obdarzeni głęboką wrażliwością estetyczną potrafią, wznieść malownicze budowle, które w sposób niezwykle harmonijny wpisują się w otaczający krajobraz, często wspaniale go uzupełniając.

W poszukiwaniu ciszy, fot. Arkadiusz Pałasiński


Zastosowana czarno-biała konwencja prac pozwala na wykorzystywanie siły wyobraźni odbiorcy i sięgnięcie do głębi doznań estetycznych, co gwarantuje bardzo indywidualną interpretację prezentowanych na wystawie obrazów. Oglądając poszczególne kadry, można odkrywać niezwykłe formy skalne, rozkoszować się rozległymi przestrzeniami, podziwiać monumentalne szczyty sięgające nieba, czy też z zapartym tchem obserwować z lotu ptaka najwyższy kanion w Europie.

Format prac został tak dobrany, by widz mógł w pełnym skupieniu wniknąć w obraz, rozbudzić swoją wyobraźnię i swobodnie podążyć za emocjami autora. Prezentowany materiał zdjęciowy został wykonany w ciągu ostatnich sześciu lat podczas licznych podróży autora po Polsce, Słowacji, Słowenii, Włoszech, Grecji, Szkocji, Norwegii i Islandii.

W poszukiwaniu ciszy, fot. Arkadiusz Pałasiński


Arkadiusz Pałasiński - artysta fotograf specjalizujący się w fotografii krajobrazowej i podróżniczej. Fascynat fotografii czarno-białej. W poszukiwaniu tematów do swoich projektów, podróżuje po całym świecie. Ulubionym kierunkiem wypraw fotograficznych jest daleka – miejsca takie jak Norwegia czy Islandia, gdzie nadal można znaleźć niczym nieskażoną, dziką przyrodę i fotografować w skupieniu, nie będąc otoczonym tłumem fotografów i turystów.

Termin wystawy: do 10 maja 2016
Miejsce: Galeria Fotografii DeKa i Galeria Drugiego Planu
Adres: Rybnik ul. 1 Maja 91B
Godziny otwarcia: www.dkchwalowice.pl
Kurator: Krzysztof Łapka
Więcej informacji: www.dkchwalowice.pl

Zobacz także:
Przegląd portfolio na Fotofestiwalu
Wernisaż "Tamy" w Zamościu
Mobile Photo Trip Poznań
Zwycięzcy Nikon European Film Festival
Terytoria we Wrocławiu
Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2016
Dziś wernisaż w Słupsku
Ekspozycja bez tajemnic – nowość wydawnictwa Galaktyka
Głębia Spojrzenia – wernisaż
Dziś wernisaż we Wrocławiu
Wernisaż w Krakowie

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.74s.