Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  TERRA – VIII Festiwal Slajdów Podróżniczych


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TERRA – VIII Festiwal Slajdów Podróżniczych
Dodał: Magdalena Hreczycho 04.12.2008
W dniach 6–7 grudnia w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki przy Placu Defilad 1 odbędzie się VIII Festiwal Slajdów Podróżniczych. Fotografujący podróżnicy opowiedzą o swoich wyprawach i pasjach, prezentując zdjęcia wykonane podczas podróży do różnych zakątków świata.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Po raz ósmy Agencja Podróżnicza Terra Incognita zaprasza na pokazy slajdów z wielu ciekawych wypraw. Zdjęcia wyświetlane na kinowym ekranie, pełne emocji opowieści fotografujących podróżników i muzyka zaprowadzą widzów w magiczny świat podróży. Osobiste doświadczenia autorów ze spotkań z innymi kulturami pokażą nam, że świat nie jest wcale taki straszny jak go media malują, opisując głównie złe wydarzenia.
Do Tunezji – krainy orientalnych klimatów, tajemnic Sahary i ciekawych historii zabiorą nas Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus. Razem z Darkiem Sepioło zanurzymy się w podwodny świat Wielkiego Błękitu i odkryjemy najpiękniejsze rafy koralowe świata, tajemnicze wraki i magiczne wnętrza zalanych jaskiń. Smak pionierskiej przygody poznamy z Lechem i Wojciechem Flaczyńskimi na Alasce, wchodząc na szczyt McKinleya oraz spływając pontonem nieskażoną cywilizacją rzeką Kuskokwim. W mało znane i leżące z dala od utartych szlaków rejony magicznego Tybetu zabierze nas Marek Kalmus, znawca Himalajów i kultury tybetańskiej. Słuchając opowieści Anny Grebieniow o jej powrotach do Mongolii i fascynacji tym pięknym krajem będziemy przemierzać konno rozległe stepy, pustynię Gobi i poznawać życie koczowników. Barwną wielokulturową egzotykę wschodniej Polski odkryjemy razem z Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami, których oczarowały krajobrazy i nastrojowe święta pogranicza. Przedzierając się przez dżunglę, bagna i góry dotrzemy z Anną i Jakubem Urbańskimi do niedostępnych rejonów Papui zamieszkałych przez tajemnicze plemiona. Wspinając się z Piotrem Morawskim w Himalajach i Karakorum oraz zdobywając ośmiotysięczne szczyty przeżyjemy związane z tym nadzieje, rozczarowania i radości.

PROGRAM FESTIWALU:

Sobota, 6 grudnia 2008

godz. 11:00–12:30
TUNEZJA – W POSZUKIWANIU DŻINÓW I PRZYGÓD
Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus

 
Bismillahi Rahmani Rahim! W imię Allaha Najwyższego – rozpocznijmy tę podróż! Jednak czy prawdziwemu podróżnikowi przystoi jechać na wyprawę, by na plaży popijać drinki z palemką? Ale kto powiedział, że Tunezja to tylko plaże? Wystarczą zaledwie trzy godziny lotu samolotem, by przenieść się w świat arabskiej baśni z tysiąca i jednej nocy – pełnej barw, muzyki i orientalnego klimatu. Dawna rzymska prowincja Africa (od której nazwę wziął cały kontynent) zauroczyła Odyseusza, zaś dziś przyciąga egzotycznymi krajobrazami i mozaiką kultur. Podczas pokazu wyruszymy, by odkryć sekrety górskich oaz, spotkać Czerwoną Jaszczurkę i Ekspres do Allaha, zmierzyć się z Saharą, przespacerować się po antycznych mozaikach i sprawdzić co pozostało po kręconych tu Gwiezdnych Wojnach i Quo Vadis. Odwiedzimy też współczesnych troglodytów, malownicze warowne ksary, błękitno-białe miasteczko Sidi Bou Said, a także przekonamy się, czy udało się zniszczyć Kartaginę. Kraj ten tak zauroczył autorów pokazu, że wrócili tu po pół roku, jak zwykle w towarzystwie swoich małych podróżników: trzyletniego Michasia i półtorarocznego Stasia wraz z nimi pracując nad albumem "Tunezja".

Tunezja, fot. Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus.

godz. 13:30–15:00
WIELKI BŁĘKIT – FASCYNUJĄCY PODWODNY ŚWIAT
Darek Sepioło

 
Morza i oceany stanowią 70% powierzchni Ziemi. Większość naszej planety to świat z pozoru niedostępny dla człowieka. Jednak o tym, że tak nie jest każdego roku przekonuje się coraz więcej ludzi. Pod powierzchnią znajduje się bowiem świat tak ciekawy i inspirujący, że przyciąga coraz więcej pasjonatów. Każdego dnia odkrywanych jest kilkanaście nowych gatunków morskich zwierząt i roślin. Niespotykane kształty i kolory na powierzchni ziemi, pod wodą są codziennością. Nigdzie na ziemi nie mamy możliwości tak bliskiego kontaktu z dziką przyrodą. W podwodnym świecie jesteśmy gośćmi, a zwierzęta morskie nie znając człowieka, często po prostu ignorują jego obecność. Dzięki temu mamy niepowtarzalną okazję przyglądać się z bliska niezwykłym stworzeniom.
Pokaz slajdów Darka Sepioło jest owocem jego wieloletniej fascynacji podwodnym światem. Wyruszymy w podróż po najpiękniejszych rafach koralowych na świecie, zajrzymy do wnętrza tajemniczych wraków i poznamy ich niezwykłe historie, odkryjemy również magiczne wnętrza zalanych jaskiń, które są największym wyzwaniem dla nurków.

Wielki Błękit, fot. Darek Sepioło.

godz. 16:00–17:30
Z CZEKANEM I PAGAJEM – ALASKA 2007
Lech i Wojciech Flaczyńscy

 
Prezentacja z nietypowej wyprawy na Alaskę w 2007 roku Lecha i Wojciecha Flaczyńskich, ojca i syna, chcących zmierzyć się z żywiołami ziemi i wody. Wyprawa obejmowała zarówno wejście w skrajnie trudnych warunkach pogodowych na McKinleya (6194 m), jak i dokonanie pierwszego polskiego spłynięcia trudno dostępną, dziewiczą i nieskażoną cywilizacją rzeką Kuskokwim. Było to niezwykle ambitne i znakomicie zorganizowane logistycznie przedsięwzięcie – a co warte podkreślenia zaplanowane i zrealizowane na własną rękę. Głównym celem wyprawy dla Lecha miało być spłynięcie rzeką Kuskokwim, a dla Wojtka zdobycie najwyższego szczytu Ameryki Północnej, ale swoje "własne Fitzcarraldo" przeżyli przebijając się pieszo ze 150 kg ekwipunkiem i canoe przez dziewiczą alaskańską tundrę znad jeziora Lake Minchumina nad rzekę Kuskokwim. Wyruszyli na szlak pełen niedźwiedzi i innych niebezpieczeństw, znany tylko jednemu z tamtejszych traperów, który na swojej starej mapie odręcznie wyrysował im drogę.
Pod szczytem McKinleya warunki gwałtownie się pogorszyły i wszystkie wyprawy przeczekiwały załamanie pogody. Polacy, mający jeszcze w planie spływ rzeką i ograniczeni czasowo, zdecydowali się na atak szczytowy przy -40 st. C i wietrze 70 km/h.
Na tegorocznym festiwalu w Gdyni Kapituła doceniła ten wysiłek, przyznając im KOLOSA w prestiżowej kategorii Wyczyn Roku, a ich prezentacja została wyróżniona Nagrodą Dziennikarzy.

Alaska, fot. Lech i Wojciech Flaczyńscy.

godz. 18:30–20:00
ZAGINIONY TYBET
Marek Kalmus

 
Oprócz popularnych tras turystycznych odwiedzanych przez tysiące osób z całego świata istnieje wiele miejsc niezwykłych wcale lub prawie nieznanych, rzadko odwiedzanych zarówno przez obcych, jak i nawet przez samych Tybetańczyków. Często są to miejsca ważne historycznie i religijnie, mające duże znaczenie jako część dziedzictwa kulturowego Tybetu. Niektóre z nich leżą prawie "na wyciągnięcie ręki" niedaleko głównych dróg, inne wymagają wielodniowych podróży kiepskimi traktami, przez wysokie przełęcze, wąwozy i górskie pustkowia.
Pokaz Marka Kalmusa obejmuje dwa regiony: Latö w Tybecie Południowym z takimi miejscami jak: Puntsoling (klasztor uczonego Tarnathy z XVII w., ruiny zamku królowej Tybetu Południowego, wiszący most łańcuchowy z XV w.) i Dżonang (wielokaplicowy czorten z XIV w. z unikalnymi malowidłami i ruiny klasztoru) oraz leżące na uboczu stare miasteczko Lhatse i ruiny wielkiego czortenu Gyang Bumocze. Drugi region to dawne przedbuddyjskie państwo Szang-szung, a potem królestwo Guge w Tybecie Zachodnim z takimi miejscami jak: święte miejsce pielgrzymkowe Tirthapuri, skalna pustelnia religii bon – Guru Gem i okolice mitycznego Khyunglungu oraz wspaniałe tysiącletnie zabytki dawnych stolic Guge – Tholingu i Tsaparangu, założonych w księżycowym przełomie Satledżu.

Tybet, fot. Marek Kalmus.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.198s.