Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sony RX100 VI – miniaturowy aparat z dużym i jasnym zoomem


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony RX100 VI – miniaturowy aparat z dużym i jasnym zoomem
Dodał: Przemysław Imieliński 07.06.2018
Firma Sony – światowy lider w technologii przetwarzania obrazu cyfrowego i największy na świecie producent przetworników obrazu – ogłosiła wprowadzenie do oferty aparatu RX100 VI (DSC-RX100M6): kolejnego modelu z popularnej serii Cyber-shot RX100.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Nowy RX100 VI to pierwszy aparat z rodziny RX100 wyposażony w obiektyw o dużej krotności zoomu: ZEISS Vario-Sonnar T* 24–200 mmi F/2,8–4,5. Wprowadzenie tak zaawansowanej optyki nie odbiło się jednak na poręczności, kieszonkowych wymiarach, szybkości działania i wysokiej jakości obrazu, będących znakami rozpoznawczymi linii Sony RX100. Dzięki szerokiemu zakresowi ogniskowych, imponującej jakości obrazu i uniwersalności przy fotografowaniu i filmowaniu aparat znakomicie sprawdzi się przy utrwalaniu codziennego życia i miejskich pejzaży, fotografowaniu sportu i dzikiej przyrody, wykonywaniu portretów i w wielu innych zastosowaniach.

Sony RX100 VI – widok z przodu


Nowy model jest wyposażony w 20,1-megapikselowy, warstwowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS typu 1,0" z własnym układem pamięci DRAM, zmodernizowanym procesorem obrazu BIONZ X oraz układem o dużej skali integracji, który do maksimum zwiększa szybkość przetwarzania i optymalizuje jakość obrazu w każdych warunkach. Kolejny atut aparatu RX100 VI to wyjątkowo wydajny system Fast Hybrid AF z 315 umieszczonymi na matrycy polami AF opartymi na detekcji fazy. System ten nastawia ostrość w ciągu zaledwie 0,03 sekundy, co jest najkrótszym na świecie czasem w segmencie aparatów z przetwornikiem typu 1,0". Użytkownik może też fotografować z szybkością do 24 kl./s – w pełnej rozdzielczości i przy nieprzerwanym działaniu systemów AF/AE – jak również nagrywać piękne filmy 4K z odczytem wszystkich pikseli matrycy bez ich łączenia w grupy.

– Nie ustajemy we wprowadzaniu innowacji w naszej rodzinie aparatów RX, zapewniającej klientom nowe, nieistniejące wcześniej możliwości utrwalania obrazów – mówi Neal Manowitz, wiceprezes działu Digital Imaging w Sony Electronics. – Nowy RX100 VI jest tego kolejnym przykładem. Ma duży zakres ogniskowych i bardzo zaawansowany system automatyki ostrości, może fotografować z dużą szybkością, a mimo to mieści się w kieszeni. To najlepszy aparat kieszonkowy dla podróżnika.

Nowy obiektyw 24–200 mm o dużej krotności zoomu i doskonała jakość obrazu
Po raz pierwszy w serii Sony RX100 użyty został obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T* 24–200 mm F/2,8–4,5. Mimo kompaktowych wymiarów pokrywa on zakresy typowe dla dwóch obiektywów: 24–70 mm i 70–200 mm. Właściwości te osiągnięto dzięki unikatowej konstrukcji z dwoma soczewkami ze szkła ED (o bardzo małej dyspersji) i ośmioma soczewkami asferycznymi, w tym czterema AA (zaawansowanymi asferycznymi). Połączenie wszystkich tych elementów zapewnia znakomitą ostrość całego kadru przy każdej ogniskowej i gwarantuje jakość obrazu, z której znana jest seria RX100.

Sony RX100 VI – widok z góry


Imponujący obiektyw modelu RX100 VI wyróżnia się dużym otworem przysłony w całym zakresie zoomu. Umożliwia uzyskanie pięknego efektu bokeh na zdjęciach portretowych oraz ostrych, precyzyjnych ujęć obiektów w ruchu. Wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShot pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 4 stopnie przysłonhy i zapobiega rejestrowaniu poruszonych ujęć w słabym oświetleniu lub przy większych ogniskowych.

Błyskawicznie działający system AF i duża szybkość fotografowani
Nowy RX100 VI jest wyposażony w system Fast Hybrid AF, dzięki któremu ustawienie ostrości trwa jedyne 0,03 sekundy. To innowacyjne rozwiązanie łączy zalety 315 opartych na detekcji fazy, umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej pól AF pokrywających około 65% kadru oraz systemu AF opartego na detekcji kontrastu. Duża szybkość działania systemu AF doskonale uzupełnia uniwersalny zakres ogniskowych obiektywu 24–200 mm. W rezultacie każdy obiekt jest utrwalany wyraźnie i ze wszystkimi szczegółami.
 
RX100 VI to także pierwszy aparat z serii RX100 wyposażony w technologię High-density Tracking AF, która koncentruje pola AF wokół głównego motywu, aby zwiększyć dokładność śledzenia i ustawiania ostrości. Użytkownik może również skorzystać z cieszącej się popularnością technologii "AF priorytet oczu". Jej obecna wersja śledzi ostrość około dwóch razy wydajniej niż w dotychczasowym modelu z serii RX100. Aparat wyposażono w funkcje ustawiania ostrości na miejsce dotknięte na ekranie LCD oraz dotykowego wybierania pola ostrości. Ta ostatnia jest przeznaczona dla osób, które wolą wybierać pola ostrości przez wskazanie ich palcem.

Sony RX100 VI z wysuniętym obiektywem


Potencjał systemu AF aparatu RX100 VI znakomicie wykorzystuje funkcja zdjęć seryjnych z szybkością do 24 kl./s i pełnym śledzeniem AF/AE, pozwalająca zapisać w buforze pamięci nawet 233 obrazy. W porównaniu z poprzednimi modelami znacznie zmniejszyło się opóźnienie obrazu w wizjerze elektronicznym, dzięki czemu fotograf wykonujący serię zdjęć może niezawodnie uchwycić najważniejszy moment. Aby ułatwić przeglądanie i sprawdzanie obrazów utrwalonych w trybie zdjęć seryjnych, wprowadzono możliwość ich wyświetlania w grupach, a nie tylko pojedynczo.
 
Funkcjonalność aparatu RX100 VI obejmuje też krótki czas otwarcia migawki niwelujący zniekształcenia (o minimalnym czasie otwarcia 1/32 000 s). Ogranicza ona efekt "przekrzywienia" powstający przy rejestracji ruchomych obiektów. Po włączeniu trybu migawki elektronicznej aparat może pracować całkowicie bezgłośnie – nawet w trybie zdjęć seryjnych przy dużej szybkości. Dostępna jest również migawka mechaniczna.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.628s.