Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sony DSC-RX1 - pełnoklatkowa matryca w aparacie kompaktowym


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
System mechanicznej stabilizacji matrycy zastosowany w aparatach Olympus E-3 i E-510 nie powstał z myślą o fotografii cyfrowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony DSC-RX1 - pełnoklatkowa matryca w aparacie kompaktowym
Dodał: Stanisław Kuras 12.09.2012
Sony Cyber-shot DSC-RX1 to pierwszy na świecie aparat kompaktowy z pełnoklatkowym (35 mm) przetwornikiem obrazu o efektywnej rozdzielczości 24,3 megapiksela.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Nowy, niezwykły aparat Cyber-shot™ DSC-RX1 to ważące tylko 482g (z akumulatorem i kartą pamięci) urządzenie, wyposażone w pełnoklatkowy (35mm) przetwornik obrazu i jasny (F2), stałoogniskowy obiektyw. W rezultacie doskonale nadaje się do zabrania w podróż i do codziennego fotografowania; do zdjęć portretowych i do dokumentowania życia ulicy.

Model Cyber-shot RX1 jest znacznie mniejszy i lżejszy niż którakolwiek z istniejących pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych. Mimo to, pozwala na uzyskanie pierwszorzędnej jakości obrazu, będącej dotąd domeną profesjonalnych lustrzanek.

Integracja korpusu z obiektywem gwarantuje idealne wzajemne dopasowanie matrycy i elementów optycznych. W rezultacie możliwe jest pełne wykorzystanie możliwości obiektywu i uzyskanie niespotykanej dotąd jakości obrazu, nawet na obrzeżach kadru. Aparat jest wygodny i intuicyjny w obsłudze. Zaawansowani użytkownicy mogą urzeczywistniać swoje twórcze wizje, ręcznie wybierając wszystkie parametry ujęcia — bez pogorszenia łatwości obsługi ani poręczności.
 
Duża efektywna rozdzielczość (24,3 megapiksela) daje możliwość wiernego odwzorowania drobnych szczegółów i subtelnych faktur. Pełnoklatkowa matryca cechuje się ponadto nadzwyczaj szerokim zakresem dynamicznym i zdolnością do uchwycenia bogatej kolorystyki obrazu.

DSC-RX1, przetwornik obrazu
Duże wymiary elementu światłoczułego ułatwiają uzyskanie szerokiego zakresu czułości ISO, który w modelu Cyber-shot™ RX1 wynosi od 100 do 25 600. Dodatkowo, w trybie rozszerzonym2 czułość można obniżyć do ISO 50, a dzięki funkcji wieloklatkowej redukcji szumów zwiększyć do odpowiednika ISO 102400. W tym drugim przypadku aparat Cyber-shot™ RX1 nawet w bardzo słabo oświetlonych miejscach pozwoli na wykonanie z ręki naturalnie wyglądających zdjęć o niskim poziomie szumów — bez włączania lampy błyskowej.
 
Pełnoklatkową matrycę uzupełnia jasny obiektyw Carl Zeiss Sonnar T* o stałej ogniskowej 35mm — przydatny zarówno przy zdjęciach portretowych i ulicznych, jak i codziennym fotografowaniu. Nazwa Sonnar pochodzi od niemieckiego wyrazu „Sonne” (słońce) i symbolizuje zdolność do przechwytywania maksymalnej ilości światła. Obiektyw aparatu Cyber-shot™ RX1 ma nową konstrukcję optyczną z zaawansowaną soczewką asferyczną (Advanced Aspherical — AA), która umożliwia miniaturyzację bez pogorszenia parametrów optycznych ani rozdzielczości.

Model Cyber-shot RX1 jest pierwszym na świecie aparatem kompaktowym wyposażonym w przetwornik obrazu Exmor CMOS o wielkości pełnej klatki filmu małoobrazkowego (35mm), a więc przeszło dwukrotnie większy od matryc APS-C w znacznie masywniejszych lustrzankach cyfrowych.

Duży, wynoszący F2 maksymalny otwór 9-listkowej przysłony kołowej zapewnia piękny wygląd nieostrych fragmentów obrazu (efekt bokeh), godny obiektywów do profesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Na tubusie obiektywu znajduje się ponadto pierścień trybu makro, służący do wykonywania szczegółowych zdjęć w zbliżeniu, z odległości do 20cm (mierzonej od płaszczyzny obrazowania).
 
Przetwarzanie danych z przetwornika Exmor CMOS to zadanie zmodernizowanego procesora obrazu BIONZ, umożliwiającego między innymi zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości w tempie do 5 klatek na sekundę. Procesor pozwala na zapis danych w 14-bitowym formacie RAW, który zaawansowanym użytkownikom daje olbrzymie możliwości „wywoływania” i przetwarzania negatywu cyfrowego w celu urzeczywistnienia swoich twórczych wizji.
 
Do nastawiania ostrości i przysłony można użyć dedykowanych pierścieni na obiektywie. Z myślą o łatwym przełączaniu trybów nastawiania ostrości, z przodu aparatu umieszczono specjalne pokrętło, podobne do występującego w lustrzankach. U góry korpusu znajdziemy natomiast ergonomicznie umieszczone pokrętła kompensacji ekspozycji i wyboru trybu pracy. Na obudowie są również dwa łatwo dostępne przyciski: funkcji użytkownika i blokady AEL.
 
Szybkie, intuicyjne wybieranie żądanych ustawień umożliwia system obsługi Quick Navi. Zmienianie parametrów pokrętłem sterującym i wielokierunkowym wybierakiem jest szczególnie wygodne przy korzystaniu z oferowanego oddzielnie wizjera optycznego. Profesjonalistów ucieszy obecność funkcji pamięci ustawień (MR), pozwalającej na zapis i szybkie przywrócenie trzech zestawów ustawień urządzenia.

Mimo wyjątkowo małych wymiarów, aparat Cyber-shot RX1 daje niemal nieograniczone możliwości twórczej ekspresji, a jego użytkownicy mają do dyspozycji pełny zestaw trybów ręcznego wyboru ustawień, zupełnie jak w zaawansowanej lustrzance cyfrowej.

Wśród innych udoskonaleń warto wspomnieć o funkcji MF Assist, która powiększa fragment obrazu, by ułatwić precyzyjne korekty ostrości. Można także skorzystać z zapożyczonej ze sprzętu profesjonalnego funkcji Peaking, która wyróżnia na ekranie ostre fragmenty obrazu. Chcąc uzyskać jeszcze większą dokładność nastawiania ostrości, można dodać sprzedawany oddzielnie wizjer elektroniczny FDA-EV1MK.
 
Dzięki technologii By Pixel Super Resolution powiększanie obrazu nie powoduje obniżenia rozdzielczości, a uzyskiwana jakość jest o wiele lepsza niż przy użyciu standardowego zoomu cyfrowego. Aparat ma również funkcję inteligentnego telekonwertera, która kadruje środkowy fragment obrazu z matrycy, powiększając go w skali 1,4x lub 2x. Bardzo wysoka rozdzielczość przetwornika gwarantuje dużą ilość szczegółów nawet wówczas, gdy powiększony i skadrowany obraz zostanie zreprodukowany na odbitce o dużym formacie.

Rejestruje filmy Full HD
Poza nieskazitelnymi zdjęciami, aparat Cyber-shot™ RX1 rejestruje filmy Full HD o wysokiej jakości i niskim poziomie szumów. Do wyboru są różne progresywne tryby zapisu, w tym 50p/60p i 25p/24p. Ten ostatni nadaje codziennym scenom wygląd materiału z kamery używanej do produkcji kinowych. Nastrojowe ujęcia można również bez kłopotu nakręcić przy słabym oświetleniu, na przykład o zmierzchu. Dla zapewnienia maksymalnej swobody twórczej przy nagrywaniu filmów, aparat pozwala na wybór pełnego zestawu trybów ekspozycji PASM.
 
Osoby z ambicjami artystycznymi mają do wyboru 13 stylów twórczych oraz szereg trybów efektu w obrazie, które umożliwiają przetwarzanie obrazu bez używania komputera. W uzyskaniu optymalnego wyglądu ujęć pomagają takie funkcje jak automatyka HDR, optymalizacja zakresu dynamicznego (DRO) czy bracketing (ekspozycji, DRO lub balansu bieli). Podczas fotografowania krajobrazów i architektury można wyświetlić na ekranie LCD cyfrową poziomicę, pozwalającą na kontrolowanie przechyłu aparatu.


Dodatkowe możliwości fotografowania i nagrywania filmów zapewnia stopka Multi Interface3 współpracująca z powiększającą się gamą akcesoriów. Można do niej podłączyć lampę błyskową o dużej mocy, wizjer elektroniczny, wizjer optyczny oraz monitor LCD. Do nabycia jest również torba-osłona o wysokiej jakości, osłona obiektywu i zwiększający wygodę obsługi, dodatkowy uchwyt.

Oprogramowanie PlayMemories Home i Studio
W modelu Cyber-shot™ RX1 jest fabrycznie zainstalowane oprogramowanie PlayMemories Home (Lite Edition). Pozwala ono na łatwe przesyłanie obrazów do komputera w celu zarządzania nimi oraz ich edycji i drukowania. Pełna wersja PlayMemories Home, dostępna do pobrania za darmo, umożliwia ponadto edycję filmów i nagrywanie płyt.
 
Posiadacze systemów PlayStation®3 mogą za darmo pobrać oprogramowanie PlayMemories Studio, służące do edycji zdjęć i filmów z użyciem podobnego jak przy grach systemu obsługi. Do prezentacji obrazów można wykorzystać stworzony przez Sony serwis-chmurę PlayMemories Online. Pozwala on w prosty sposób oglądać materiał na szeregu współpracujących urządzeń, niezależnie od pory i miejsca.

Najważniejsze cechy i specyfikacja techniczna Sony DSC-RX1 na następnej stronie.

Dostępność: Nowy, pełnoklatkowy cyfrowy aparat kompaktowy Sony Cyber-shot™ RX1 będzie dostępny w Europie od grudnia 2012r.
Sugerowana cena: ok. 650 euro
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.835s.