Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Sanyo XP200L – pierwszy na świecie projektor 4LCD


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sanyo XP200L – pierwszy na świecie projektor 4LCD
Dodał: Jarosław Zachwieja 23.06.2008
Firma Sanyo zaprezentowała pierwszy model rzutnika LCD, którego sercem jest poczwórny – a nie jak do tej pory potrójny – układ matryc ciekłokrystalicznych odpowiedzialnych za generowanie obrazu.


Choć rynek projektorów cyfrowych przeżywa intensywny rozwój, to same technologie stosowane w tych urządzeniach nie podlegają rewolucyjnym zmianom. Pomijając prowadzone przez wielu producentów prace nad udoskonalaniem sprawdzonych rozwiązań, w zdecydowanej większości rynek rzutników podzielony jest pomiędzy dwa typy urządzeń. Pierwszy z nich oparty był na zwierciadlanej technologii DLP, drugi zaś wyświetlał obraz uzyskiwany za pomocą układu trzech wyświetlaczy LCD.
 
W projektorach drugiego typu każda z matryc generowała inną składową barwną: czerwoną, zieloną lub niebieską, które to składowe były łączone za pomocą specjalnego pryzmatu w jeden obraz. W swoim najnowszym produkcie firma Sanyo w znaczący sposób zmodyfikowała tę technologię, tworząc pierwszy na świecie rzutnik typu 4LCD.


Nawet bez zagłębiania się w szczegóły technologiczne, projektor Sanyo XP200L jest urządzeniem nietuzinkowym. Jego maksymalna jasność wynosi około 7000 ANSI lumenów, co pozwala bez większych problemów wyświetlić wyraźny obraz o wysokim poziomie szczegółów w niewyciemnionym pomieszczeniu. Przy tak dużej jasności nie dziwi też wysoki poziom kontrastu – 2200:1.
 
Niezbyt wysoka jest natomiast fizyczna rozdzielczość rzutnika, bo zaledwie 1024x768 pikseli. Projektor umożliwia też, za pomocą technologii cyfrowego skalowania wyświetlić obraz panoramiczny w standardzie 1080p. Minimalna długość przekątnej rzutowanego na ekran obrazu o proporcjach 4:3 wynosi 31 cali (około 79 cm), maksymalna zaś około 400 (około 10 metrów).

 

Schemat działania układu 4LCD (z prawej) w porównaniu z tradycyjnym projektorem 3LCD (z lewej).

W modelu tym do wyświetlania obrazu wykorzystano, jak już wspomnieliśmy, nowatorski – bo poczwórny – układ LCD. Do tradycyjnych składowych RGB dodano układ generujący czwartą, żółtą składową barwną. Pozwoliło to na uzyskanie znacznie bogatszej kolorystyki obrazu, subtelnych przejść tonalnych oraz wierniejszego odwzorowania barw. Ponadto układ ten umożliwia zwiększanie jasności wyświetlanego obrazu bez jego jakościowej degradacji.

 

Schemat działania fitra Active Maintenance Filter (AMF).

Innym nowatorskim rozwiązaniem wprowadzonym w tym modelu jest wymienny system filtrów AMF (Active Maintenance Filter), którego zadaniem jest wydłużenie czasu pracy urządzenia bez potrzeby wykonywania przeglądów technicznych. W przypadku modelu Sanyo XP200L wynosi on około 10 tysięcy godzin pracy. Jednocześnie wymienialność filtra sprawia, że sam proces przeglądu jest znacznie prostszy.


Użytkownik nowego rzutnika ma do dyspozycji dość bogaty komplet złączy. Są wśród nich następujące wejścia sygnału wizyjnego: DVI-I (zgodny ze standardem kodowania HDCP), Mini D-Sub, BNC, podwójne analogowe wejście RGB, złącze S-Video oraz Component. Ponadto urządzenie wyposażono w dwa wejścia i jedno wyjście audio w standardzie mini jack.
 
Projektor Sanyo XP200L trudno nazwać urządzeniem przenośnym. Jego wymiary wynoszą 37 x 19 x 44 cm, waga zaś to około 11,5 kilograma. Do najmniejszych nie należy również pobór mocy, który w trybie aktywnym wynosi 484 waty, natomiast w trybie czuwania (Standby) – 28 watów. Głównym jednak czynnikiem odstraszającym potencjalnych nabywców będzie jednak z pewnością cena. Wynosi ona bowiem na rynku amerykańskim około 10 tysięcy dolarów. Projektor trafi do sprzedaży we wrześniu.

Cena: 9 995 USD
Strona producenta: www.sanyo.com

Zobacz także:
Sigma potwierdza terminy premier nowych obiektywów
Fujifilm CompactFlash 310x – demony prędkości
2 terabajty i RAID1 w standardzie
Dell UltraSharp 2709W – wysoka jakość w atrakcyjnej cenie
Nowa lampa systemu Sony Alfa
NEC MultiSync LCD3090WQXi – realistyczne kolory w 30-calowym formacie
Wydajne i trwałe baterie litowe Philips Lithium Ultra
Archiwum z gwarancją na 200 lat
Pamięci na wakacje od Verbatima
Ramka i drukarka w jednym
Mały, wielki dysk LaCie
Gitzo GM5561T – monopod bez kompromisów

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.771s.