Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Rusza ósma edycja programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Rusza ósma edycja programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Dodał: Marcin Kwiecień 04.09.2009
W tym roku po kolejny nauczyciele mają możliwość zgłaszania swoich klas do ogólnopolskiego programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Nauka o filmie i poprzez film oraz kształcenie ogólnej wrażliwości odbywać się może bowiem nie tylko w szkole. Na uczniów, którzy skorzystają z tej propozycji, czekają nie tylko pokazy wyjątkowych filmów, lecz przede wszystkim cykle warsztatowe z prelekcjami i dyskusjami, na których dowiedzą się oni, jak patrzeć na sztukę filmową oraz dlaczego warto to robić.


Program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej rusza w październiku i będzie to już jego ósma edycja. Przez cały wrzesień nauczyciele – poprzez formularze dostępne w kinach i na internetowej stronie programu – mogą zgłaszać swoje klasy na całoroczne cykle filmowe. Każdy taki cykl obejmuje dziewięć spotkań, które odbywają się raz w miesiącu od października br. do czerwca 2010 roku.
 
Każde spotkanie, oprócz projekcji wyjątkowego filmu, którego często nie sposób znaleźć w repertuarze większości kin, to również prelekcja zaproszonego gościa dostosowana do wieku uczniów oraz dyskusja dla chętnych, którzy zdecydują się wziąć w niej udział po zakończeniu seansu. Prelegentami będą zarówno krytycy filmowi i filmoznawcy, jak i sami twórcy czy działacze społeczni oraz animatorzy kultury.
 
W programie pokazywane będą zarówno filmy współczesne, jak i klasyka kina. Wszystkie filmowe pozycje zostały dopasowane do różnych kategorii wiekowych. Zasadniczo cykle dzielą się na te, które zajmują się kinem od strony warsztatowej lub filmoznawczej oraz na te, które bardziej koncentrują się na omawianiu problemów młodych ludzi lub ciekawych zjawisk społecznych. Dlatego w niektórych wypadkach wykładać będą historycy kina lub twórcy, a w innych animatorzy czy dziennikarze.

Kadr z filmu ''Pan od muzyki''

Najmłodsze dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej, będą mogły zobaczyć między innymi klasykę kina niemego (najmłodsze dzieci najlepiej ze wszystkich widzów reagują na czarno-białe komedie sprzed prawie stu lat), a także przegląd niezwykle wartościowej polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci.
Uczniowie starsi (klasy 4-6) obejrzą zarówno filmy dostępne w polskiej dystrybucji, jak i te powstałe na potrzeby telewizji (na przykład "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki), czy produkcje niezależne (jak choćby krótkie filmy wyprodukowane przez Fundację Moma Film – II nagroda na festiwalu Era Nowe Horyzonty). W programie znajdą się również niedostępne w Polsce filmy o niewątpliwych walorach pedagogicznych prezentowane na zagranicznych festiwalach.
 
Dla gimnazjów przygotowano filmy współczesne, animacje artystyczne oraz krótko- i pełnometrażowe filmy dokumentalne (prezentowane na przykład w ramach Festiwalu Filmowego Planete Doc Review).
 
Uczniowie szkół średnich będą mieli okazję zapoznać się natomiast z klasyką kina, przeglądem produkcji współczesnych i reprezentacją pełnometrażowych filmów dokumentalnych oraz filmami zagranicznymi, które nie mają polskiego dystrybutora (między innnymi "Vasermil" prezentowany na festiwalu Era Nowe Horyzonty). Nie zabraknie również najlepszych polskich dokumentów i animacji, które zdobyły uznanie krytyków na całym świecie (np. "Katedra" Tomka Bagińskiego).

Kadr z filmu ''Siódma pieczęć''

Dlaczego warto?
Kino to nie tylko dziedzina sztuki pełna magii, lecz także medium kształtujące gusta i wrażliwość ludzi na całym świecie. Celem programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej jest nauczenie młodego widza tego, że wyjście do kina może być emocjonującym przeżyciem, i że należy krytycznie przeszukiwać repertuar kin oraz wybierać tylko najlepsze i najbardziej wartościowe pozycje. Edukacja filmowa w kinach studyjnych to często jedyna okazja, by zapoznać dzieci i młodzież z arcydziełami filmowymi i uznanymi produkcjami z odległych zakątków świata, które nie trafiają do polskiej dystrybucji.
 
To także jedna z niewielu okazji, by pokazać, że kino można odbierać refleksyjnie, że o filmie można prowadzić długie i ciekawe dyskusje po seansie. Uczestnicy programu uczą się indywidualnego odbioru dzieła filmowego i odnajdywania w nim wartości dla siebie. Ideą programu jest także próba ukazania uczniom różnicy między kinem niezależnym a komercyjnymi produkcjami, które łatwo znaleźć w multipleksach lub Internecie.
 
Według autorów programu, warto już od najmłodszych lat uczyć, że film – obok literatury – stanowi jeden z najważniejszych tekstów kultury. Twórczość literacka i kinematografia doskonale się uzupełniają, stanowiąc dla siebie tło i kontekst interpretacyjny. Nauka o filmie i poprzez film nie tylko zwiększa wrażliwość młodego odbiorcy, kształtuje jego umiejętności analityczne, lecz także przygotowuje go do egzaminów cząstkowych oraz – docelowo – do matury.

Kadr z filmu ''Twardziel''

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt prowadzony z powodzeniem od ośmiu lat w Warszawie. Rozpoczynający się rok szkolny 2009/2010 inauguruje trzecią edycję ogólnopolską. O jego potrzebie świadczy błyskawiczny rozwój – w pierwszej edycji ogólnopolskiej w projekcie brało udział osiem miast, w drugiej 11, w tegorocznej zaś weźmie udział ich aż 17: Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Szczecin, Gdańsk, Olsztyn, Kielce, Elbląg, Wągrowiec, Zielona Góra, Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych, Bolesławiec, Krosno i Skierniewice.
 
O sukcesie programu niewątpliwie świadczy jego frekwencja, która w minionym roku szkolnym osiągnęła ponad 120 tys. młodych widzów. Fakt, że na ponad 700 projekcjach kinowych wyświetlono prawie 150 filmów, dobitnie ukazuje ogromną potrzebę tego rodzaju przedsięwzięcia.
 
Honorowym Patronem Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Projekt objęty został również patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 przyznawanym na wniosek Komisji Europejskiej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Cogito, Victor, Victor Junior, Kumpel, Stopklatka, www.PortalOswiatowy.pl i Profesor.pl.
 
Koordynatorami naboru w poszczególnych miastach są same kina. Więcej informacji o projekcie: www.edukacja.nowehoryzonty.pl

Zobacz także:
"RPO w Twoich oczach" – konkurs Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu
Akademia Nikona – start jeszcze przed rokiem akademickim
30. numer Kwartalnika Fotografia
Konkurs "Mój ulubiony portret" rozstrzygnięty!
Konkurs "Podpatrzone-uchwycone" rozstrzygnięty!
Trwa światowy konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży "Zobacz więcej"
Sierpniowy numer magazynu "Victor" by Hasselblad
Piąty numer Magazynu Fotografii FotoIndex

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.698s.