Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  ''Rozmaitość spojrzenia''w Bydgoszczy


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Do pierwszych aparatów dalmierzowych Canona (o nazwie Hansa Kwanon) w latach 1934–46 obiektywy produkował Nippon Kōgaku Kōgyō K.K. – czyli dzisiejszy Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

''Rozmaitość spojrzenia''w Bydgoszczy
Dodał: Marcin Pawlak 17.11.2011
W Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy można oglądać prace członków okręgu toruńsko-bydgoskiego ZPAF na dorocznej wystawie pt. Rozmaitości spojrzenia. Kuratorem wystawy jest Marek Noniewicz, a wystawiają się: Adam Adamski, Jadwiga Czarnecka, Marek Czarnecki, Tomasz Dobiszewski, Kinga Eliasz, Adam Fisz, Dariusz Gackowski, Stanisław Jasiński, Witold Jurkiewicz, Maciej Kastner, Anna Kola, Zdzisław Mackiewicz, Andrzej Maziec, Marek Noniewicz, Izabella Retkowska, Jerzy Riegel, Andrzej Skowroński, Wojtek Szabelski, Jacek Szczurek, Wojciech Woźniak.


Na początek kilka faktów z historii. Pierwszym członkiem ZPAF w naszym regionie został Alojzy Czarnecki w 1947 r. Powołał on Klub Miłośników Fotografii w Toruniu, do którego od początków istnienia należeli również artyści fotograficy bydgoscy. Po zmianie statutu i nazwy na ZPAF na początku 1953 r. powstał Okręg Bydgoski, który funkcjonował do 1976 r. W tym roku przekształcił się w Okręg Toruńsko-Bydgoski ZPAF, gdyż w sierpniu 1973 r. otrzymał siedzibę w Toruniu, przy ul. Podmurnej 5. Ostatnia wystawa okręgowa została otwarta w Małej Galerii Fotografiki przy ulicy Podmurnej w 2008 roku, a uczestniczyło w niej wówczas 24 członków Okręgu T-B, z których każdy wystawiał jedną pracę.

fot. Adam Adamski


fot. Adam Fisz


fot. Andrzej Maziec

Już na początku istnienia fotografii zarysował się spór dotyczący statusu obrazów powstających dzięki technice. Romantyczne przekonanie o tym, że sztuką jest tylko to, co wychodzi bezpośrednio spod ludzkiej ręki, jest dziś już nieaktualne. Technologia w służbie kultury obrazu, oddaje nam dziś nieocenione usługi zwłaszcza w obszarze jej rozpowszechniania – internet.

fot. Andrzej Skowroński


fot. Anna Kola

Postęp technologiczny sprawił również, że obraz fotograficzny wyzwolił się z płaskiej powierzchni zdjęcia i z dużym powodzeniem funkcjonuje jako projekcja, realizując się tym samym w formie przestrzennej. Mnogość tematów podejmowanych przez fotografię, jest dowodem na to jak wielu sfer naszej codzienności może ona dotyczyć.

fot. Dariusz Gackowski


fot. Izabela Retkowska


fot. Jacek Szczurek

Nawet najzwyklejsze zdjęcie może być jednocześnie: pamiątką, dokumentem, projekcją naszego umysłu, fetyszem, zapisem rzeczywistej energii, czy przedmiotem sztuki. Susan Sontag w swoim znakomitym, a dziś już niemal kultowym, zbiorze esejów napisała, że siła oddziaływania fotografii wynika z demokratyczności tego medium.

fot. Jadwiga Czarnecka


fot. Jerzy Riegel


fot. Kinga Eliasz

Czas, który upłynął od powstania książki O fotografii, umocnił to stwierdzenie. Dziś, w dobie ekspansji technologii zapisu obrazów, praktycznie każdy w jakimś stopniu jest fotografem, każdy z fotografii korzysta.

fot. Maciej Kastner


fot. Marek Czarnecki


fot. Marek Noniewicz

Co zatem jest wyróżnikiem dla twórczości członków ZPAF? W moim odczuciu jest to przede wszystkim świadomość złożoności zjawisk towarzyszących dystrybucji obrazów fotograficznych. Prace prezentowane na wystawie to w istocie przekrój postaw twórczych, ukazujący sposoby użycia obrazów technicznych - jak jeden z teoretyków ubiegłego stulecia nazwał wielką rodzinę obrazów, których rodowód tkwi w fotografii. Będziemy mogli zobaczyć zdjęcia wywodzące się z najstarszej tradycji dokumentacji rzeczywistości, jak i takie, gdzie medium staje się narzędziem kreacji wyobraźni. Rozmaitość spojrzenia to nic innego, jak rozmaitość punktów widzenia do właściwego oglądu stanu rzeczy.

Marek Noniewicz

fot. Stanisław Jasiński


fot. Tomasz Dobiszewski


fot. Witold Jurkiewicz


fot. Wojciech Woźniak


fot. Wojtek Szabelski


fot. Wojtek Szabelski


Miasto: Bydgoszcz
Lokalizacja: Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy
Ulica: Królowej Jadwigi 14
Termin: 05.11.2011 – 04.12.2011
Godziny otwarcia: wtorek-sobota od 10:00 do 18:00, sobota od 10:00 do 15:00
Adres WWW: muzeumfoto.byd.pl
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.602s.