Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Projekt fotograficzny "Przyjazna motoryzacja"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Projekt fotograficzny "Przyjazna motoryzacja"
Dodał: Stanisław Kuras 29.03.2011
Częścią edukacyjno-informacyjnego projektu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego jest artystyczna fotografia motoryzacji. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni członkowie Studia Fotograficznego "Świetlica" – Jacek Poremba i Wojtek Wieteska. Mieli oni za zadanie sfotografować w odniesieniu do motoryzacji cztery abstrakty – gospodarkę, ekologię, bezpieczeństwo i zrównoważony transport.


Motoryzacja jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Począwszy od porannego posiłku (dostarczonego do sklepu samochodem), poprzez codzienną drogę do pracy (nasze własne auta, motocykle, środki transportu publicznego), po sferę hobby i przyjemności (wyścigi samochodowe, podróże, kolekcjonerstwo czy też "zwyczajne" zainteresowanie nowościami samochodowymi) – do czynienia z pojazdami mamy na każdym kroku. Chcąc oddać motoryzacji należny jej szacunek i docenić jej jakże istotne "wszędobylstwo", Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego postanowił ją sportretować w nowoczesnej, a zarazem wysoce artystycznej i oryginalnej konwencji.

Motoryzacja a bezpieczeństwo. Fot. Wojtek Wieteska

Do projektu zaproszono dwóch wybitnych fotografików ze Studia Fotograficznego "Świetlica" – Wojtka Wieteskę i Jacka Porembę i postawiono przed nimi zadanie niełatwe – sfotografować motoryzację tak, by efekt zaskoczył nietuzinkowością ujęcia i był jednocześnie czytelny. By każde zdjęcie zatrzymało wzrok odbiorcy na dłuższą chwilę i skłoniło do refleksji lub nawet poszukiwań własnej interpretacji. I wreszcie, by motoryzacja na zdjęciach była motoryzacją przyjazną – taką, o której mówi program. Dlatego też, by zadanie dodatkowo utrudnić, wyobraźnia artystów została ukierunkowana w stronę czterech kluczowych przekazów programu. Przygotowane przez nich autorskie wizje motoryzacji mają zwracać uwagę na cztery ważne konteksty owej: GOSPODARKĘ, BEZPIECZEŃSTWO, EKOLOGIĘ I ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT.

Motoryzacja a gospodarka. Fot. Wojtek Wieteska

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z pierwszym z fotografów uczestniczących w projekcie – WOJTKIEM WIETESKĄ:

Przyjazna motoryzacja: Jak się fotografuje motoryzację?
 
Wojtek Wieteska: Bardzo ciekawie. Motyw samochodowy pojawia się w wielu projektach, które zrealizowałem dotychczas, ale żaden nie był do siebie podobny.
 
PM: Czy trudno było Ci się zmierzyć z zadaniem wyznaczonym w programie Przyjazna motoryzacja?
 
WW: Nie było trudno. Choć trzeba było się zmierzyć na etapie pomysłu z niedosłownym ujęciem tematu, ujęciem motoryzacji, które nie pokazuje konkretnych pojazdów, marek, nie jest zdjęciem do katalogu, ale interpretacją konkretnej idei z motoryzacją powiązanej (gospodarka, bezpieczeństwo, ekologia, zrównoważony transport).
 
PM: Na pierwszy ogień poszedł temat Motoryzacja a gospodarka. Zaproponowałeś tryptyk złożony z elementów samochodu (lusterek), które w symboliczny sposób pokazują znaczenie ekonomiczne przemysłu motoryzacyjnego. Skąd akurat taki pomysł?
 
WW: Pomysł na pierwszy tryptyk nasunął mi się jako naturalne związanie kilku zagadnień w jeden przekaz obrazowy. Na tym polega praca fotografika.
 
PM: Czy twoim zdaniem motoryzacja jest przyjazna?
 
WW: Wcale nie jest. Ale bardzo się stara :-) Mam nadzieję, że wkrótce będziemy jeździli przyjaznymi samochodami na wodę.

Więcej na temat programu na stronie: www.przyjaznamotoryzacja.pl

Wojtek Wieteska ur. w 1964 roku. Fotograf, reżyser. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Tv przy PWSFTviT w Łodzi (Dyplom), a także Historię Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Sorbonie IV w Paryżu. Jeden z najbardziej znanych polskich fotografów. Wyrósł z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej, a jego indywidualny styl charakteryzuje się konceptualnym podejściem do rzeczywistości - chociaż nie uprawiał reportażu "newsowego".
 
W jego pracach panuje nastrój wyciszenia, samotności, ale z dozą poczucia humoru. Pracuje od 1986 roku. Obecnie mieszka w Warszawie. Realizuje projekty artystyczne i reklamowe. Pobyty w Australii, Afryce Płn., Ameryce Płd., na Bliskim Wschodzie, Dalekim Wschodzie, w Europie, Japonii i w USA były dla niego inspiracją do powstania indywidualnych projektów fotograficznych takich, jak: 36 x Paryż, Rzeczywistość, Far West, Tokyo, N.Y.C. #02, Dolina Kathmandu, Martwa Natura, Flights 91_08.
 
Od 1993 roku zajmuje się także fotografią i realizacją filmów reklamowych dla najważniejszych klientów i agencji reklamowych w Polsce. Wykłada w PWSFTviT w Łodzi oraz w PWST w Warszawie. Jest reprezentowany przez Galerie sztuki: Art New Media, Yours Gallery w Warszawie oraz Lumas w Berlinie.
 
Wojtek Wieteska aktualnie pracuje nad cyklem pt. "Polska 1986-2010: Mój Kraj Ojczysty". Jako jedyny polski fotograf został wybrany przez międzynarodową firmę Our Place do współpracy przy cyklu "Światowe Dziedzictwo" dla UNESCO. Fotografie Wojtka Wieteski były publikowane na łamach m.in.: Gazety Wyborczej i Magazynu Gazety, Magazynu Rzeczpospolitej, Pozytywu, VIVA!, Twojego Stylu, Elle, Glamour, Cosmopolitan, Marie-Claire, Voyage, Fototapety, Shots, Między Nami, Przekroju, Zwierciadła, Pani, Junge Kunst, Gala.

Zobacz także:
Simp-Q - mobilne studia fotografii bezcieniowej
Zwycięzcy Magnum Expression Award 2010
Red dot award dla Olympusa XZ-1
39. numer Camera Lens News
Karty Kingston microSDHC klasy 10 o pojemności 4 GB i 8 GB
Profesjonalna kamera z bagnetem E - Sony NEX-FS100
DxO Optics Pro w wersji 6.5.6
Skoki narciarskie w High Speed
Apple Aperture w wersji 3.1.2
Polak wśród zwycięzców Sony World Photography Awards w kategorii Open
Nowe monopody Velbon Ultra Stick V50 i Ultra Stick R50

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.835s.