Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Pro Photo Tools 2 – kilka przydatnych poprawek


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Pro Photo Tools 2 – kilka przydatnych poprawek
Dodał: Jarosław Zachwieja 24.09.2008
Microsoft opublikował nową wersję programu pozwalającego na geotaging, przeglądanie oraz edycję metadanych naszej kolekcji fotografii. Najnowsza wersja programu m.in. pracuje poprawnie pod kontrolą 64-bitowych wersji systemów operacyjnych.


Głównym przeznaczeniem tej darmowej aplikacji jest geotagowanie zdjęć, czyli dodawanie do fotografii współrzędnych geograficznych geograficznych miejsc, w których zostały wykonane. Dodatkowo program pozwala dodawać, zmieniać i usuwać metadane dołączone do plików fotografii oraz umieszczać tak opisane fotografie w Microsoft Virtual Earth, serwisie konkurencyjnym do Gogle Earth.
 
Podczas korzystania z programu możliwe jest wskazanie na mapie miejsca wykonania zdjęcia, które zostanie automatycznie zapisane w pliku informacje o lokalizacji. Z kolei w odwrotnej sytuacji, gdy posiadamy plik ze współrzędnymi geograficznymi, możemy łatwo przypisać je do fotografii. Dzięki temu automatycznie zostaną powiązane ze zdjęciem takie dane jak kraj, region, miasto, a nawet adres (o ile zdjęcie nie zostało zrobione na jakimś pustkowiu).

Pro Photo Tools 2 – interfejs użytkownika.

W upublicznionej właśnie drugiej edycji tego programu poczyniono kilka zmian, z których najważniejszą jest zapewnienie pełnej kompatybilności z 64-bitowymi systemami operacyjnymi Vista oraz Windows XP. Ponadto Pro Photo Tools 2 został wzbogacony o następujące funkcje:
  • Dodano obsługę (zapis i odczyt) metadanych w promowanym przez firmę Adobe standardzie XMP. Dzięki temu program odczytuje również informację ze zdjęć zapisanych przez takie aplikacje, jak Lightroom oraz nowe wersje Photoshopa.
  • Użytkownicy programu po otwarciu pliku w formacie RAW mogą przekonwertować go do formatu JPEG, TIFF lub HD Photo używając opcji "As Shot", czyli domyślnych ustawień aparatu przy których zdjęcie zostało wykonane. Możliwa jest wówczas również zmiana rozmiarów zdjęcia.
  • Oprócz oglądania miniatur zdjęć dołączonych do plików RAW istnieje też możliwość wygenerowania obrazu w pełnych rozmiarach.
  • Zapewniono poprawne wyświetlanie znaków regionalnych (m.in. polskich "ogonków").
  • Usprawniono interfejs użytkownika modułu służącego do geolokalizowania zdjęć.
Aplikację można pobrać nieodpłatnie z strony WWW projektu. Jeżeli chcemy, aby obsługiwała ona poprawnie również pliki w formatach RAW (tylko pod kontrolą systemu Windows Vista) musimy również zaopatrzyć się w odpowiednie kodeki przygotowane przez producenta naszego aparatu.

Strona WWW: www.microsoft.com

Zobacz także:
Nik Software Dfine - uaktualnienie do wersji 2.1
Nikon NEF Codec 1.5.0 obsługuje D90
Premiera Adobe Photoshop CS4
Nikon CaptureNX 2.1.0 – poprawione błędy i obsługa D90
Nowa wersja Nikon Transfer 1.2.0
Nikon Camera Control Pro 2.3.0 – obsługa D90 i więcej możliwości z LiveView
WinZip 12 z kompresją plików JPEG
Aktualizacja listy obsługiwanych plików RAW dla Aperture 2 oraz iPhoto 08
Nikon Transfer teraz w wersji 1.1.2

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.551s.