Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Pokazy filmów szwajcarskich festiwalu Planete+ DOC w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Pokazy filmów szwajcarskich festiwalu Planete+ DOC w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia
Dodał: Maciej Janik 11.08.2014
W najbliższą sobotę i niedzielę (9-10.08.), w godzinach 12.00-16.30, zapraszamy do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia na pokazy 6 nagradzanych na świecie i prezentowanych podczas ubiegłych edycji festiwalu PLANETE+ DOC filmów produkcji szwajcarskiej. Szwajcaria to nie tylko dobre sery i czekolada, doskonałe zegarki, niezawodna kolej czy słynne scyzoryki. To także kinematografia na najwyższym poziomie. Projekcje odbędą się w sali kinowej budynku Wystawienniczo-Konferencyjnego (przy Centrum Experyment).




W programie:
SOBOTA 9.08. // start godz. 12.00

Kosmiczni turyści
reż. Christian Frei, Szwajcaria 2009, 98 min

„Na waszych oczach rodzi się turystyka, która za jakiś czas będzie sprzedawana z katalogu, jak Turcja, Egipt czy Grecja!”

Od niepamiętnych czasów ludzie marzyli o podróżach w kosmos.
Teraz staje się to możliwe, chociaż kosmiczna turystyka to – póki co – kaprys najzamożniejszych mieszkańców naszego globu.
Amerykańska NASA nie sprzedaje jeszcze takich usług, ale Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna od niedawna przyjmuje na pokład kolejnych pasażerów. Turyści przygotowują się do lotów pod okiem rosyjskich fachowców w słynnym „Gwiezdnym Mieście”, a potem wraz z zawodowymi kosmonautami wyruszają w podróż z Bajkonuru, legendarnego kazachskiego kosmodromu, z którego startował Jurij Gagarin. Ale z rosyjskiego programu kosmicznego korzystają nie tylko milionerzy. Jest też szansą na niezły zarobek dla… kazachskich zbieraczy złomu.

Zobacz trailer www.youtube.com

Tajemnica Sagrady
reż. Stefan Haupt, Szwajcaria 2012, 89 min

Sagrada Famila, a właściwie Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, to dla wielu symbol Barcelony. Ten secesyjny kościół o statusie bazyliki uznawany jest za główne osiągnięcie Antoniego Gaudiego.
Prace nad budowlą rozpoczęto w 1882 roku, ale trwają one nadal, bo świątynia jest dopiero w połowie ukończona. Prowadzone są pod nadzorem Jordiego Boneta Armengola – syna jednego z długoletnich współpracowników Gaudiego.

Konstrukcja świątyni jest bardzo przemyślana. Przypomina wielki organizm, w którym każdy najdrobniejszy detal okazuje się istotny i musi znajdować się dokładnie na swoim miejscu.

Film przedstawia długotrwały i skomplikowany przebieg budowy tej niezwykłej świątyni, a reżyser określa go mianem cudu i porównuje do procesu metafizycznej i duchowej kreacji. Pokazuje w zbliżeniu poszczególne elementy kościoła, a także pracujących przy jego budowie ludzi, dzięki czemu można nabrać przekonania, że Sagrada Familia to nie tylko przykład nadzwyczajnej architektury sakralnej, lecz również artystyczne odzwierciedlenie religijnego ekumenizmu.

Zobacz trailer www.youtube.com

Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz
reż. Peter Mettler, Szwajcaria 2012, 109 min

Twórcą tego filmu jest wizjoner, którego adekwatniej byłoby nazwać kompozytorem obrazu i dźwięku. Peter Mettler z kamerą przemierza świat, aby zbadać ludzkie koncepcje czasu. Jego film jest urzekającym połączeniem filmu dokumentalnego i spekulacji filozoficznej, poszerzającej ludzkie horyzonty.

Podobnie jak film Hazard, bogowie i LSD (Nagroda Millennium na festiwalu PLANETE+ DOC 2004), tak i Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz jest nie tylko obrazem oszałamiającym wizualnie, lecz przede wszystkim bogatym we wnikliwe przemyślenia na temat natury czasu. I znów, jak w poprzednim filmie, Mettler kieruje się raczej intuicją, a nie naukowymi obserwacjami. Pokazuje, że czas jest konceptem, który pozwoliliśmy sobie narzucić i istnieją inne jego perspektywy.

Zobacz trailer www.youtube.com

NIEDZIELA 10.08. // start godz. 12.00

Fotograf wojenny
reż. Christian Frei, Szwajcaria 2009, 96 min

„Jestem tylko świadkiem wydarzeń, a moje zdjęcia są ich świadectwem. Sytuacje, które sfotografowałem nie powinny nigdy ulec zapomnieniu i się powtórzyć” – przyznaje amerykański fotoreporter i fotograf wojenny James Nachtwey, którego słynne zdjęcia, wystawiane w Europie i Stanach Zjednoczonych, zdobyły wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę World Press Photo w 1994 roku.
To właśnie o nim opowiada Fotograf wojenny, nominowany do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego w 2002 roku, który jest próbą wniknięcia w osobowość Nachtwey’a i pokazania, na czym tak naprawdę polega jego geniusz.

Christian Frei (Kosmiczni turyści) przez dwa lata towarzyszy fotografowi w jego pracy. Dzięki miniaturowej kamerze, którą Frei przyczepia do aparatu Nachtwey’a, udaje się pokazać w filmie prywatną perspektywę fotografa, jego reakcje, a nawet oddech, a przede wszystkim zupełnie wyjątkowy sposób patrzenia na świat.
Kamera na aparacie fotografa jest ustawiona pod nieco innym kątem niż obiektyw jego aparatu, co pozwala również dostrzec różnicę, jaka dzieli fotografię i film.

Zobacz trailer www.youtube.com

Więcej niż miód
reż. Markus Imhoof, Szwajcaria/Niemcy/Austria 2012, 90 min

Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?

Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, Imhoof z własnej perspektywy pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu.
Podróżując z kamerą po całym świecie filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach. Widzowie poznają pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci.
Imhoof stara się pokazać międzynarodowy zasięg tego zjawiska, dokumentując przebieg, jaki ma ono w różnych częściach świata. W Chinach doszło już nawet do tego, że rolnicy zatrudniają ludzi, którzy zamiast pszczół zapylają rośliny...

Zobacz trailer www.youtube.com

Odgłosy robaków – zapiski mumii
reż. Peter Liechti, Szwajcaria 2009, 88 min

Myśliwy polujący na króliki odkrywa w lesie zmumifikowane ciało 40-letniego mężczyzny. Lekarze twierdzą, że zgon nastąpił około stu dni wcześniej. Zmarły prowadził dziennik, z którego możemy odtworzyć ostatnie dwa miesiące jego życia. Pod koniec sierpnia udał się w góry, które kiedyś odwiedził jako student. Zachwycony ich dostojnym pięknem, pomyślał, że to idealne miejsce na śmierć. Po kilkunastu latach zjawia się tu ponownie.

Odgłosy robaków – zapiski mumii to kino graniczne – uświadamia, że nasza natura z jednej strony odrzuca taką apoteozę śmierci, a z drugiej potrzebuje świadectwa reakcji duszy na jej nadejście.

Osobną opowieścią jest warstwa wizualna – twórcy przez wiele dni filmowali otoczenie namiotu, w którym umierał mężczyzna.
Wyciszonym, kontemplacyjnym ujęciom zmieniającej się natury, obojętnej na cierpienie bohatera towarzyszą wizyjne, metaforyczne obrazy świata, który zostawił za sobą. Reżyser kroczy ścieżką wyznaczoną przez największych wizjonerów kina – takich jak Tarkowski czy Herzog. Podobnie jak u nich, również tutaj niepojęty świat natury jest świadkiem i zwierciadłem ludzkiego losu.

Zobacz trailer www.youtube.com

Zobacz także:
Konkurs Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego "FOTOGRAFIA MIESIĄCA" - SIERPIEŃ
Wernisaż wystawy BOIKO Jana Brykczyńskiego (Sputnik Photos)
Najpiękniejsze polskie zakątki na fotografiach - WYSTAWA „7 NOWYCH CUDÓW POLSKI”
Tokina zaprasza na plenerowe warsztaty fotograficzne w Nowej Hucie
Wraca Akademia Fotoreportażu w plenerze!
Polska ostatniej dekady w obiektywie najlepszych polskich fotoreporterów

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.796s.